Tumačenje rezultata kombiniranog probira

kokola2

Pardon, dob je 33 godine.

kokola2

Ovo mi je druga trudnoća, prva je bila sa 31 godinu. Dijete je rođeno zdravo.

Ivo Balenović, dr. med.

Nalaz je uredan. Spadate u skupinu niskog rizika za kromosomopatije.

Rian@

Poštovani, molim Vas za komentar sljedećeg nalaza:

Slobodna beta - podjedinica hCG (s) 128,9 IU/L , MoM 2,51
PAPP-A 6,43 IU/L , MoM 2,37
CRL 51 mm
NT 1,1 mm, 0,8 MoM
Gestacijska dob prema CRL 11+5
Gestacijska dob na dan uzorkovanja krvi 11+5

Procijenjeni rizici :
A) na osnovi kombiniranog probira (biokemijski biljezi + NT):
Trisomija 21 1:4230
Trisomija 18 i 13 <1:100000
Dobni rizik 1:299

B) na osnovi biokemijskih biljega:
Trisomija 21 1:694

Imam 33 godine, ovo mi je prva trudnoća.
Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom, niskorizičnom rezultatu kombiniranog probira.

Ketii96

Pozdrav, može komentar kakav je nalaz

Dob 25 godina

Biokemijski biljezi i korigirane MoM vrijednosti
(S) PAPP-A 854,0 mIU/L Korigirani MoM: 0,89
(S) slobodna -podjedinica hCG 8,6 IU/L Korigirani MoM: 0,37

Ultrazvučni podaci (11.-13.+6 tjedan)

CRL: 51,6 mm
NT: 1,50 mm MoM: 1,08
Gestacijska dob prema CRL (tjedni+dani): 12 + 0
Gestacijska dob na dan vađenja krvi (tjedni+dani): 12 + 0

Procjenjeni rizici fetalnih aneuploidija na dan vađenja krvi
A) na temelju kombiniranog probira (biokemijski biljezi + NT)
Trisomija 21: <1 : 10 000 Granični rizik: 1:250
Trisomija 18-13: 1 : 47 000 Granični rizik: 1:250
Dobni rizik: 1 : 803 Granični rizik: 1:250
B ) na temelju biokemijskih biljega
Trisomija 21: <1 : 10 000 Granični rizik: 1:250

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom, niskorizičnom rezultatu kombiniranog probira.

Ketii96

Zahvaljujem se na brzom odgovoru happy

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Katarina1993

Postovani doktore,

Molim Vas Vase misljenje za nalaz moje sestre.
Ovo joj je druga trudnoca, prva je bila uredna.

Datum seruma 25.11.2021.
Starost na datum testa 34.8
Gestacijska dob 12 + 4

Biokemijski podaci
Parametar Koncentracija. Korig. MoM
PAPP-A 1,27 mIU/ml 0,35
sl. ß-hCG 74,6 ng/ml 1,98

Rizici na dan vadenja krvi
Dobni rizik 1:282
Biokemijski T21 rizik >1:50
Kombinirani rizik za trisomiju 21 1:183
Rizik za trisomiju 13/18 + NT <1:10000

UZV podaci
Gestacijska dob 12 + 4
Metoda odredivanja CRL (<>Robinson)
Datum UZV pregleda 25/11/2021
Tjeme-trtica u mm 62,4
Nuhalni nabor - MoM 0,68
Nosna kost present
Kvalificiranost za mjerenje NT DA

Trisomija 21
Izracunati rizik za trisomiju 21 (s debljinom nuhalnog nabora) je iznad granicne vrijednosti, sto ukazuje na povecan rizik.

Uz to na drugom papiru pise:
Mjerenja
KČS poz +
CRL 62,4 mm ua 12+4.tj

Napomena
Nosna kost prisutna. NT 1,1 mm
Uredna dinamika ploda.
Naruciti se na Anomaly scan.

Ultrazvuk je dobar, svi organi se razvijaju normalno, kao i duzina ruku i nogu rekao je doktor i da on misli da je sve u redu.

Danas je sestra isla napraviti Nifty test, ali su joj rekli s obzirom da je prije imala miom i trenutno ga ima promjera cca.1 cm da on moze poremetiti rezultate testa. Tako da u ponedjeljak ide na Panorama test.

Ispricavam se na poduzem testu, ali htjela sam Vam dati sto vise detalja. Na temelju svega napisanog dok napravimo i cekamo test s obzirom smo u dosta velikom strahu dali je beba zdrava, koje je Vase misljenje koliki je rizik za Downov sindrom?

Hvala Vam puno odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, rizik za Downov sindrom je umjeren. Prema nalazima rizik je 1:183. To znači da će od 183 trudnice s istim takvim nalazima kombiniranog probira jedna nositi dijete s Downovim sindromom. Budući da je uzv nalaz uredan (prisutna nosna kost, nuhalni nabor 1,1 mm) za očekivati je da je s djetetom sve u redu.

az989

Poštovani doktore, molim Vas da mi prokomentirate nalaz kombiniranog testa.

