Menstruacija

RinciMa

Poštovani doktore. Momak i ja radimo na bebi. Ovaj mjesec sam trenutno u plodnim danima. Volila bih da uspijemo.
Imam 22 god i bila sam prije 3 mj na pregledu sve je uredu . Ginekologica je rekla da je sve odlično i jajnici i maternica. Vadila sam nalaze jetra, bubrezi itd. I to je sve super. Ono sto me zanime je trenutno sam jako naduta . Kao da sam vec trudna. A i kada imamo odnose nekad me zna dole zabolit malo bas u tom mjestu gdje sam naduta. A evo ovaj mnesec radimo na bebi.
Volila bih misljenje koji je razlog te nadutosti i lagane boli ?
Unaprijed hvala.
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nadutost je najčešće povezana s probavnim traktom. Budući da ste, kako navodite trenutno u plodnim danima, osjećaj nadutosti i bol može biti posljedica ovulacije.

Kaca22

Imam jedno pitanje, imam redovnu menstruaciji na svakih 27dana, poslednju mensteuaxiju sam imala 5.2. Ali mi se danas 24.2 pojavilo najpre kao blagi roze sekrer a zatim nesto kao pocetak menstrucije. Sta moze biti uzrok s'obzirom da mi se ro nikad pre nije desavalo?

Nerimeri

Postovani.. ciklus mi kasni 5-dana.. aa vec dva dana imam bolove u ledjima (krstima)'.. zanima me sta vi mislite zasto mi kasni ciklus.. odnos nisam imala unazad mjesec i pol..

Cro3798

Poštovani, imam 17 godina, prvu sam menstruaciju dobila s 11 i oduvijek imam produzene cikluse (30-35dana), a mens. mi traje 7 dana. U posljednjih 8mj. Imam stalne poremecaje mens. ciklusa 28-52. Nisam imala spolni odnos, ne konzumiram alkohol i cigarete, aktivno se bavim sportom. Obratila sam se ginekologu koji me poslao na testiranje spolnih hormona 3dc: FSH 10.3 (1.6-9.8), LH 7.0 (1.0-39.3), E2 141 (0-863), T 0.7 (0-2.5), SHBG 143 (18-144), slobodni T 0.00, PRL 445 (81-468) i PROG 19.1 (0-48.5)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Kaca22, moguće da se radi o ovulacijskom krvarenju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Nerimeri, ukoliko je trudnoća isključena radi se o hormonskoj neravnoteži. Ona je najčešće uzrokovana stresom.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana cro3798, bazalne vrijednosti hormona su u granici normale. Moguće da ovulacija nije redovita i na vrijeme. Odredite vrijednost progesterona 21. dana ciklusa.

Kaca22

Hvala na odgovoru, ali danas vec izgleda kao menstruacija sa obilnim krvarenjem i jacim bolovima u donjem delu stomaka. Pretpostavljam da to nije onda ovulacijsko krvarenje.

Ivo Balenović, dr. med.

Prema navedenom izgleda da se radi o menstruaciji koja je nastupila nešto ranije od očekivane.

Cro3798

Napravila sam test progesterona na 21.dan ciklusa i iznosio je 19.1 (0-48.5). Misljenje?
I jos me zanima iz prijasnjeg pitanja, FSH mi je povisen (10.3) u odnosu na raspon normalnih vrijednosti, ima li to kakav utjecaj na menstruaciju? I sto zapravo znaci da je povisen?
Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti progesterona pokazuju da je bila ovulacija, što znači da je funkcija jajnika uredna. Vrijednosti FSH su minimalno povišene (one konstantno rastu prema sredini ciklusa) i to ništa ne znači. Vrijednosti iznad 25IU/L ukazuju na prestanak rada jajnika/menopauzu.

RinciMa

Poštovani doktore!
Zanima me za vrijeme začeće (raditi na stvaranj bebe) dal pobekad nosenje težeg tereta, stvari šteti u vrijeme začeća. Naravno ako se još nezna dal je osoba uspijele zatrudnit?!?!?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nošenje tereta nema nikakvog utjecaja na začeće.

RinciMa

Poštovani doktore.
Zadnja meentruacija mi je bila 10.02-15.02. Nezaštićene spolne odnose sam imala 20.02.,21.02.,23.02.,24.02.,25.02.,26.02.,27.02. S time da je svršio u mene. Ono što me zanima je dal su to bili plodni dani jer zadnjih mjeseci mi nisu baš bile u dan uredna menstruacija.
Već 5 dana osjećam bol u brdavicama na dodir, jako su mi se povečale grudi, 4 dana neki iscijedak bijeli vodenasti mi ide, tokom dana mi neke male mučnine dolaze.. sljedeća menstruacija mi treba doći 12.03. Za 4 dana.
Volila bih čuti vaše mišljenje. Dal je to sve da bi mogla menstruacija uskoro doći ili je moguća trudnoća.
Hvala vam puno !

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnosi su bili u vrijeme plodnih dana. Postoji velika mogućnost trudnoće.

RinciMa

Dal su onda navedeni simptomi mogući znaci trudnoće?
I jos poneki bolovi u donjem dijelu leđa...
Hvala puno

Ivo Balenović, dr. med.

Simptomi upućuju na to, ali ne mogu to sa sigurnošću tvrditi. Uradite test na trudnoću.

RinciMa

Uredu. Dal da pricekam 2 dana jos dok mi treba doci menstruacija, ili već mogu uraditi test?
Hvala vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Pričekajte još dva dana.