ginekolog

Dejan Šakoronja, dr. med.

Savjetujem pregled endokrinologa zbog nalaza hormona štitnjače.

tea2222

Postovani,zanima me da li sam u drugom stanju, koristila sam kondom prilikom odnosa, imam neredovne menstrualne cikluse.Bila sam kod ginekologa rekao mi je da postoji mogucnost policisticnih jajnika, na ultrazvuku se nije videlo nista. Dve nedelje nakon odnosa i nakon izostnka menstruacije uradila sam betu HCG bila je <1.Tada sam rekla sam da je menstrualni ciklus bio 14-og, ali je mozda prvi dan bio 13-og, da li to utice na moje rezultate?Pritom sam uradila nekoliko testa trudnoce i svi oni su bili negaativni. To je bio moj prvi odnos do sada, jako sam zabrinuta i pored svih ovih rezultata.Hvala unapred.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Ne brinite.

stels02

Postovani
Nisam sigurna dali se radi tocno o nekoj spolnoj bolesti ali me zanima vaze misljenje.
Unazad dvije godine cak i ne tako puno imam neke bjele tockice tamo dole i stalno me to svrbi i imam neki bjeli iscjedak koji se kao sirast skuplja tamo dole i ljecila sam to s kremom i vaginaletama protiv gljivica i smirilo se malo ali sad imam novi problem.
Pocela sam ove godine krajem drugog mjeseca s spolnim odnosima.Posto sam mlada nemogu ici kod ginekologa i ovo mi je prvi decko makar je on prije imo odnose ali je zdrav.
Imala sam menstruaciju koja je zavrsila u nedelju i sad me muci nastavlja mi se bol nakon nje u donjem djelu trbuha i jajnika,imam potrebu za mokrenjem i mokrace nema puno i onako je malo zuto-bijela,boli me predio desnog bubrega ali sam vec ove godine lijecila upalu i imama neki bjeli iscjedak koji na gacama ostavlja kao zuti trag i tu i tamo osjecaj mucnine koji se brzo makne i pece me nakon mokrenja i malo boli kad se brisem dolje i svrbi me.
Mozete li mi molim vas dati savjet sto da radim?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, preporučam da učinite pregled mokraće (urinokultura) i cervikalne briseve na bakterije. Prema navedenom moguće je da se radi o urinarnoj ili vaginalnoj infekciji

Bachata

Poštovani,
Imala bi pitanje.... Naime, poslije spontanog pobačaja (7t+6) koji je bio 28.5, dobila sam urednu menstruaciju,međutim sada čekam drugu koja kasni 7 dana. Trebala je doći 23.7. Odnose sam imala 25.7 kad je kasnila 2 dana i 26.7 do danas imam smečkasti iscjedak pa me zanima 1.da li su to stvari?
2 da li je moguća trudnoća? Ako nije koji bi bio mogući uzrok kašnjenja?
P. S. Prije koju god je znalo kasnit jer sam i ala manjak progeterona, a sada imam viška 8kg pa nezz da li bi to bio uzrok?

Velika hvala

Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako ste odnose imali samo ta dva dana, ne postoji mogućnost trudnoće. Vjerojatno je u pitanju hormonski disbalans. Pričekajte menstruaciju. Ukoliko ne nastupi u idućih 7 dana, javite se liječniku.

Bachata

Od 30.7 nije bilo krvarenja a evo danas na ulošku par kapljica ali ni traga menstruacije.... Samo osjećam nadutost, zatvor i bol u donjem dijelu leđa. Zanima me da li je moguće da se radi o trudnoći i da li će test ukoliko ga napravim biti mjerodavan s obzirom da sam odnos imala u 32.om danu ciklusa i u 39.tom (ili da čekam 14 dana od prvog odnosa)?
Zabrinuta sam a moja ginekologica je na g.o do 17.8.

Srdačan pozdrav
I velika Vam hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako ste imali odnose u 32. i 39. danu ciklusa, ne postoji mogućnost trudnoće jer su to neplodni dani. No, budući da Vam menstruacija kasni, uradite test. Možda je do trudnoće došlo ranije.

Beogradjanka

Postovani,
Da li mozete da mi pojasnite nalaz biopsije grlica materice?

CERVICITIS CHRONICA POLYPOSA mestimicno sa suspektnom epitelnom koilocitnom atipijom (condiloma cervicis?)
Endometriosis cervicis
Ectropio pvu cum epidermisatione

Bachata

Hvala velika i srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Beogradjanka, radi se o kroničnoj upali vrata maternice i kondilomima koji su posljedica infekcije HPV virusom. Također je prisutna endometrioza - pojava stanica sluznice maternice na mjestu gdje ne bi trebale biti (u vašem slučaju na vratu maternice). Javite se liječniku radi daljnje obrade.

Beogradjanka

Sta to znaci jer nemam cin promene ns rezultatu?
I da li zbog upale mogu da krvarim posle odnosa?
Kako se leci hronicna upala hpvom?

Ivo Balenović, dr. med.

Trebalo bi uraditi tipizaciju na HPV. Infekcija HPV-om ne mora nužno praviti promjene u smislu CIN-ova. HPV se sam po sebi ne liječi, nego se liječe promjene koje on uzrokuje: CIN (HPV visokog rizika) i kondilome (HPV niskog rizika). Ako je osoba pozitivna na HPV, a nema promjene (CIN ili kondilomi) liječenje nije potrebno.

Mima_90

Poštovani,
ciklusi zadnja tri mjeseca (april,maj,juni) su na 30,26,31 dan. Inače su redovni, ali zadnji mjesec(juli) jos nisam dobila kasni mi a vec je 35 dan ciklusa. Vec od 27.7 mi je ujutro na gaćicama smeđe ili crveno. U toku dana se pojavi takodđe smeđ iscjedak koji nestane i to je sve.
Nezaštićene odnose imala 11.7 i 25.7. bez ejakuliranja unutra.
Zbog kašnjenja menstruacije radila sam test Clear Blue 3.8. ne na prvi jutarnji urin vec nakon sto sam 2 puta otisla do toaleta i rezultat je negativan.
Jutros 5.8.radila Gravignost Mini test na prvi jutarnji urin koji je takođe negativan.
Ginekologu sam zbog situacije povodom COVID-a tek sledece sedmice pred kraj.
Da li je moguće da sam trudna, da testovi nisu tacni i da li tamno smeđa krv od jutros (koje sad nema) znači da ću uskoro dobiti ciklus?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Mima_90

Zaboravila sam naglasit da je zadnji ciklus bio 2.7.2020 i od tad jos nisam dobila kasni vec nekoliko dana s obzirom da je danas 35 dan ciklusa

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom kada je urađen, zadnji test je vrlo pouzdan, dakle s velikom sigurnošću možete isključiti trudnoću. Vjerojatno je u pitanju hormonska neravnoteža - slabije lučenje progesterona zbog čega dolazi do oskudnijeg krvarenja prije same menstruacije.

Beogradjanka

Znaci iz ovog nalaza ja 100% imam kondilome na materici i hpv virus? Samo sa radim tipizaciju.
Ako imam kondilome iz nalaza to se operise ili kako vec? I da li je to uzrok kada krvarim papu kada uzimam bris i tokom odnosa?
Ja se najvise plasim da se od februara nije razvio kancer

Mima_90

Hvala Vam na brzom odgovoru. Preostalo mi je samo cekati mjesecnicu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana beogradnjanka, nije karcinom nego kondilomi. To su benigne promjene. Simptomi koje ste naveli su posljedica kondiloma.