Molim Vas tumačenje nalaza kolposkopije

KarlaS

Poštovani,
Stigli su nalazi hpv pcr testiranja.
Potvrđen mi je tip 45, koji su mi daljnji koraci? Da odem na konizaciju da nebi uznapredovalo s obzirom na losu kolposkopiju?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ponovite papa test. Nakon rezultata dogovorite se s Vašim liječnikom o daljnjim postupcima. HPV i promjene koje on uzrokuje mogu se u potpunosti povući - najviše ovisi o imunitetu.

MelodyBellows

Dobar dan,

Imam 33 godine i skoro uvijek mi na gin.pregledima konstatuju blagu upalu, propišu antibiotike, ali ovaj put je označen ASC-US.
Odmah sam uradila bris i kolposkopiju.
Bris:
HPV pozitivna tip 51; (ovo nas je veoma iznenadilo, jedan partner tokom 11 godina, ja njemu također jedini partner u životu, ne sumnjam u njegovu vjernost...)

Kolposkopija:
Grlić materivce koničan, vanjsko ušće tačkasto (što ovo znači?).
Zona transformacije tip 1 SCJ vidljiva cijelom površinom (?).
Prednja usna: minor promjena na 2300 - nježni AW epitel, lugol negativna;
Stražnja usna: nježni AW epitel od 2000 do 1700, lugol negativan.

Ostali epitel skvamozan i lugol pozitivan.

Doktor preporučio odmah biopsiju u slučaju HPV +, međutim zamolila sam da to uradimo na kontrolnom pregledu.
Planiram ponoviti sve za 4 mjeseca nakon terapije Papilocare-om i Orthomolom, ako je bolji Beta Glucan, uzet ću taj preparat.

Interesuje me koliko je ovo loš nalaz i šta biste vi preporučili?
Je li moguće da imam HPV duže vrijeme, a da je sada došlo do promjena jer sam imala stresan period u životu?
Da li to znači da i uz uredan papa mogu poslije očekivati ponovo HPV ovog tipa kada budem pod stresom?

Unaprijed hvala i lp,
A.R.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz ASCUS nije zabrinjavajući. Potrebno je liječenje upale, jačanje imuniteta i češća kontrola papa testa. Ako takav nalaz potraje godinu dana, tada se može uraditi biopsija. U većini slučajeva organizam sam savlada promjene. HPV je virus koji se kod osoba slabijeg imuniteta može inkorporirati unutar stanice i tada nastaju promjene u smislu CIN-ova. Papilocare pomaže u liječenju oštećenja uzrokovanih virusom. Većina se ljudi zarazi HPV-om, ali nemaju nikakve posljedice. HPV se većinom prenosi spolnim putem (nije nužna penetracija), a kada je došlo do infekcije nije moguće odrediti.