Papa

Beogradjanka

Jaoo ja se izvinjavam, ali pise NILM.
Kako sam citala, greskom sam to napisala.
Znaci, prvo je bilo papa 3gr i vs3. Na kolposkopiji male promene i ponovni papa pokazuje papa2 nilm

Ivo Balenović, dr. med.

To je uredan nalaz.

Beogradjanka

Ja sam totalno zbunjena. Jer znam da je papa subjektivna stvari i sve zavisi od lekara. Jedan je radio u drzavnoj i samo pise papa 3gr i vs 3gr. Predlog kolpoakopija.
Odem privatno nakon 10dana i papa 2gr nsilm i vs3gr a na kolposkopiji vidljive promene i kao predlog biopsija. Onda ne znam jel to uredan nalaz i da li da radim biopsiju. Kaze lekar da na ulazu u grlic materice ima mala promena.

Ivo Balenović, dr. med.

Papa nalaz grupa 2 znači da su normalne stanice ali sa znacima upale. Nema atipije na stanicama. Upala je reakcija na štetno djelovanje uzročnika u organizmu. Uzročnici upale mogu biti neke bakterije ili virusi. U tom slučaju potrebno je izliječiti upalu i ponoviti papa test. No, kada postoji nesrazmjer između urađenih papa testova i koposkopije (različiti nalazi) nekada je najbolje uraditi biopsiju kojom će se postaviti definitivna dijagnoza.

Beogradjanka

Ja sam bas bila neodgovorna i nisam posecivala ginekologa i sada samo nalaze nesto. Imala sam ureoplasmu i nakon 1 terapije uradila opet i nema je. Sve ostalo je bilo ok. Tj.analiza na bakterije koje su mi izazvale spontani pobacaj. Da li je moguce da je od toga?
A sto se tice virusa jedino znam za hpv. Njega se i plasim najvise.

Ivo Balenović, dr. med.

Uzrok spontanom pobačaju je najčešće slučajna genetska greška u ranoj razvojnoj fazi ploda. Ureaplasma je uvjetno patogena bakterija i ona može izazvati probleme samo kada je prisutna u visokim koncentracijama i kod imunološki slabih osoba. Što se HPV-a tiče, da bi se on dokazao potrebno je uraditi tipizaciju na HPV. Tipizacija se radi samo ukoliko je prisutna atipija stanica na papa testu. Dok nema atipije nije potrebno dokazivati prisutnost HPV virusa.

Beogradjanka

Postovani doktore,
Pre nekoliko dana sam radila biopsiju grlica materice.
Znaci radila sam papu i dobila papa3 vs3 i preglog kolposkopija. Posle 10dana sam ponovila papu kod drugog lekara i bilo je papa2 nilm i na kolposkopiji male promene i uradjena je biopsija. Da li je moguce da bez ozbira na promene koje se nalaze nema cinova, nema nicega, vec da ostane na tome samo?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće je da nema CIN-ova, a moguće je da se biopsijom eventuane promjene na vratu maternice u potpunosti odstrane.

Beogradjanka

Postovani doktore, radila sam biopsiju.. kao sto sam u svakoj poruci napisala. Prvi rez.papa3 i vs3,posle 10 dana papa2 i kolp.male promene. Rezultate nisam uzela, ali mi je doktorka rekla da su rezultati ok, imam hronicnu upalu materice i da ponovim papu za 6meseci. Kako se to leci i koji je uzrok?

Teaa86

Poštovani radila sam papa test, ginekolog me zvao radi neurednog nalaza, imam Cin 1 i gljivičnu infekciju, povišen broj leukocita, brisevi su mi poslani na mikrobiologiju da se otkrive postoji ili hpv, dobila sam vaginalete sada me zanima u slučajnu cina 1 i ako je hpv pozitivan, koliki je rizik od neplodnosti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Beogradjanka, potrebno je podići imunitet. Preporučam izbjegavanje stresa (koliko je to moguće), prestanak pušenja (ukoliko ste pušać), zdrava i redovna prehrana te vježbanje. Zdrav način života najvažniji je u podizanju imuniteta.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Tea86, promjene na papa testu nemaju nikakvog utjecaja na plodnost.

Beogradjanka

A da li mozete da mi kazete uzorke nastanka hronicne upale materice? Imala sam bakteriju ureoplasmu i to je jedino sto sam imala. Sada po zavrsetku menstruacije imam kao tupe bolove skrzo dole nisko izmedju jajnika i tako je od kako sam imala kiretazu maja prosle godine. I nakon toga sam lecila ureoplasmu. Menstruacije su malo cudne, kao da se ''muci'' dok ne krene, po malo izlazi krv i krene i malo su neredovne, kasne po 5dana max.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kronična infekcija je posljedica upale. Bakterijske upale liječe se antibioticima, dok je kod virusnih potrebno podići imunitet organizma. Upalu može uzrokovati alergijska reakcija ili reakcija na strano tijelo (tampon). U tom slučaju treba izbjegavati moguće alergogene.

Beogradjanka

Jos jedno pitanje...
Koji su to virusi? Ja nisam imala fizicki nikakve promene.
I da li moze da bude posledica jer ureoplasme koja je nekada bila tu?

Anabel11

Pozdrav nzz dali to pripada tu ili ne.. Imam jedno pitanje, koliko dugo treba proci vremena nakon letz operacije, da bi mogla planirati trudnoću?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Beogradjanka, promjene na cerviksu radi HPV virus. Samo ukoliko se pojave promjene u smislu CIN-a, potrebno je liječenje. Liječe se promjene, a ne virus. Ukoliko je virus prisutan u organizmu, a nema promjena (CIN-a), liječenje nije potrebno. Ureaplasma izaziva upalu, ali ne radi promjene u smislu CIN-a. Ureaplasmu je potrebno liječiti ako prelazi koncentraciju iznad 10 na 4.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Anabel11, na trudnoći možete početi raditi već od idućeg ciklusa (ako nema komplikacija).

Beogradjanka

Ja sam samo usmeno objasnjenje dobila hronicna upala grlica i ponovo papa za 6meseci, a mogu u medjuvremenu i da pokusam da ostanem trudna. Znaci upala grlica materice i postojanje cina su razlicitr stvari ili ne?
I da li je istina da od kiretaze mogu da nastanu te upale na materici?

Ivo Balenović, dr. med.

Upalu može uzrokovati bilo koji mikroorganizam ili alergijska reakcija dok su promjene u smislu CIN-ova uzrokovane HPV virusom. Upala je normalna, fiziološka reakcija na prisutnost raznih patogena, dok je CIN promjena u izgledu stanica (atipija) kao posljedica HPV-a - virus se inkorporira unutar stanice.