Gastroenterologija

Hemeroidi

Ivan

Koji su simptomi za hemeroide, i što preporučujete kao terapiju u početnoj fazi (tople sjedeće kupke, lijekovi) budući da su tek u početnoj fazi? Kakvu prehranu preporučujete i što pri tom treba izbjegavati?

Doc. dr. sc. Žarko Babić, dr. med.

Možete osjetiti kvržicu kod čmara, bolnu ili bezbolnu. Ponekad primjetite trag krvi na papiru, a možda i na kraju stolice. Uzimajte hranu s dosta neprobavljibvih vlakana kao bi na taj način regulirali stolicu i spriječili stvaranje hemoroida. Možete uzeti i gotove pripravke takve hrane (Probavin,Fitolax mekinje itd.). Izbjegavajte začinjenu hranu. Potrebna je regulacija stolice tako što budete svaki dan u isto vrijeme pokušali vršiti nuždu. Izbjegavajte tople kupke, pranje je dopušteno s neutralnim sapunom i u hladnoj vodi. Postoji čitav niz antihemoroidalnih krema i čepića (npr. Faktu).

Doc. dr. sc. Žarko Babić, dr. med.