kontracepcijske pilule

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, antibiotici neće smanjiti kontracepcijsku učinkovitost.

logestina183

Pozdrav, ponovo ja. Naime imala sam saobracajnu nesrecu u kojoj sam dobila lakse tjelesne povrede..propisan mi je antibiotik Citeral (ciprofloksacin), te antibiotska mast Bivacyn (neomicin, bacytracin), i primila sam antitetanusnu zastitu, serum+vakcina.. Da li se ista od navedenog moze uplesti u djelovanje kontracepcijskih ?

danas sam pocela sa novom kutijom logesta, a i ostalo sam danas primila i uzela. znam da ste rekli da antibiotici ne uticu na rad pilula, ali nisam sigurna da li ste mislili samo na one koje sam navela prosli put ili..imam redovne odnose bez kondoma i prekinutog snosaja, pa me zanima...Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ništa od navedenog neće smanjiti kontracepcijsku zaštitu.

Kacaa95

Postovani,
Pocela sam sa koriscenjem pilula Daylette od 20.07 i to mi je bio prvi dan mesecnice, a 6ti dan sam imala rizican odnos, da li postoji sansa za trudnocom? Inace ovo mi je prvi mesec posle pauze od nekoliko meseci da uzimam pilule, ali ih uzimam redovno, svaki dan u isto vreme. Hvala unapred

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštićeni ste od trudnoće od prvog dana uzimanja.

Fifica

Postovani,
Naime ocekivana mjesecnica trebala je biti 20.08.a ja sam kontraceptivne pilule Yaz pocela koristiti 11.08. Mada mogu ocekivati njihov efekat?
Unaprijed zahvalna

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krvarenje će se desiti nakon što popijete 24 svijetloružičaste tablete, tijekom uzimanja 4 bijele tablete.

Fifica

I da li bih trebala prestati sa pilulama sacekati ciklus i ponovo poceti novo pakovanje ukoliko zelim zastitu?

Ivo Balenović, dr. med.

Kontinuirano uzimajte tablete (24 + 4) bez pauze. Budući da niste počeli s prvim danom ciklusa puna zaštita će početi tek od drugog ciklusa uzimanja tableta

Fifica

Postovani,pogresno Sam formulisala pitanja,nakon koliko nedjelja mogu da ocekujem da Sam zasticena od nezeljene trudnoce?
Izvinjavam se

Ivo Balenović, dr. med.

Puna zaštita će nastupiti s početkom druge kutije kontraceptiva.

Andjelica95

Postovani, pijem Yaz. Cetvrtu placebo tabletu uvijek popijem nedjeljom u 8h ujutro, a menstruaciju najcesce dobijem nedjeljom oko 9-10h uvece ili u toku noci. Da li je ispravno da prvu aktivnu pilulu popijem u ponedjeljak ujutro u 8h, jer inace uvijek pijem u to vrijeme? Da li se to racuna kao prvi dan ciklusa?
Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ispravno je da prvu aktivnu pijete u ponedjeljak u 8 ujutro i to se računa kao prvi dan.