Dob: 32 g.
Gestacijska dob prema CRL 67 mm, 13 + 1 , na dan 15.12.2021. (prema zadnjoj menstruaciji 12+5).
UZV i krv obavljeni isti dan.
Jednoplodna trudnoća. Prva trudnoća.
IVF postupak: ne
Pušenje: ne

REZULTATI
Free ßhCG 28,2 IU/l 15.12.2021. : 0,86 MoM.
PAPP-A 1,51 IU/l 15.12.2021. : 0,39 MoM.
NT 1 mm ( CRL 67 mm ) : 0,59 MoM.

Tjelesna masa: 65,6 kg

Rizik za sindrom Down 1 : 2349 je manji od graničnog. Dobni rizik 1: 386.
Rizik za sindrom Edwards i Patau 1 : 17018 je manji od graničnog.
Biokemijski rizik za sindrom Down 1 : 384 je manji od graničnog.

Moja gin kaže da je to ok nalaz, ali mene svejedno malo muči ovaj niski PAPP-A. Što Vi mislite, trebam li se zbog te vrijednosti brinuti?
Jesu li - po Vama - daljnje pretrage potrebne?

Hvala unaprijed happy želim Vam sve najbolje za praznike!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, rezultat je uredan, niskorizičan. Upravo zato da bi se izbjegli (vrlo česti) lažno pozitivni rezultati kada bi se gledao samo biokemijski rizik, radi se kombinirani probir (UZV + biokemija).

az989

Hvala, doktore. A recite mi (zadnje pitanje) moj biokemijski rizik od 1: 384 nije strašan? On se smatra niskorizičnim?

Hvala Vam unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Sam biokemijski rizik spada u umjereni, ali je manji od očekivanog za Vašu dob. Kombinirani rizik (uzv biometrija i biokemija) je niskorizičan i puno manji od očekivanog za trudnicu Vaših godina.

Viki03

Poštovani, unaprijed hvala na Vašem trudu i uloženom vremenu. Radila sam kombinirani probir i dobila loše rezultate. Evo podataka:

Dob: 34 g., Tjelesna masa: 92kg, prva trudnoća uredna i zdravo dijete
Gestacijska dob prema CRL 46,7 mm, 11 + 4 , na dan 20.12.2021.
Gestacijska dob 11 + 5 na datum 21.12.2021.

REZULTATI
Free ßhCG 133 IU/l 21.12.2021. : 4,09 MoM.
PAPP-A 1,21 IU/l 21.12.2021. : 0,82 MoM.
NT 0,8 mm ( CRL 46,7 mm ) : 0,63 MoM.

Rizik za sindrom Down 1 : 221 je veći od graničnog. Dobni rizik 1: 263 .
Rizik za sindrom Edwards i Patau < 1 : 100000 je manji od graničnog.
Biokemijski rizik za sindrom Down 1 : 36 je veći od graničnog.

Idući tjedan ću svakako obaviti Nifty, međutim do tada Vas molim Vaše mišljenje. Dosta mi je povišena beta, a ostalo? Osim toga, ne slažu mi se dani početka mjesečnice i veličina bebe na ultrazvuku, ali razlika je u nekih 6 dana, s tim da smo na uzv izmjerili 11+2, a u nalazu je upisano 11+4.
Uzv je bio jako dobar, ginekolog je sve detaljno pregledao i bio zadovoljan, a danas raspad sistema.
Hvala Vam i ispričavam se na dugom postu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema nalazu spadate u grupu umjerenog rizika. U tom slučaju preporuča se detaljan uzv pregled, no ako ste se odlučili za Nifty to će riješiti bilo kakve dvojbe. Gledajući isključivo hormone (biokemijski rizik) često ispadnu lažno pozitivni nalazi. Mislim da prema uzv nalazu nosite potpuno zdravo dijete.

Minica11

Poštovani!Molila bih vas objašnjenje nalaza kombiniranog probira.
Dob: 34,3 god.
PAPP-A (s) 2,54 IU/L - MoM 0.84
bhCG (s) 54,4 IU/L - MoM 1.33
Gestacijaska dob prema CRL- 12+2
CRL- 57mm
NT- 2mm - MoM 1.34
Biokemijski biljezi + NT
Trisomija 21 - 1:272 granični rizik 1:250
Trisomija 18 i 13 - 1:43330 granični rizik 1:250
Dobni rizik - 1:107 granični rizik 1:250
Biokemijski biljezi:
Trisomija 21 - 1:179 granični rizik 1:250

Mini anomaly scan- uredan nalaz
Nosna kost- prisutna
NT - 2mm
Ductus venozus uredna krivulja
Tri žile popkovine
Prikaz IT- uredan
Lice bez dizmorfije,uredna struktura mozga.
Hvala puno na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

poštovana, spadate u skupinu umjerenog rizika za Downov sindrom - 1:272. Ipak, rizik je niži od očekivanog za dob (34 g.) koji iznosi 1:250

Minica11

Dali bi trebala na još koje dodatne pretrage ili smatrate da je moje dijete zdravo s obzirom da je mini anomaly scan uredan?Hvala!