Miom Primolut Nor bol i otok u abdomenu i bol u venama

lejlamb81

Postovani,
Radi mioma (smjestenog dijelom subserozno i dijelom intramuralno, sa zajednickom kapsulom) sam imala produzeno krvarenje, propisane su mi Primolut Nor tablete 2x1 dnevno, 10 dana. Krvarenje je bilo i dalje povremeno prisutno inutar tih 10 dana, a nakon sto sam popila tablete, dobila sam menstruaciju koja je trajla 8 dana i prestala.
Nakon prestanka ciklusa, poceli su bolovi u abdomenu, praceni otokom sa jedne strane, u visini pupka, sa lijeve strane. Takodjer, vene u potkoljenici desne noge su me pocele boljeti i uvecale su se.
S obzirom da mi je doktorica na godisnjem, nisam u prilici da je pitam da li je to opasno, odnos o da li su u pitanju kontraindikacije. A sad bih opet trebala poceti da ih pijem, jer terapija traje 3 mjeseca.
Mnigo hvala na odogvoru.

Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na simptome koje ste naveli savjetujem da ne nastavljate s terapijom. Ukoliko bi se simptomi koje ste naveli pojačavali (obzirom da mogu biti uključeni u tromboembolijski događaj) ili bi se javila bol i /ili otok noge, bol u prsima, kašalj, nedostatak zraka, glavobolja, javite se liječniku u hitnu službu.

lejlamb81

Postovani,
Zahvaljujem se na Vasim odgovorima. Bila sam na pregledu poslije, iskljucen je Primolut Nor. Nakom toga sam imala normalnu menstruaciju, ali se desilo da sam nakon 5 dana od prestanka menstruacije ponovno dobila. Otisla sam ponovno na pregled jucer, uoceno je da je cista na jajniku, kako je doktor rekao pukla i da je bila funkcionalna. Bila je 5 cm, sad je oko 2 cm. Miomi (ukupno 5 mioma, 3 su smjesteni na prednjem zidu maternice, 1 je submikozni, a 1 je smjesten na zadnjem zidu maternice) su ostali iste velicine, najveci je prije mjesec i po bio 8 cm, sad je 6 cm. Doktor je rekao da dodjem na kontrolu za mjesec dana. Doktor je misljenja da cu trebati nekada operisati, ali da jos nije hitno, osim ako ne budu stvarali vece probleme. Samo da napomenem da sam sklona stvaranju keloida, pa me strah da mi se opet ne pojave ukoliko dodje do operacije. Ne znam da li se svaraju samo na vanjskom dijelu koze ili se mogu stvoriti i unutra, gdje bi bili rezovi.
Medjutim, jutros sam ponovno dobila, 4 dana nakon prestanka prethodne menstruacije.
Dabli je moguce da se menstruacija ponovila 2 puta u kratkom vremenu radi pucanja ciste na jajniku, da je to neko ciscenje sadrzaja iz ciste?
Hvala Bogu, nemam nikakve bolove. Krvna slika je dobra, a zeljezo se povecalo. U prethodnih par godina nisam imala takve nalaze krvne slike i zeljeza koji su uvijek do sad bili ispod granice, a sad su u reeferentnim intervalima.
Molim Vas da mi odgovorite, naravno, ponovno cu se naruciti na pregled.
Unaprijed se zahvaljujem na Vasem odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, miomi mogu biti uzrok jačeg krvarenja. Kod cista na jajnicima dolazi do hormonskog disbalansa zbog čega se javljaju nepravilna krvarenja.

lejlamb81

Postovani dr Balenovicu,
Mnogo se zahvaljujem na odgovoru. Sutra bih otisla u laboratoriju da izvadim nalaze za hormonalni status. Da li bi ste bili ljubazni da mi napisete koje hormone treba da izvadim? Da li samo estrogen, progesteron, estradiol, ili imaju jos neki pokazatelji hormonalnog statusa?
Mnogo hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod određivanja hormonskog statusa vade se slijedeći hormoni: LH, FSH, estradiol, testosteron i prolaktin. Preporuča se odrediti i hormone štitnjače. Važno je da se pretraga učini između 3. i 5. dana menstruacijskog ciklusa. Prvi dan krvarenja je prvi dan ciklusa. Progesteron se vadi 21. dana ciklusa i njega ima smisla odrediti samo kada se želi ustanoviti ovulacija.

lejlamb81

Postovani dr. Balenovicu,
Uradila sam nalaze krvi, danas mi je 4. dan od ponovnog pocetka krvarenja, rezultati su slijedeci:

TSH 0,566 Referentna vrijednost 0,55-4,78
FT3 5,1 Referentna vrijednost 3,5-6,5
FT4 14,65 Referentna vrijednost 11,5-22,7

FSH 6,1 Referentna vrijednost Folikularna faza 2,5-10,2
Sredina ciklusa 3,4-33,4
Lutealna faza 1,5-9,1

LH 4,53 Referentna vrijednost Folikularna faza 1,9-12,5
Sredina ciklusa 8,7-76,3
Lutealna faza 0,5-16,9

Prolaktin 164,08 Referentna vrijednost 59-619

Estradiol 189,1 Referentna vrijednost Folikularna faza 19,5-144,2
Sredina ciklusa 63,9-356,7
Lutealna faza 55,8-214,2

Zeljezo 11,4 Referentna vrijednost 8-30

CRP 1,3 Referentna vrijednost 0,1-5,0

Ako sam dobro razumjela, ja sam sad u folikularnoj fazi, pa je estradiol povecan.

