Nuhalni nabor

M4C1

Postovani, trudna sam 11+1. Imam vec sina od 2 godine, zdravog hvala bogu. U trenutnoj trudnoci je sve u redu no jucer na pregledu je ustanovljeno da beba ima povecan nuhalni nabor 3.7mm te 17.02. idem na mini anomaly scan i radim Panorama test te ovisno o rezultatu testa idem na CVS ili amnio. Ono sto mene zanima, kada taj nuhalni nabor prestaje s rastom ukoliko prestane i moze li to biti nekakva greska u genetici obzirom da se ovo vec drugi puta događa? U prvoj trudnoci sin je imao cisticni higrom vrata i imao je nuhalni nabor 3.14mm plus sto je imao i negativan protok kroz duktus venozus no taj nabor se smanjio sa 14tt i sve je bilo u redu kasnije, rodio se u 37. tjednu zdrav. Psihicki me ovo ubilo jer me bas zbog toga bilo strah imati drugo dijete i opet se to događa i strah me da necemo imati i ovaj puta srece da bude sve u redu.. Hvala Vam unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, povećani nuhalni nabor ne znači nužno da se radi o kromosomopatiji, niti o genetskoj bolesti. Potrebo je uraditi Panorama ili neki o sličnih testova. Ukoliko oni isključe kromosomopatiju, možete bez brige čekati porod.

M4C1

Hvala Vam puno doktore na odgovoru! Lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

ivaanai

Dobar dan!
Molim Vas tumačenje nalaza kombiniranog probira, učinjenog danas, 16.2.2022.:
UZV: Vitalan plod, KČS poz, CRL=55 mm za 11 tj.+6/7, nosna kost prikazana, nuhalni nabor=0,7 mm
Free hCG 49,8 IU/I: 1,28 Mom
PAPP-a 2,26 IU/I: 0,79 Mom
NT 0,7 mm (CRL 55 mm): 0,48 MoM
Rizik za sindrom Down 1:5376 je manji od graničnog. Dobni rizik je 1: 530
Rizik za sindrom Edwards i Patau <1: 100000 je manji od graničnog.

Onda ponovno dolje piše:
Dobni rizik 1:530
Rizik za T21 1:5376
Rizik za T13/18 1:100000

RIZIK MANJI OD GRANIČNOG 1:250 RIZIK VEĆI OD GRANIČNOG

Moja doktorica je na bolovanju, a ja sam zabrinuta.

Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom niskorizičnom rezultatu kombiniranog probira.