Papa

_Holly_

Postovani

Napravila sam papu i nalaz mi je uredan osim sto pise da imam neku upalu i povećani broj histocita. Liječnica me sada šalje na daljnje briseve jer kaže da povećan broj histocita može značiti početni stadij klamidije ili mikoplazme. Zanima me da li to znači da je tada te bolesti lakše liječiti, treba li se liječiti i moj partner te je li moguće da se klamidija i mikoplazma pojavi tek sada iako sam s partnerom vec 3 godine. Doduše, nisam radila takve briseve prije, ali papa otprije 2 godine mi je bio uredan i bez povišenih histocita. Inace, nemam nikakvih tegoba.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, slažem se sa time da učinite cerviklane briseve.
Bilo bi uputno da pročitate naše postove o ureaplasmi i klamidiji.
PAPA test nije specifična dijagnostička pretraga za dokazivanje infekcijom klamidijom i ureaplasmom, već su to cervikalni brisevi.
Citolog koji pregledava PAPA test, u iznimnim slučajevima naznači eventualno postojanje klamidije.
Naime bakterijske infekcije klamidijom i ureaplasmom su u većini slučajeva asimptomatske dakle bez nekih značajnih simptoma a u ginekološkom sustavu mogu učiniti znatne promjene od kojih je najgora upala jajnika i jajovoda sa začepljenosti istih.
Isto tako bakterije možete imati duže vrijeme u ginekološkom sustavu a da nemate nikakvih smetnji i da Vam je PAPA test uredan.
Tek mikrobiološkom obradom vrata maternice dokazujemo iste.
Dakle ako se dokaže neka od patogenih bakterija na cervikalnim brisevima obavezno je liječenje partnera a uputna je i njegova obrada( bris uretre, mikorbiloška analiza sjemena, itd.)

ciki11

Postovani,
Mozete li mi reci sto znaci ovaj nalaz? I da li je nesto opasno?
Stepen cistoce 2, grupa: II.
U brisu umjereno brojni granulociti, brojne superficijelne i intermedijerne plocaste epitelne celije, redje parabazalne i cilindricne epitelije, pojedine degenerisane, bez atipija.
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ništa opasno. Sugeriram cervikalne briseve. Mi u Hrvatskoj imamo drugačiju klasifikaciju po Bethesdi.

norarobertssss

Postovani, prije 5mj pojavili su mi se kondilomi te sam radila hpv test i pozitivan je high risk. Papa mi je pokazao mijesanu floru,upalu te jaku citolizu ,parakeratozu ,bez abnormalnih stanica te nema ni promjena vezanih za hpv. Ponovo sam prije 7 dana radila papu koji je identican kao prvi. Oba preporucuju ponovo za 6 mj. Koje je vase.misljenje o tim nalazima? unaprijed zahvalna

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kondilome uzrokuje hpv niskog rizika. To što imate pozitivan hpv na visoki rizik nije uzrok kondiloma.
Parakeratoza, hiperkeratoza, diskeratoza u večini slučajeva ukazuju na infekciju HPV-om.
Svakako bih ponovio PAPA test za 4 mjeseca, jer do tada bi se mogla vidjeti promjena na papa testu.

norarobertssss

Hvala na brzom odgovoru. Od proslog pape su prosla 4mj,,tako da dva nalaza pokazuju isto.
Da li hpv visokog rizika mora uzrokovati abnormalne promjene na grlicu ili je moguce da i ne uzrokuje nikad ??

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće da nikad ne napravi promjene.A isto tako je moguće da i brzo nestane/HPV/.

norarobertssss

hvala vam puno. umirili ste me

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Beogradjanka

Postovani, na nalazu papa testa pise
Masa ER. Retka diskariora ili tako nesto.
3 grupa papa i 2 vag.sekter.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, diskariotične stanice su stanice čiji izgled manje ili više odstupaju od normalnog u obliku i veličini stanice i jezgre. Kod Vas je ona rijetka, ali ipak postoji. Masa ER (eritociti su crvene krvne stanice) ukazuje na to da je došlo do krvarenja prilikom uzimanja nalaza. Vaginlni sekret je u drugoj grupi. Prva i druga grupa vaginalnog sekreta predstavljaju normalnu vaginalnu floru.

Beogradjanka

Ja se izvinjavam, papa 3 grupa i vaginalni sekret 3 grupa. Lekar mi predlaze biopsiju. Koji je uzrok ove promene i sta biste Vi preduzeli dalje?

Ivo Balenović, dr. med.

Kod 3 grupe vaginalnog sekreta prisutno je dosta leukocita i bakterija. Kod 3 grupe potrebno je liječenje. Nakon liječenja bi trebalo ponoviti papa test i postupiti ovisno o nalazu.

Beogradjanka

Meni na rezultatu pise da radim kolposkopiju, kao sto i hocu. Radila sam briseve na bakterije pre 2meseca i cista sam. Pre toga sam imala ureoplasmu i nakon lekova nije je bilo. Mene zanima da li je kod ovakvog rezultata neophodna biopsija? I sada kada znate da sam pre nekoliko meseci radila analize na bakterije, gde bi ste me uputili? Na koje analize?

Ivo Balenović, dr. med.

Tijekom kolposkopije, ovisno o nalazu, liječnik će odlučiti hoće li uraditi i biopsiju. Sve ovisi o kolposkopskom nalazu. Možete uraditi tipizaciju na HPV virus.

Beogradjanka

Sta sve moze da bude uzrok papa 3gr i vg.3 gr? Sve sto sam citala je hpv virus. I da ga imam, ja sam promenila 2 partnera za svojih 30godina, decko samo mene. Stvarno mi vise nista nije jasno. Svaki lekar ima svoju teroriju i totalno sam zbunjena.

Ivo Balenović, dr. med.

Rodnica nije sterilna, u njoj se nalaze mnoge bakterije i gljivice. Kada se poremeti normalna mikrovaginalna flora (kod pada imuniteta, drugih bolesti, uzimanja nekih lijekova isl.) dolazi do porasta bakterije ili gljivica i posljedične upale. To sve može utjecati na rezultat papa testa. Hpv virus može dovesti do promjena u papi (CIN), no ne znači da će svaka osoba koja je bila u kontaktu s virusom razviti promjene. HPV se može dokazati tipizacijom.

Beogradjanka

Postovani,
Kada sam dobila nalaz papa 3grupa i vs 3grupa, otisla sam na kolposkopiju gde su mi ponovili papu i rekli da postoje vrlo male promene na grlicu i da bi bila potrebna biopsija. Lekar je pobovio papu i po njegovom misljenju je 2grupa hsil. Sada sam skroz zbunjena. O cemu se radi?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, HSIL (skvamozna intraepitelna lezija visokog stupnja) uključuje umjerenu i tešku displaziju, CIN II, CIN III i CIS. Pacijentice s ovakvim Papa-testom potrebno je dalje klinički obraditi. Obrada uključuje kolposkopiju i uzimanje uzoraka vrata maternice za patohistološku analizu (biopsiju)