Da li je to znacajno povecanje i sta bi moglo znaciti.
Cekam na termin kod doktora, pa bih voljela da mi date Vase misljenje u vezi sa mojim nalazima.
Samo da napomenem da sam prije trenutne menstruacije bila samo 4 dana bez menstruacije, a prije te, samo 5 dana bez menstruacije. Primijetno je smanjenje mioma (ne znam da li je bio upaljen ili ne, pa se smanjio). Takodjer da napomenem da je u medjuvremenu doslo do pucanja ciste naa jajniku koja je bila 5 cm, a prije 5 dana na ultrazvuku je bila 2 i nesto cm i doktor je rekao da je vjerovatno bila funkcionalna.

Prije 5 godina sam bila 2,5 godine na terapiji za hipertireozu, nakon 2,5 godine terapije, u remisiji sam i ne pijem nikakvu terapiju, samo povremeno kontrolisem hormone stitne zlijezde.

Do sad sam imala nisko zeljezo koje se kretalo izmedju 2,3 i 7, a sad je hvala Bogu u referentnim vrijednostima. Prehranu sam prilagodila, tako da obiluje zeljezom i C vitaminom.

Mnogo se zahvaljujem na odgovorima.

lejlamb81

Izvinjavam se, samo da dodam, rezultate testosterona su mi rekli u laboratoriji da ce biti gotovi za 7 dana.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su u granici normale. Povišeni estradiol je posljedica funkcionalne ciste koju ste imali. Vrijednosti estradiola povise se ukoliko ne nastupi ovulacija. Posljedica toga je rast sluznice maternice, a kada nema ovulacije nema ni lučenja progesterona koji zaustavlja taj rast. Zbog toga dolazi do nepravilnog krvarenja. Takva stanja liječe se primjenom gestagena (progesterona) u drugoj fazi ciklusa kako bi se 'imitirao' normalni menstruacijski ciklus i uspostavila hormonska ravnoteža.

lejlamb81

Postovani dr Balenovicu,

Neizmijerno sam zahvalna na Vasim brzim odgovorima. Iduce sedmice bih trebala dobiti termin za pregled.
Ako mogu da Vas pitam jos nesto, gestagen (progesteron),, koji ste spomenuli u odgovoru da li su to kontraceptivne pilule ili Primolut Nor, koji sam pila. Nadam se da cu moci naci odgovarajuce tablete gestagena (progesterona) od kojih necu imati kontraindikacije, kao sa Primolut Nor. Ne znam da li bi mi pomoglo da uzimam Andol 100 uz Primolut da izbjegnem kontraindikacije sa promjenama na venama koje sam bila opisala u prvoj poruci.
Izvinjavama se na stalnim pitanjima, ne mogu Vam opisati koliko su Vasi odgovori zlata vrijedni.

Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, gestageni su sintetska zamjena za progesteron. Primolut nor je gestagen. Kontraceptivne pilule su kombinacija estrogena i gestagena. Gestageni se daju u drugoj fazi menstruacijskog ciklusa radi regulacije istog. Jajnik luči estrogene hormone, a nakon ovulacije luči progesteron. Ukoliko ne dođe do ovulacije nema progesterona i tada dolazi do nepravilnog krvarenja zbog produljenog djelovanja estrogena na endometrij. Nema oponenta progesterona koji to zaustavlja. Tromboembolija je kontraindikacija za hormonsku kontracepciju, ali i za primjenu samih gestagena. Andol možete uzimati.

lejlamb81

Postovani,

Danas sam dobila nalaze testosterona koji su uvecani 0,93, a referentna vrijednost je <0,1-0,75.

Da li i to ima veze sa uvecanim estradiolom koji je 189, 1 a referentna vrijednost je 19,5-144,2?

Trenutno pijem pripravak sa taninom koji mi je skroz smanjio ciklus na smedjkaste tragove povremeno.

Danas osjecam lijevi jajnik, kao da je ovilacija i pojavila mi se popodne smjedjkasta sluz sa crvenim nitima u malo vecim kolicinama u jednom momentu poslije mokrenja. Da li to znaci da je ovulacija nastupila?

U petak imam kontrolu kod ginekologa.

Voljela bih cuti i vase misljenje.
Razmisljala sam da odem i endokrinologu?

