Molim Vas tumačenje nalaza kolposkopije

lola2828

Postovani,

Molim vas za misljenje nalaza kolposkopije:

G1 TIP 1 25%
na 12 sati
Premaze se porcija

TH Betadine vag.

Unaprijed hvala,

Lp.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kolposkopska slika je blaga. Kakav je nalaz PAPA testa? Bris na HPV?

pety

Postovani,

bila bih vam jako zahvalna na tumacenju nalaza:

Papa: CIN I (abnormalne stanice);
Videocolposcopia: orificium sa manjom ectopiom, na gornjoj usni diskretna leukoplaki Schyler poz.

Preporuka: odstraniti vidjene promjene uz PH verifikaciju ili pracenje.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite cervikalne briseve i bris na HPV. Ne treba ništa drugo nego ponoviti PAPA test za 4mjeseca, jer su promjene minor change.

pety

Hvala Vam puno na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Kopgirl

Postovani,

Molim Vas za tumacenje nalaza s obzirom da se pripremam za vantelesnu:
Na gornjoj usni mozaik, SCh neg, na 12 sati ostali epitel skvamozan, SCH pozitivan. Papa II grupa

Hvala unapred

Dejan Šakoronja, dr. med.

U Hrvatskoj se koristi Bethesda sustav PAPA testa, tako da to ne mogu komentirati. S obzirom na nalaz kolposkopije napravite HPV genotipizaciju.

amelie84

Poštovani, PAPA test urađen 31.1.2016. je bio negativan na intraepitelnu leziju, pokazivao jaku upalu, bacillus vaginalis, mijesanu floru i gardnerellu vaginalis. Na poljima na testu oznacene parakeratoza i hiperkeratoza. Ginekolog mi je rekao da imam jako veliku "ranicu" na grlicu koja uzimanjem brisa krvari. dobila sam terapiju antibioticima i vaginaletama.
PAPA iz 27.11.2016. je skoro identican osim sto nije naznacena gardnerella.
PAPA uradjen 2.4.2017. pokazuje CIN 1, promjene povezane s HPV, parakeratozu i hiperkeratozu. mijesanu floru i bacillus vaginalis.
Dobila sam terapiju metronidazolom 400 mg, 3×1 i macmiror vaginalete. Doktor me nije poslao na nikakve dodatne pretrage pa sam ja samoinicijativno otisla privatno na kolposkopiju i HPV bris. Kolposkopski nalaz je sljedeci:
Hipertroficna porcija sa ostacima papilarne ektopije, koja je u fazi skvamozne epitelizacije, jod negativna, sa stepenicastim prijelazom ka okolnom plocastom epitelu koji dobro i ravnomjerno prima jod, osim polja ZT oko ektopije, koje slabije i neravnomjerno prima jod, te polja njeznog ABE od 11-1 sat (u ZT-e), koje pomalo prima jod, ostro ograniceno. ZT tip I/II
HPV nalaz jos uvijek cekam. Mozete li mi molim Vas protumaciti ovaj kolposkopski nalaz, trebam li se brinuti, uraditi biopsiju ili kakve dodatne briseve? Dobila sam samo savjet da se javim na kontrolni PAPA za 4 mjeseca.
Hvala Vam unaprijed. Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana.
kolposkopija pokazuje promjenu manjeg intenziteta (jod negativna područja). U većini slučajeva promjene se povlače spontano i/ili uz dodatnu terapiju. Obzirom na citološki nalaz treba pričekati HPV tipizaciju i ponoviti papa test za 4 mjeseca. Za sada nema potrebe za invazivnijim dijagnostičko terapijskim postupcima.

Lucija95

Pozdrav,
Nalaz kolposkopije:
ZT stabilna, otvoreni tip, tip 3
SKG nije vidjljiva
Na 17 h. Maleno podrucje diskretnog ABE, I kvadrant, <25%
Joda proba negativna
Papa test: CIN 3
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, jod negativna proba ukazuje da se radi o abnormalnom epitelu. ABE znači acetobijeli epitel što je također pokazatelj atipije stanica. Nevidljiva SKG znači da je kolposkopski nalaz nezadovoljavajući. Obzirom na sve to i nalaz papa testa preporučam konizaciju.

Marina1992

Poštovani/a,

imam 28 godina. 178cm, 65kg.
Osobna anamneza: Od ''težih'' poznatih oboljenja samo gastritis, dijagnosticiran prije 2 mjeseca, za što još čekam testiranje na Helicobacter.
Obiteljska anamneza: negativna na zloćudne bolesti dojke, zloćudne ginekološke bolesti.

