Tumačenje rezultata kombiniranog probira

panjina94

Hvala vam na bezom odogovru Doktore, uplasila me doktorica zato sto ne zakazala tripe-double test , kada sam pitala zasto , rekla je da zeli biti sigurna u rezultate , tako da pomisljem na svasta ,imali razloga za brigu ?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema razloga za brigu, rizik za trisomiju 21 (Down sindrom), te trisomije 13 i 18 je manji od 1:10000.

panjina94

Poštovani,
27,4 godina
1. trudnoća
PAPP-A 4.52 mlU/L Korig. Mom 1.82
Slobodna B-podjedinica hcg 45.9 IU/L Korig. Mom 1.38
CRL: 62 mm
Nuhalni nabor 1.02 mm mom 0.64
Gestacijska dob prema Crl 12+3
t21 (biokem. rizik + NT) <1:10000 - rizik manji od granicnog
Biokemiski test
1:7753 - rizik manji od granicnog
dobni rizik
1:835
rizik za trisomiju 13/18 + NT
<1:10000 rizik manji od granicnog

Rekli ste
Nema razloga za brigu, rizik za trisomiju 21 (Down sindrom), te trisomije 13 i 18 je manji od 1:10000.

ali Doktrica nas je poslala na triple test i rezultati su ovi :

biohemiski markeri
apf - 24.95 ng/ml 0.62
Bhcg 43149.00 U/L 1.64
uE3 2.31 ng ml 1.08

starosna dob rizik u terminu 1:1200

cut off na trisomy21 1:250 kod nas je 1:580
trisomy 18 1 :100 1:20000
rizik za ONC 1 : 1000 1:13000
Pre ecplampsia 1 : 5 1 :30

interesuje me sta mislite o ovim rezultatima sada ?
hvala vam unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod triple testa se izračunava statistička vjerojatnost za trisomije samo na temelju biokemijskih parametara. Kod kombiniranog probira se izračunava vjerojatnost na temelju kombinacije uzv mjera ploda i biokemijskoh parametara. To se radi upravo zato da se izbjegne visoki postotak lažno pozitivnih nalaza kakvi bi se dobili gledajući isključivo biokemijske vrijednosti. Iako je sve to samo vjerojatnost (nije dijagnoza), kombinirani probir je statistički pouzdaniji, i ne vidim smisao raditi samo biokemiju nakon kombiniranog probira.

Maja29

Poštovani,
Zamolila bih za mišljenje vezano uz nalaz kombiniranog probira.

Slobodna beta Hcg - 2,44 moM
PAPP-A 0,46 moM
Nuhalni nabor 1 mm - 0,66 moM
Dobni rizik (skoro mi je 30 g ) 1: 557
Kombibirani rizik za T21 1: 371
RIzik za T13 i 18 manji od 1: 10000

Napomenula bih da sam na dan uzimanja uzoraka krvi odradila color doppler i da su mi svi parametri bili uredni: prisutna nosna kost, uredan DV, maksilofacijalni kut... pa me ovaj loš biokemijski nalaz šokirao. Nije iskazan u brojkama ali mi je jasno da je beta previsoka, a papp-a prenizak, vjerojatno bi bio manji od 1: 100..
Idem iduci tjedan na Nifty test, ali me zanima još i vase mišljenje s obzirom da sam već par dana u stresu zbog navedenog..
Zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema nalazu kombiniranog probira spadate u skupinu umjerenog rizika. Biokemijski parametri često pokazuju lažno pozitivne rezultate,. Uradite Nifty test. Siguran sam da će nalaz biti uredan.

Lucky29

Poštovani,
molim Vas mišljenje vezano za nalaz kombiniranog probira.
Gestacijska dob prema CRL i na dan uzorkovanja krvi: 13+1, Godine: 31 (porod će biti s 32), Težina: 78 kg, Pušenje: ne
PAPP-A (s) 1.78 IU/L, 0,56 MoM
Slobodna B-podjedinica Hcg (s) 26.1, MoM 0,91
CRL = 70 mm
NT 1.1 mm, MoM 0,63
Na osnovi komibiniranog probira:
Trisomija 21 1:4695
Trisomija 18 i 13 1: 73095
Dobni rizik 1: 428

Na osnovi biokemijskih biljega:
Trisomija 21 1: 767

Molim za mišljenje je li zbog dobnog i biokemijskog rizika potrebna daljnja obrada, te bi htjela napomenuti da sam prvo dijete rodila sa 29. godina i rezultati probira su bili neusporedivo bolji.

Hvala,
Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kombiniranim probirom (UZV + biokemija) spadate u skupinu niskog rizika. Rizik za trisomije je puno niži nego je očekivano za Vašu dob.