Hvala unaprijed na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti testosterona su nešto iznad gornje granice. To nema veze s estradiolom. Ukoliko postoje znakovi virilizacije i hirzuitizma (izražene sekundarne muške spolne osobine) preporuča se uzimanje kontraceptiva s antiandrogenim djelovanjem. Naravno, to ovisi o dobi i afinitetima žene.Prema opisanom, moguće da se radilo o ovulaciji.

lejlamb81

Postovani dr Balenovicu,

Uspjela sam jucer dobiti termin kod gieklologa. Cista na jajniku je sad skroz nestala. Doktorica me uputila radi povisenog testosterona da uradim kortizol, OGTT i inzulin. Pa da sa svim nalazima hormona odem endokrinologu, dobijem upute, pa da dodjem kod nje da se odredi terapija, odnosno izaberu najoptimalnije kontraceptivne pilule.

Odmah sam jutros to uradila OGTT nalaz je slijedeci:
Glucose I (0 min) je 4,6 referentni interval je 3,4-6,1
Glucose III (120 min) je 5,4 referentni interval je 3,4-6,1

Insulin nalaz je slijedeci:
Insulin I (0 min) je 8,4 referentni interval je 2,6-24,9
Insulin II (120 min) je 32,0 (ovdje ne pise referentni interval, pa pretpostavljam da je gornji interval za oba, ne znam)

Cortisol je 325,5 vadjen prijepodne, a referentni interval je 171-536

Sad cekam termin kod endokrinologa, a do tad Vas molim ako mozete da mi date neki odgovor za nalaze koje sam Vam navela.

Mnogo Vam hvala, neizmijerno mi znaci kada napisete odgovor.

Lp,

Lejla

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dva sata nakon unosa glukoze, razina inzulina bi trebala biti što bliže početnoj, a svakako ispod 24,9. Moguće da se kod Vas radi o inzulinskoj rezistenciji. Sve ostale vrijednosti su u granici normale. Na temelju svih nalaza endokrinolog će odrediti daljnje korake.

lejlamb81

Postovani dr Balenovicu,

Uradila sam kontrolni nalaz OGTT-a sa insulinemijama

Glukoza 0' OGTT 5,2 ref. interval 4,1-6,1
Glukoza 60' OGTT 7,6 ref. interval 4,1-10,0
Glukoza 120' OGTT 4,9 ref. interval 4,1-7,0

Insulin 0' 7,7 ref. interval 3,0-25,0
Insulin 60' 35,1 ref. interval 3,0-25,0
Insulin 120' 19,5 ref. interval 3,0-25,0

Ovo su nalazi nakon pridrzavanja u smislu da jelo ne sadrzi ugljikohidrate, gluten i sl. znaci dijetalna ishrana. (iako nemam viska kilograma)
Doktorica je rekla ako ne budu dobri nalazi da ce ukljuciti Siofor. Na nalazima magneta su vidljive male ciste na jajnicima.

Molim vas da li mi mozete reci da li koristenje Siofora podrazumijeva cjelozivotno uzimanje tog lijeka ili se lijek moze prestati uzimati nakon sto nalazi budu u granici.

Takodjer, dobila sam preporuku da uradim nalaz free testosterona, da bi se odlucilo da li cu piti Diane 35 (jer mi je obicni testosteron bio malo povisen, imam izrazene akne i maljavost) ili Jasmine. Samo da napomenem da imam 37 godina i da nisam radjala. Nalaz nije bio gotov na vrijeme i pocela sam piti Diane 35, kad je stigao nalaz free testosterona, bio je u okviru referentnih vrijednosti. Cekam termin kod doktorice kako bih najvjerovatnije dobila Jasmine u nastavku lijecenja.

S obzirom da sam imala odredjene kontraindikacije sa Primilut norom (koji sam pila radi produljenog krvarenja, zahvaljujuci i miomima i vecoj cisti na jajniku koja je poslije pukla i nestala) oticanje vena i morala sam prestati koristiti te tablete, sad stalno osluskujem da li cu imati neku promjenu od kad koristim Diane 35. Molim Vas ako mozete da mi odgovorite da li je izuzetno grcenje misica potkoljenice (lista) u snu koje mi se desilo preksinoc dva puta, vezano za koristenje Diane 35, koju koristim vec 11 dana (krvarenje je stalo, ali je jos uvijek prisutno smedjkasta ili svijetlo roza sluz)? Jos uvijek me boli misic koliko je grcenje bilo jako.

Mnogo Vam hvala na odgovorima.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, terapija Sioforom nije konstantna, nego se prilagođuje vrijednostima glukoze i inzulina. Od velikog značaja za kontrolu glikemije su prehrana i tjelovježba. Ukoliko je nalaz testosterona u granici normale, nema potreba za terapijom Dianama. Dovoljan je Yasmin. Grčenje mišića može biti uzrokovano mnogim poremećajima. Poremećaj elektrolita (kalij, kalcij, magnezij) i tjelesne tekućine (dehidracija) mogu biti uzrok grčevima. Pretjerano opterećenje, ali i izostanak fizičke aktivnosti mogu uzrokovati grčeve. Isto tako i određeni lijekovi (među koje spadaju i kontracepcijske tablete) mogu biti razlog.