Bartholinijeva žlijezda

sajka89

Postovani doktore,
Drugarica ima kao potkoznu bubuljicu velicine badema na usmini i ona kao da izvire iz koze.Okolo je nateceno i boli, svrbelo je juce.Ne moze da sjedi. Sta bi moglo biti? Uzv je radila u trudnoci, svi nalazi su bili u redu, nikad nikakvih problema. Kad vrsi manju nuzdu ne moze normalno toaletom da se obrise boli je.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da se radi o upali Bartholinijeve žlijezde. Savjetujem liječnički pregled i terapiju po potrebi (antibiotik)

Sanna__

Poštovani,

Imam 19 godina, zadnji put sam imala odnos 15.7,imala sam jednog jedinog partnera. Naime, prije 2 tjedna osjetila sam nekakvu kuglicu/kvrzicu oko podrucja vaginalnog otvora. Ne boli me i ne smeta mi. Jedino neobicno je što mi se na jedan dan pojavio smeckasti iscjedak(bilo ga je jako malo i trajalo je samo jedan dan) sada mi je vec normalan prozirni jer sam u ovulaciji. Jako me brine ta kvrzica. Citala sam o bartholinijevoj zlijezdi i nemam nikakve druge simptome osim sto mogu napipati tu kvrzicu. Samo da napomenem da sam prošle zime imala ceste upale mjehura sto je prestalo. Ne znam sto da radim. Inace sam u zadnje vrijeme cesto mijenjala klimu i konstantno sam pod stresom ( ne znam ima li ikakve veze ali cisto da napomenem). Molim vas da me savjetujete. Usput, pošto sam u gradu u kojem studiram i nisam u blizini svog lijecnika ne znam mogu li otici negdje drugo ako je potrebno. Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu što ste naveli najvjerojatnije se radi o Bartholinijevoj žlijezdi. Ukoliko se to područje zacrveni, otekne i postane bolno javite se liječniku.

Sanna__

Poštovani,
Puno se zahvaljujem.
Postoji li nešto cime bih mogla lijeciti Barholinijevu dok jos nije pocela bolit ili da ju samo ostavim tako i cekam hoce li proci sama od sebe?

Ivo Balenović, dr. med.

Bartholinijeva žlijezda se liječi samo kada se upali. Ukoliko se upale često ponavljaju, tada je moguće i kirurški je odstraniti.

lavica07

Poštovani,
prije nekoliko dana primijetila sam kvržicu na maloj stidnoj usni, s unutarnje strane. Malo boli na dodir i čini mi se da se povećala. Ne mogu odgonetnuti radi li se o Bartholinijevoj žlijezdi. Kod mene ova kvržica nije blizu ulaza u vaginu nego nekako na samoj sredni malih usana. Molim Vas za savjet.
Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najvjerojatnije se radi o upali Bartholinijeve žlijezde. Javite se liječniku radi pregleda i eventualne terapije. Upala Bartholinijeve žlijezde liječi se antibioticima.

MinkicaE

Poštovani, prije par dana sam primjetila s desne strane neku kvržicu, više kao zadebljanje na šavu od epiziotomije(ništa nije bilo vidljivo,niti crvenilo niti ta kao kvržica). Epiz.je rađena prije godinu dana. Od jutros se to zadebljanje proširilo na citavu ranu od epiz.i bolno je na dodir, te ako nezgodno sjednem i pomalo svrbi te imam osjećaj žarenja. I dalje nisu vidljive nikakve promjene na rani sem kao da je oteknuto, veličine oraha. Dali se tu radi o Barthol.žlijezdi?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Bartholinijeva žlijezda se ne nalazi na mjestu gdje se uobičajeno urezuje epiziotomija. Prema simptomima koje navodite vjerojatno se radi o upali, stoga savjetujem da se javite Vašem liječniku radi pregleda i terapije.

Karleusa

Zdravo imala sam Bartholonijevu zlijezdu na desno usmini i nakon par dana je povukla se, medjutim desna usmina mi je ostala veca zanima me kako se to moze rijesiti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, cista Bartholinijeve žlijezde se može ukloniti kirurškim putem.

Sanna__

Poštovani,

Treba li se ukloniti bartholinijeva ako je bezbolna? Vec sam vam pisala u 9.mjesecu kada nisam znala sto je, nekad je veca nekad manja, nekad gotovo da je nema , nikad me nije boljela niti me jos uvijek boli, samo osjetim na dodir da je prisutna. I trebam li otici bas kod ginekologa ili mogu otici i do svoga dokotra da se prvo s njim posavjetujem? Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, javite se Vašem ginekologu. Bartholinijevu žlijezdu nije neophodno ukloniti. Samo u slučajevima čestih, ponavljajućih upala preporuča se kirurški zahvat.

D. Dora

Poštovani,
Osjećam pritisak u donjem dijelu trbuha u području maternice, rodnice, jajnika. Jučer sam napipala kvrzicu ili zadebljanje stijenke oko 2 cm od ulaza u rodnicu, veličine oraha i nalazi se na anteriornoj stijenci rodnice. Posumnjala sam na bakterijsku infekciju pa sam koristila jednu tabletu za rodnicu. Ne znam je li to bakterijska infekcija ili nešto ozbiljnije. Molim Vas za savjet

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bez pregleda ne mogu reći o čemu se radi, ali je vjerojatno se radi o cisti Bartholinijeve žlijezde. Ako se začepi izvodni kanal žlijezde, stvori se cista. Ukoliko nije upaljena (crvenilo, jaka bol i gnojni iscjedak su znakovi upale) nema potrebe za liječenjem.

D. Dora

Samo da napomenem kako je ta kvrzicu tvrda i ne boli me pri palpaciji (prvu poruku sam Vam poslala u 17:50/55)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, javite se liječniku radi pregleda. Ovim putem ne mogu reći o čemu se radi.

Sanna__

Poštovani,
Ginekolog mi je prepisao antibiotike i vaginalne tablete jer imam upalu bartolinijeve zlijezde..bol je neizdrziva, ne mogu hodati ni sjediti... Sada je treci dan otkako pijem antiobiotike.. Kada bi oni trebali poceti djelovati?..i ima li smisla ici na hitnu ako je upala u pitanju, odnosno smiju li mi raditi inciziju pod upalom.. Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da se javite u hitnu službu. Ukoliko se stvorio apsces (nakupina gnoja) potrebno je učiniti inciziju. On može i spontano prsnuti.