Mjere bebe

Ivo Balenović, dr. med.

Važno je da posteljica ne prelazi preko ušća maternice. U tom slučaju bi se radilo o placenti previji i vaginalni porod ne bi bio moguć. Svi ostali smještaji posteljice (sprijeda ili straga, lijevo ili desno) su normalni, fiziološki.

atina000

Poštovani.
Trenutno sam u 40. tjednu trudnoće i bila sam na UZV pregledu sa 39+0.
Trudnoća je do sada proticala u redu i sve mjere s UZV-a su bile u granicama prema riječima ginekologa.
Na tom zadnjem pregledu izmjerene su sljedeće vrijednosti :
KČS : poz
BPD: 8,6
HC: 32,1
AC: 35,4
FL: 7,2
TT: 3400 g

Brine me ovaj rezultat BPD-a koji je manji od prosjeka, na UZV mi je liječnica rekla da će imati manju glavu i ništa više od toga.
Mene zanima je li taj rezultat zabrinjavajući?

Unaprijed vam zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve je to unutar normalnih, fizioloških odstupanja. Osim toga treba uzeti u obzir i odstupanje (standardna devijacija) kod uzv mjerenja.

IdaC

Postovani,
UZ radjen u 25+3 sedmici trudnoce glasi:
Polozaj poprecno (glava lijevo)
BDP: 67,4
FL:44,9
AFI: 14,4/4
KCS +
Posteljica prednji zid
RI art. umb.: 0,71
TT: 1000 g

Da li su vrijednosti uredu za navedenu sedmicu trudnoce i molim Vas za objasnjenje sta je AFI i da li je uredu navedena vrijednost i sta je Ri art umb i da li je uredu?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, svi nalazi su u redu. AFI indeks označava količinu plodove vode, a RI protok u arteriji umbilikalis.

Vikica2809

Poštovani, ovo mi je 3 trudnoća i 3 curica u trudnoći.. Imam 160cm i sa 45kg sam ostala trudna, kilaža mi je takva bila i u prve dvije trudnoće, muž je također mršav 60-65kg na visinu od 180cm.
Prva cura rođena 39+5 sa 2750gr i 47cm, druga cura rođena 39+5 3000gr i 50cm, sad u trećoj trudnoći rađen ultrazvuk u 35+2 mjere su ovakve BPD 9,0=36+3 FEMUR 6,9= 35+4 ABD 28,1=32+4 težina bebe 2400gr svi protoci su u redu RI 0,74 i PI 0,66, plodne vode dovoljno ali me žele zadržati u bolnici radi male kilaže bebe, to sam prošla već u dvije prošle trudnoće isto zbog bebine kilaže i na kraju nije bio zastoj u rastu bebe samo sam rodila lakšu djecu i zdravu sa AGPR 10 od 10 u ovoj trudnoći da sam na 9+kg u prošlim sam dobila svega 7kg kroz trudnoće
Dali je vama to zabrinjavajuće što je beba lakša ? I dali bi i 3 puta trebala provesti vrijeme u bolnici do termina poroda, jer je beba lakša? Za sada sam odbila ležati u bolnici zbog kilaže. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mjere su unutar granica normale, nema potrebe za hospitalizacijom.

moremore123

Postovani,
Molim vas odgovor na pitanje, u strahu sam i zanima me ima li ikakve sanse da sve ipak bude u redu.
Zadnju mjesecnicu imala sam 1.6.no ovulaciju tek 27./28. i te smo dane pokrili. Danas 27.7.odem na pregled racunajuci da je vec puni 8.tjedan -2 tjedna koliko mi kasni ovulacija, dakle 6 tjedana trudnoca, ginekolog jedva vidi plod velicine 1.8 mm. Njegov je zakljucak da se plod ne razvija dobro ili je ovulacija bila kasnija sto sam sigirna da nije odnosno kasnije nije bilo odnosa. Vadila sam i betu isti dan i ona je 11900. Mislite li da je moguce da je plod tako mali a vec je 6.tjedan trudnoce, i da ipak sve bude u redu? :/
Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

U tako ranoj trudnoći je moguće. Vrijeme od oplodnje do implantacije je varijabilno. Mislim da će biti sve u redu.

Ivona3

Poštovani, Trudna sam 36+6 tjedana i UZV je pokazao sljedeće mjere: BPD 9.06, HC 35.58, AC 29.02, FL 7.16, TT 2530g. Posteljica uredna straga, plodna voda uredna količina, protoci normalni. Pošto je AC manji nego što bi trebao biti za ovaj tjedan trudnoće, zanima me je li nalaz uredan? Hvala unaprijed, Lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mjere su unutar fizioloških odstupanja kao i procjena težine. Normalna porođajna težina donošenog djeteta je od 2500 do 4000 gr.

Ella0110

Postovani,
28+5 tt mjere bpd71 /28+4,ac237/28,fl52/27+4
31+4tt mjere bpd 72 /29 tj.,fl61/31+4,ac 263/30+3
Riau 0.62
32+3 tt mjere su sljedece BPD 76 /30+4, AC 279/31+4,FL 61/31+4 riau uredan
Smatrate li da su te uredne mjere, rekli su mi da je glava malo manja

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve su mjere unutar fizioloških odstupanja od prosjeka. Nema razloga za brigu.

marijaš7

Postovani molim za mišljenje!
Trudna sam 20+3. Prije 4dana rađen UZV, mjere sljedeće: BPD 52mm/21, brahiocef.gl.
OFD 53mm/18+3
FL 32mm/20+1
plodova voda: uredna količina
posteljica: straga
KČS: uredni

Brinu me ove mjere i ova napomena "brahiocef.gl." mozete li mi pojasnit sta to znači i imam li razloga za brigu, doktor koji mi je radio uzv nije nista rekao, puno hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je oblik glave. Glava je malo šira od prosjeka, ali unutar granica normale. Nema razloga za brigu.

