Mjere bebe

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, opseg abdomena i opseg glave su nešto manji od prosjeka. Procjena težine ploda je oko 1100 grama.

VanjaK92

Hvala na odgovoru!
Moj ginekolog smatra da je sve uredu, jer na svakom kontrolnom UZV beba napreduje, ali ja sam jako zabrinuta. Mislite li da ima potrebe da uradim 4d UZV?

Ivo Balenović, dr. med.

Kako se trudnoća približava terminu tako su fiziološka odstupanja od prosjeka sve veća i razlika u biometriji i težini postaje sve veća. Normalna porođajna težina je od 2500 do 4000 grama.

Protokol

Poštovani! Trudna sam 17+4tjedana (17+2 po z.m.) Odgovaraju li mjere s danasnjeg uzv tjednima trudnoce?
BPD=4,52=18+4
AC=12,54=18+1
FC=2,43=17+2
Posteljica je sprijeda, prisutni varikoziteti. Na proslom uzv je receno da su prisutne dvije ciste, a sada da su to varikoziteti. Sto predstavljaju oni i kakvog utjecaja imaju na trudnocu?
Zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mjere bebe su u granicama normale (nešto malo i veće) za dob. Varikoziteti su proširene vene, najčešće na nogama. Ne znam što bi to značilo 'varikoziteti posteljice'. Ukoliko se radi o cistama potrebno ih je samo pratiti. Ukoliko se radi o manjim cistama one nemaju nikakvog utjecaja na funkciju posteljice.

Protokol

Zahvaljujem na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Imeobavezno

Poštovani, zanima me jesu li mjere bebe normalne 36+6 bpo 89.1 fl 69
Inače sam visoka 160 a suprug oko 185
Doktor kaze da je tezina bebe nešto ispod 3 kg

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mjere su u granicama normale.

Marica1122

Pozdrav,
na zadnjem ultrazvuku na 35+2 izmjerene su slijedece vrijednosti
BIP 86 za 34+4
HC 318 za 35+5
AC 287 za 32+5
FL 71 za 36+1
TT 2380 grama
RI AU o.55
RI ACM 0.70
BPP 8/8

zanima me da li su nalazi uredu s obzirom na AC koji zaostaje.

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mjere su unutar granica normale. Odstupanje u opsegu abdomena je unutar fizioloških varijacija. U toj dobi trudnoće nisu svi plodovi istih mjera.

Daisy59

Poštovani,

Trenutno sam trudna 33+2 te su na posljednjem UZV očitane sljedeće vrijednosti, BDP 87mm, HC 312mm, AC 294,5mm, FL57mm, TT 2000g, AFI 14, RI au 0,66, RI acm 0,74, fet ao 0,78 FL ispod 10 pct za gestaciju, morfologija uredna, ctg uredan. Molim Vas za interpretaciju ovih vrijednosti obzirom da sam strašno zbunjena i uplašena jer dužina bedrene kosti ne prati tjedne gestacije. Koji su mogući ishodi i posljedice? Na sljedeću kontrolu naručena sam za 2 tjedna. Do posljednjeg UZV, AFI je konstantno bio 21, a OGTT testovi (2 puta) uredni.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema mjerenju, bedrena kost je nešto manja od prosjeka. Ne mogu komentirati nalaz budući da nisam radio uzv pregled. Moguće da je to genetski (nemamo svi istu dužinu bedara), a moguće da mjerenje nije bilo precizno. Morfologija ploda je uredna, i to je važno.

Brendi

Poštovani, malo sam zabrinuta oko mjera bebe mada je dr rekla da je moguce da je genetski.
Nalazi od jucer- 33+2
Bpd- 88- 35+5
Fl- 65- 33+3
Ac- 309- 34+6
Nalaz - 31+2
Bpd- 85- 34+2
Ac- 273- 31+3
Fl- 63- 32+4

Oggt sam radila u 24 tjednu i bio je :
Glukoza nataste- 4.0
Glukoza- 60 min - 8.8
Glukoza-120min - 8.1

Dr je tada rekla da je to ok nalaz ali sada me salje opet na oggt da provjeri zbog bebe i jer sam dobila sve skupa 13 kg.
Secer mjerim skoro svaki dan nataste i nikada nije preko 4.2.

Zanimaju me te razlike u mjerama uzv-a?

Hvala i lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve su mjere unutar fizioloških odstupanja od prosjeka. Nema razloga za brigu.

ivdo

Postovani trudnoca je 33+4 tt za sada sve uredno, raden je dopler AU RI 0,66 PI 1,03 pa me zanima dali je to u redu posto mi nista konkretno nije receno? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

To je sve u redu. Nema razloga za brigu.

Brendi

Postovani
U 33+2 tjednu radem mi je uzv mjere su bile sljedece:

Bpd- 88- 35+5
Fl- 65- 33+3
Ac- 309- 34+6
Nalaz - 31+2
Bpd- 85- 34+2
Ac- 273- 31+3
Fl- 63- 32+4
Ri.a. umbilicalis 0.56
Dr me salje na oggt test i kks urina jer je beba veca.
Glukoza nataste- 4.1
Glukoza- 60 min - 8.6
Glukoza- 120 min 8.3.

Urin:
Izgled- lagano zamucen
Boja- zut
Rel.vol. masa- 1.015
Ph- 7.0
Leukocitna esteraza- neg
Nitriti- neg
Proteini- poz+
Glukoza- neg
Ketoni- neg
Urobilinigen- neg
Bilirubin- neg
Eritrociti/ hb- neg
Leukociti- 0-2
Eritrociti- 0-2
Stanice ploc. Epitela- malo
Sluz- dosta
Bakterije- nesto

Zanima me Vase misljenje za proteine i za oggt test.
Hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve su to odstupanja unutar fizioloških granica. OGTT je uredan. Što se proteina tiče normalna je količina do 10 mg u 100 ml urina.

Brendi

Hvala Vam na brzom odgovoru.
Zaboravila sam jos napisati, do sada mi na svakom nalazu pisalo posteljica straga, dalje od usca, na proslom mi pise " posteljica- lijevi brid" pa ako mi mozete napisati sta to znaci i da li je opasno za bebu? Dr. mi nije nista posebno rekla.

Hvala na ljubzanosti i lp