Menstruacija

RinciMa

I ono sto me zanima je dal se naprimjer (ako je moguća trudnoća ) smije u prvih par tjedan dizati stvarlri, teret do 10 kg. Moze li to utjecati na plod. Zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u trudnoći treba izbjegavati dizanje tereta i naprezanje, iako to ne može štetiti trudnoći. Za to je potrebna puno veća fizička sila koja djeluje na maternicu (npr. udarac u trbuh, saobraćajna nesreća, pad s visine...)

RinciMa

Poštovani doktore. Danas mi je došla menstruacija na vrijeme, nažalist opet ništa od trudnoće.
Hvala na svemu

Ivo Balenović, dr. med.

Žao mi je. Sigurno će drugi puta biti više sreće.

RinciMa

Poštovani dotore. Javljam vam se jer sam bila na ginekološkom pregledu di mu je ginekolog rekao da imam oba jajnika policistična. Naime kako sam mu rekka da vec 3 mjeseca pokusavam zatrudnit pitala sam ga dal je to problem upravo zbog toga. On je odgovorio da nije. Nisam dobila nikakvu terapiju za rijesavanje tih policista te je rekao da picekam 6 mjeseci da vidimo dal ce doci do trudnoće. Ono što me zanima je dal moram ista piti kakv čajeve iili što, jer to nikad prije nisam imala a on mi nije dao savijet sto uzimati. Nego samo da 6 mj se nastavimo truditi. I dal ne to uopće opasno imati iako ke on rekao da nije baš te nemam razloga za paniku. Hvala vam unaprijed !

RinciMa

Zaboravih napisati da sam inače staaalno naduta. Ne baš jako ali u predijelu trbuha imam konstantno nadutost .

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sindrom policističnih jajnika vrlo je raznolik, kao što izraženost simptoma može biti različita. Iako je ultrazvučni izgled jajnika važan, policistično promjenjeni jajnici nisu neophodni za postavljanje dijagnoze. Policističan izgled jajnika bez hormonskog disbalansa i poremećene ovulacije, ne upućuje na dijagnozu sindroma policističnih jajnika. Takav izgled jajnika relativno je čest i javlja se u skoro 25%, mlađih žena, može se postepeno povući, i ne mora biti povezan s hormonskom neravnotežom. Osnovni hormonski poremećaj u podlozi razvoja sindroma policističnih jajnika je višak androgenih hormona zbog čega dolazi do simptoma: pojačana dlakavost, masna koža, akne, poremećaj menstruacijskog ciklusa. Savjetujem da učinite analizu hormona.

RinciMa

Poštovani doktore. Taj mij nalaz za policisticne jajnike glasi/piše ovako :
Ginekološki nalaz u spekulima i palpacijski je uredan.
UZV-uterus u avf, normalne veličine, endometrij trolinijski 4,5mmm.
Jajnici su obostrano policistični.
Za stimulaciju ovulacije ako spontano ne zanese za 6-7 mjeseci.

Eto tako mi piše u nalazu. Reko mi je neka se tokom tih mjeseci momak i ja nastavimo i dalje truditi te da ako ne zanesem da dođem . Pitala sam ga dal je opasno i za koliko otprilike bih trebalo to nestati , i kolika ja šansa za koliko mogu zatrudniti. Odgovorio je da ne brinem da pokušavam. Pocela sam više vježbati, kretati se, zdravije jesti, te zelene čajeve piti.
Dal vrijedi tolko čekati i da nije opasno. Dal mu vjerovati ???
Puno hvala
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, liječnik Vas je pravilno savjetovao. Policistični jajnici se inače liječe primjenom oralnih kontraceptiva, no budući da planirate trudnoću to ne dolazi u obzir. Držite se uputa i trebalo bi biti sve u redu. Ukoliko ne dođe do oplodnje u idućih 6 mjeseci stimulirati će se ovulacija. To je uobičajeni postupak.

RinciMa

Uredu. Puno vam hvala na odgovoru. Lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

babylips83

Poštovani doktore, imam 23 godine, posljednja mjesečnica je bila 18. marta i trajala je do 25. marta. Danas, 17. dan ciklusa sam ponovo dobila menstruaciju! Jako sam se zabrinula, jer mi se ovo nikad nije desilo. Da li mislite da je to veliki problem?

Moram pomenuti da sam tačno prije mjesec dana dobila dijagnozu tumora na mozgu te sam pretrpjela veliki stres, no srećom ispostavilo se posle nekoliko dana i pretraga da to ipak nemam, već nešto potpuno bezopasno i zanemarljivo.

Ali je to bilo prije ove redovne mjesečnice 18. marta, pa ne znam kako može biti povezano....
Molim vas za pomoć

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da je stres zbog dijagnoze (srećom netočne) prouzročio hormonsku neravnotežu zbog čega se poremetio ciklus. Moguće da se radi o ovulacijskom krvarenju koje se javlja oko sredine ciklusa i koje je fiziološka pojava. Da bi se točno ustanovilo o čemu se radi savjetujem pregled.

RinciMa

Poštovani doktore!
Već 4 mjeseca pokušavam zatrudnijeti s tim da sam imala spontani prije pola godine. Kod gibekologa se ispostavilo da imam oba jajnika poslicistična. Moja ginekologica mi je rekla da nemam te jajnike te da joj ne izgledam ko osoba koja to ima. Izvadila mi je briseve. Nalazi su za 2 dana. I papu. Za aljedeću menstruaciju poslala me vaditi hormone. Za 10 dana vadim štitnjaču i šećer.
A momak i ja smo i ovaj mjesec išli na začeće. Naime, već nekih 2 tjedna me poscelo na lijevoj strani iznad dojke prema eamenu boliti i lagano po remeno probadati. Javila sam se doktorici te mi je dala uputnice za pluća i snimanje srca. Ono što me zanima i plaši ke dal da idem na to snimanje i slikanje a još neunam dal sam možda u drugomm stanju i dal bi smetalo to išta ?
Ili da pričekam hoce li doći menstruacija?
Dal je moguće xa me to pocelo probadati zbog stresa? Jer jaaaako želimo bebu a i dosta sam stresna i sekirljiva osoba. Imam 23 godine .
Unaprijed vam hvala !

RinciMa

Zadnja menstruacija mi je bila 18.04 .

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za snimanje srca i pluća pričekajte menstruaciju. Moguće da su te smetnje na psihičkoj bazi. 4 mjeseca je prekratak period da bi mogli govoriti o neplodnosti. Za dijagnozu policističnih jajnika potrebno je uraditi analizu hormona..

RinciMa

Uredu. Ginekologica me i je poslala na analizu hormona na sljedecu menstruaciju. Te i štitnjaču i šećer. Ali ja ne odustajem , momak i ja i dalje se trudimo , pa sam zato pitala dal da pričekam menstruaciju prije snjmanja srca i pluća. Napominjem zadnja menstruacija mi je bila 18.04 do 22.04 a danas su me počele boljeti obje dojke te bradavice na dodir. Dal je i to moguće od stresa. Unaprijed vam hvala na odgovorima. Lijep pozdrav!

RinciMa

Spolni odnosi su bili od 24.04. Do 04 05 i u mene je. Zadnja menstruacija 18.04

Ivo Balenović, dr. med.

Odnosi su bili u vrijeme plodnih dana, mogućnost trudnoće je velika.

RinciMa

A razlog od 2 dana već grudi mi jako naotekle te lagano bolne. Stres ili ? Jer me skoro nikad ne bole pa mi ja malo ovo zabrinjavajuće.