Što se tiče ginekološke anamneze:
Papa 04/19 i 1/2020 uredni,
Papa 1/2021: parakeratoza, podražen metaplastični epitel, ASC-H (V+)

Nakon toga učinjena HPV tipizacija s rezultatom: HPV VR+ tip 16

Kolposkopija:
SKG vidljiva potpuno, TZ tip 1, abnormalan nalaz, kolposkopska promjena unutar TZ.
Nakon aplikacije octene kiseline dolazi do nježnog ABE cirkularno oko grubog ektopija, na 12 sati područje nježnog mozaika. Cijelo područje Jod negativno. GA promjene (minor changes)

Terapija:
1) Deflagyn sol. uvečer u rodnicu aplikatorom
2) B1-3 Glucan, 3x500mg/3mj

Ljubazno vas molim laičkije tumačenje nalaza. Je li terapija dobra, koliko je opasno ovo stanje? Što ako se nakon terapije ove promjene ne povuku? Hoću li biti u mogućnosti imati djecu?
Je li potrebna terapija partneru?

Puno hvala!
S poštovanjem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, terapija je odgovarajuća. Terapija partneru nije potrebna. Djecu ćete moći imati. Radi se o blažim atipijama (promjenama) na stanicama vrata maternice. To je područje inače osjetljivije zbog toga što se na tom mjestu nalazi granica pločastih (površinskih) i cilindričnih stanica (stanice iz kanala vrata maternice). Cilindrične stanice pod utjecajem hormona izlaze na površinu i prerastaju pločaste, no, kako im tamo nije prirodna sredina one su osjetljivije na razne utjecaje i zbog toga na tom mjestu često dolazi do atipije. Potrebno je ponoviti papa test. Za očekivati je da će se normalizirati, a ukoliko atipija bude i dalje prisutna, potrebne su češće kontrole uz protuupalnu terapiju i jačanje imuniteta.

Mare987

Poštovani,
Molim Vas za tumačenje nalaza kolposkopije. Ovo je nalaz:
Dijagnoza : displazija vrata maternice, nespecifirana.
Papa napravljen u 4.mj.2021. CIN 3
Kolposkopija zadovoljava, SKG u cijelosti vidljiva. Unutar TZ od 1-3 sata manja zona ABE s punktacijama.
Uzeta biopsija sa susp. mjesta te ekskohleacija, materijali na PHD.
Hvala Vam na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, s mjesta suspektnog na promjene uzeta je biopsija. Materijal ja poslan na analizu. Patohistološka analiza pokazati će o kakvim se promjenama radi.

KarlaS

Molim Vas tumačenje nalaza,

Prije godinu dana na papi jako izražena parakeratoza i diskeratoza. Dr mi je rekla da je vjerojatno posljedica upale, napravila sam bakterioloski bris na aerobe,anaerobe,klamidiju,gonoreju,ureaplazmu i sve je bilo negativno. Rekla je dr da je to onda prošla upala i da za 1god ponovim papu.

Prije 7 dana napravljena papa, pronađene reaktivne promjene povezame s upalom i abnormalne stanice ASC-H.
Danas sam napravila kolposkopiju:
Nezadovoljavajuća. TZ tip3 cirkularno acodobijelo polje koje je jod negativno i ulazi u cervikalni kanal. Uzet bris na hpv tipizaciju.
Dr je imao gužvu pa je rekao da mi ne stigne objasniti nalaz, da može i ne mora biti HPV.
Što znači ovo nezadovoljavanuće i kakvu terapiju da uzimam, mogu li se izliječiti? Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, da li je u pitanju HPV virus znati će se nakon tipizacije. Kolposkopija je nezadovoljavajuća, tj. nije se vidjelo cijelo područje promjene (jod negativno područje) jer je ulazilo unutar cervikalnog kanala. Bez obzira na rezultat HPV tipizacije, potrebne su češće kontrole papa testa sve dok se promjene ne povuku u potpunosti. Savjetujem podizanje imuniteta (beta glukan) jer je to najvažnije u borbi organizma protiv cervikalne displazije.

KarlaS

Hvala na ažurnom odgovoru!
Bez obzira na hpv da li bi trebala napraviti biopsiju, konizaciju pošto je kolposkopija nezadovoljavajuća i jod neg?
Jer cim je to od parakeratoze i diskeratoze u samo 1 godinu došlo do asch i lošeg kolposkopskog nalaza bojim se da je invazivno i htjela bi što prije djelovati.

Ivo Balenović, dr. med.

Još nije potrebno. Treba pričekati nalaz HPV tipizacije, liječiti upalu i ponoviti papa test. Nakon ponovljenog nalaza odlučiti će se o daljnjem postupku.