NINA38

Poštovani,
na zadnjem ultrazvuku dijagnosticiran mi je IUGR i Olygohydramnion.
Mjere bebe su bile tj. 33+1
BPD 7,82 cm
FL 6,65 cm
OA 27,45 cm
AFI 10 cm
TT 1974 gr

Nakon 7 dana po preporuci mog liječnika ponovljen je UZ kod drugog liječnika .
Mjere bebe su bile tj. 34+1
BPD 82mm
FL 62mm
AC 288 mm
TCD 43 mm
EFW 2051 g(23,4% )
vat smanjen, AFI 9,00 cm
ri a.umb 0,61, ri a.c.med.0,68

Da li su nalazi jako loši i na šta ukazuju? Da je moja beba malena ili ima nekakvih zdravstvenih problema? Inače do prije mjesec dana svi nalazi su bili uredni i ja kao trudnica nemam nikakvih poteškoća ,ne uzimam nikakve lijekove, ne pušim, dosta zdravo se hranim. U trudnoći sam do sada (34+1 tt ) dobila 7 kg. Nifty test sam radila na početku trudnoće i došao je uredan.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Lijepi pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema mjerama dijete je nešto ispod prosjeka, ali se ne redi o zastoju rasta. NORMALNA porođajna težina TERMINSKE novorođenčadi je između 2500 i 4000 gr. Dakle, ne može se reći da je dijete od 2,5 kg imalo zastoj u rastu u usporedbi s djetetom od 4 kg. Radi se o fiziološkim odstupanjima koja su genetski uvjetovana.

Ivana Petra

Poštovani!
Samo me zanima Vaše mišljenje. Trenutno se nalazim u 34+6 tt te sam bila na redovnom pregledu na kojem mi je ustanovljen zastoj u rastu ploda. Mjere su slijedeće:
BDP: 9.06 cm
AC: 28.55 cm
FL: 6.11 cm
AFI: 11.58 cm
Tjelesna težina procjenjena je na 2111 grama.

Na prošlom pregledu bila sam 06.12.2021., dakle u 33+4 tt, a mjere su bile slijedeće:
BDP: 8.88 cm
AC: 27.77 cm
FL: 6 cm
AFI: 11.96 cm
TT: 1959 grama

Doktor mi je i na prošlom pregledu ustanovio i na povijesti bolesti napisao da se radi o zastoju u razvoju , a na današnjem pregledu rekao je da se javim u bolnicu idući tjedan jer smatra da bi se mogla dovršiti trudnoća pošto je jako slabi napredak u razvoju djeteta. Inače imam blago povišeni krvni tlak te pijem 4x250 mg METILDOPE dnevno (svakih 6 sati) te je tlak uz terapiju 135/90. U trudnoći sam dobila 11 kilograma do sada (moj BMI prije trudnoće je 22.7), a šećer je na pretragama bio u redu.

Možete li mi reći da li se zaista radi u zastoju u razvoju ploda i koje posljedice mogu očekivati kad se beba rodi? Prva mi je trudnoća pa sam malo zabrinuta. Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prije bih rekao da se radi o 'nježnijoj' bebi, nego o zastoju rasta. Puno toga ovisi i o genetici. Normalna porođajna težina terminskog djeteta je između 2500 i 4000 gr. Vi do termina imate još mjesec dana i u tom će periodu beba dostići normalnu porođajnu težinu (2500 gr i više). Zastoj rasta sam po sebi nije veliki problem. Problem je kod teških zastoja u rastu (ispod 1500 gr) jer tada postoji opasnost i od smanjene opskrbe kisikom, no to kod Vas nije slučaj. Nema razloga za brigu, ali je potreban nadzor nad trudnoćom.

Bimbeta

Poštovani,
molim Vas informaciju imam li razloga za brigu zbog mjera bebe. Iz prvog IVF postupka očekujemo prvo dijete, djevojčicu. Imam friško navršenih 37 godina. Ranijih trudnoća nije bilo. Dosadašnji svi nalazi su uredni kao i zadnji prema riječima naše ljubazne doktorice. Unatoč tome mene brine je li sve u redu s bebom i je li moguće da se u narednim pregledima ipak ispostavi da ima kromosomopatije. Probir nismo radili, nuhalni nabor i nosna kost su bili sasvim u redu. Dakle, mjere od zadnjeg pregleda su ( 29 tj+4) BPD 73,8 HC 275,8 AC 262,7 i FL 54,4 . Procjena težine 1460 g.
Količina plodne vode je normalna kao i rad posteljice. Mene najviše brine nalaz FL, odstupanje je za 6 dana, a na pregledu prije ovog je bilo za 2 dana. I trebam li više paziti na prehranu zbog većeg trbuščića bebe, ako je uopće ( malo više slatkog jedem). Do sada sam dobila 10 kg. Iako dr kaže da su to odstupanja u granicama i da nemam razloga za brigu mene svejedno brine znači li to da će na svakom idućem pregledu odstupanje biti veće. Ja sam niska, 155 cm, suprug 183. Rodena sam s 49 cm...do sada nisam imala strahove no kako se blizi kraj trudnoći pojavio se strah od eventualnih zastoja zbog kromosomskih grešaka kao npr patuljasti rast. U obitelji nemamo takvih primjera...
Hvala na razumijevanju i odgovoru.