ReginaPhalange

Poštovani,

ljubazno molim za mišljenje o nalazima kombiniramog probira, trudnoća je stara 12+2 dana ali je CRL malo veći pa po UZV piše da je gestacijska dob 13+1.
Dob 33 godine, Free Bhcg 67,3 IU/l (2,3 MoM), PAPP-A 6,84 IU/l (2,35 MoM), NT 1,3mm (CRL 65mm) 0,78 MoM.
Rizik za sindrom Down 1:3122 manji od graničnog, dobni rizik 1:325.
Rizik za Edwards i Patau 1:100000 manji od graničnog.
Razumijem da je rizik za sindrome malen (iako mi se dobni ne sviđa), nejasne su mi vrijednosti Bhcg-a, znam da u ovom tjednu trebaju biti veliki, spominju se vrijednosti od oko 100.000, je li ovaj rezultat 67,3 jer je korištena neka druga jedinica mjerenja (IU/l)? Bila bih Vam zahvalna da mi razjasnite te vrijednosti i jesu li uredne za ovu gestacijsku dob.
Hvala!

ReginaPhalange

Nastavno na prethodni odgovor zaboravila sam napomenuti da koristim Utrogestan od 5. tjedna trudnoće 2x1 vaginaletu dnevno.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod kombiniranog probira gleda se konačni rezultat: kombinacija UZV mjerenja i biokemijskih parametara. Vrijednost beta HCG-a je vrlo promjenjiva - udvostručuje se svaka dva dana. Zbog vrlo čestih lažno pozitivnih nalaza kada se gleda samo biokemijska komponenta, uveden je kombinirani test (UZV i biokemija).

tincica7

Poštvani,
zanima me mišljenje vezano za kombinirani probir:

31.god
Biokemijski probir:
beta- HCG 113506.69 U/L
1.08 MoM
PAPP-A 1276.3 ug/L
1.53 MoM

Ultrazvučni probir:
tjeme-trtica (CRL) 57.3 mm
gestacijska dob na dan UZV 12+2
nuhalni nabor 1.0 mm
0.87 MoM

Rizici na dan uzimanja krvi:
dobni rizik za T21 1:773
kombinirani (biok+UZV) rizik za T21 <1:10000
kombinirani rizik za T21 manji od graničnog
kombinirani rizik za T18 <1:10000
kombinirani rizik za T18 manji od graničnog

NAPOMENA
Granična vrijednost za T21 je 1:270, a za T18 je 1:100

Da li je nalaz uredan ili bih trebala još neke pretrage?
Hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom, niskorizičnom rezultatu. Nisu potrebne nikakve dodatne pretrage.

Baloo

Poštovani, dal mi možete pomoći protumačiti što znači ovaj nalaz
Uskoro navršavam 35 godina
Gestacijska dob prema crl 13+2
Papp-a 7980,0 mIU/L, korigirani MoM 2,27
Slobodna beta hcg 46,2 IU/L, korigirani MoM 1,67
CRL 68,0mm
NT 2,1mm
MoM 1,22
Trisomija 21(biok.+NT) 1:894
Dobni rizik:1:236
Trisomija 21 (biokemijski) 1:385

Hvala puno

Baloo

Poštovani,
Molim Vas pomoć pri tumačenju rezultata
Imam skoro 35 godina, gestacijska dob prema CRL je 13+2,
Papp-a 7980,0 mIU/L korig.Mom 2,27
Beta hCG 46,2 IU/L korig. Mom 1,67
CRL 68,Omm
NT 2,1mm
Mom 1,22
Trisomija 21 (biokemijski + NT) 1:894
Dobni rizik 1:236
Trisomija 21 (biokemijski) 1:385

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, iako je rezultat unutar skupine umjerenog rizka (1:894), on je puno niži od rizika očekivanog za Vašu dob (35 godina) koji iznosi 1:236.

Baloo

Poštovani,
Dal bi pošto je rezultat u umjerenom riziku ali ok s obzirom na godine trebalo poduzeti još kakav test tipa nifty ili neki drugi test

Ivo Balenović, dr. med.

Ako želite biti ¸100% sigurni možete uraditi nifty. U pravilu kod trudnica s umjerenim rizikom i negativnim uzv biljezima nije potrebna daljnja dijagnostika.

Matea1707

Poštovani,
Molim Vas mišljenje o nalazu ranog kombiniranog probira
Dob:30 godina
Gestacijska dob prema crl 65 mm 13+0
Rezultati:
Free bHCG 19,2 IU/l : 0,59 MoM
PAPP-a 1,63 IU/l : 0,61 MoM
NT 1,1 mm(crl 65 mm) :0,66 MoM
Rizik za Down sy 1:10 000 je manji od graničnog
Dobni rizik: 1:543
Rizik za T13/18 je 1:67919 je manji od graničnog

Hvala i lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom, niskorizičnom rezultatu testa.

Nazad
1 ... 39 40 41 42 43 44 ... 46
Naprijed