ginekolog

Beogradjanka

I jos jedno pitanje?
Kako odjednom da sve krene po zlu od kiretaze? Da li to ima veze sa tim?
Do tada nisam imala krv tokom odnosa, briseve sam radila 5 meseci nakon kiretaze i nisam krvarila, onda nakon pola godine od svega, krvarila sam kada sam davala briseve za papu i ceo ovaj haos nastaje.
Zaista sam u haosu, psihicki ne mogu vise.
Da li moze virus hpv da miruje 10god i sada da pravi haos?

Ivo Balenović, dr. med.

To nije posljedica kiretaže. HPV može biti u nama a da se nikada ne ispolji u vidu kondiloma ili CIN -ova.

sajka89

Postovani doktore, kako se lijeci upala grlica mater.ako je upala nastala kao sekundarna prilikom oper.zahvata, a kako kad je uzrok bakterija? Da li upala cerviksa znaci nuzno postojanje ranice?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, upala se liječi antibioticima, Upala je uvijek uzrokovana bakterijama. Ranica je mjesto na vratu maternice na kojem preko pločastih stanica (kojima je tamo prirodno mjesto) prerastaju cilindrične stanice (iz cervikalnog kanala). To se dešava pod utjecajem hormona, i to je normalna pojava u žena u reproduktivnoj dobi. Budući da su cilindrične stanice osjetljivije (jer se ne nalaze na svom prirodnom mjestu - unutar cervikalnog kanala), to je mjesto podložnije promjenama (upala, CIN-ovi). Znači ranica nije sama po sebi patološka, niti je posljedica upale, nego je samo osjetljivija na razne podražaje i tamo najčešće nastaju patološke promjene.

Beogradjanka

Postovani doktore, da li se ultrazvukom ili kolposkopskim pregledom mogu videti kondilomi i endometrioza? Ili je to iskljucivo biopsijom?

Beogradjanka

I jos jedno pitanje.. da li muskarac moze da ima hpv bez simptoma tj.kondiloma?

Ivo Balenović, dr. med.

Samo veća žarišta endometrioze (ciste) se mogu vidjeti ultrazvukom. Većina osoba koje imaju hpv neće razviti nikakve promjene (niti kondilome, niti CIN) i tada nije potrebna nikakva terapija. Samo u slučaju promjena (kondilomi - hpv niskog rizika/ CIN - hpv visokog rizika) potrebno je liječenje.

Beogradjanka

Ok, hvala.
Znaci na biopsiji se 100% utvrdjuju kondilomi na vratu materice? Jer mi je cudno sto pise kondilomi u zagradi sa znakom pitanja.
Ja sam od panike pocela da pijem bas vitamine kako sam citala. Pijem folnu kiselinu, betaglukan i probiotik sa ehinaceom. Takodje sam citala da je i virak kapi dobro da se pije.

Ivo Balenović, dr. med.

Biopsija sigurno postavlja dijagnozu. Virak kapi možete uzimati. Važno je jačati imunitet.

Beogradjanka

Postovani doktore, pisala sam ali samo da ponovim nalaz biosije.
CERVICITIS CHRONICA POLYPOSA mestimicno sa suspektnom epitelnom koilocitnom atipijom (condiloma cervicis?)
Endometriosis cervicis
Ectropio pvu cum epidermisatione

Nakon svega javlja mi se kontaktno krvarenje i lekar predlaze ponovo papa, i sve je ok, papa je 2gr.
Biopsija je radjena jer je bila 2 na 3grupa i vs 3gr.
Sada je 2gr i kontaktno krvarenje. Dobila sam orvagil vag i tablete. Da li je to ok terapija za ovaj problem?

Ivo Balenović, dr. med.

To je u redu terapija. Treba se izliječiti upala, pa ponoviti papu. Kondilomi su uzrokovani hpv -om niskog rizika i nema opasnosti da bi se razvili u nešto opasnije (npr. prekanceroznu promjenu). Ukoliko bi i dalje perzistirali mogu se ukloniti krioterapijom.

sb34

Poštovani,
možete li mi dati precizan odgovor o sposobnosti spermija za oplodnju, nakon ejakulacije i to u slijedećim uvjetima:
-na zraku (mokra površina, npr. kupaonica, toalet školjka)... Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Na zraku oko minute. Na vlažnim površinama do desetak minuta.

sb34

Poštovani,
ako uzmemo u obzir tih 10-ak minuta, te mogući kontakt sa vanjskim dijelom ženskog spolovila, postoji li ikakva mogućnost oplodnje?
Osobno vjerujem da je to nemoguće, da se za oplodnju mora dogoditi ejakulacija u rodnici ili iznimno bez ejakulacije, ako se drugi odnos brzo i nepažljivo ponavlja.
S obzirom na Vaše iskustvo, molim Vas mišljenje. Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Ne postoji nikakva mogućnost oplodnje.

Beogradjanka

Postovani doktore,
U prethodnim mojim postovima mozete videti rezultat biopsije. Nedavno sam isla na pregled zbog kontaktnog krvarenja, uzeli su papu i rezultat papa2 vs 5gr. Pila sam orvagil i vaginalete sam stavljala i sada krvarenja nema. Kako sam citala na internetu 5gr izaziva bakterija trihomonas, ali ja nemam nikakv sekret i radila sam briseve u oktobru i negativni su bili. Zanima me da li 5gr.moze da bude zbog upale materice?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, papa test grupa 2 znači upalu, ali beza atipije stanica. Terapija je potrebna samo ako imate simptome (iscjedak, svrbež, peckanje, neugodan miris)

asofti

Poštovani, unatrag nekoliko mjeseci duljina ciklusa mi jako varira. 36 dana, zatim 26, pa 39 i posljednji 20 dana. Unazad tjedan dana primjetila sam smeđi iscjedak, a sredina ciklusa je. Nemam nikakvih simptoma, niti bolova, svrbeža i sl. Trebam li se zabrinuti i što savjetujete? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u pitanju je hormonski disbalans. Savjetujem da uradite kompletnu hormonsku analizu.

Beogradjanka

Postovani doktore,
Juce sam radila test na trudnocu dan nakon izostanka menstruacije. Imala sam kiretazu prosle godine i sada se svega plasim. Imam bolove u jajnicima kao da cu svakog casa da dobijem tj.boli me samo desni jajnik. Ja se secam na dan kada sam pobacila tako me zaboleo jajnik i prokrarila sam. Da li je ok da jajnici bole u ovom periodu?