Pitanje za ginekologa

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pregledom se ne može se vidjeti da li je i kada bio spolni odnos.

Hana094

Poštovani,nakon abortusa,nakon koliko vremena savjetujete ponovno stupanje u seksualne odnose? Negdje piše da bi se trebalo pričekati nekoliko tjedana/mjeseci,negdje pak čim žena osjeti da je spremna ; ne postoji točno određen period ali me zanima nakon koliko vremena biste vi preoručili seksualni odnos? Okvirno vremenski? Osjećam se sasvim normalno-bolove i krvarenje imala samo na dan zahvata. Sukrvicu još 10ak dana nakon.
Također,nakon abortusa,koju metodu zaštite/kontracepcije preporučate?? Imam neredovne cikluse. Preporučate li kontacepcijske pilule? Koji sve oblici zaštite postoje osim njih i kondoma ; smatrate li da su kontracepcijske pilule najbolji izbor?
Kolike su šanse za trudnoću uz uzimanje kontracepcijskih pilula?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u odnose možete stupiti nakon što prestane krvarenje u potpunosti. Preporuka za kontracepciju ovisi o godinama i o tome da li je žena rađala. Kod mlađih žena, koje nisu rađale preporuča se oralna hormonska kontracepcija. Ona štiti od neželjene trudnoće (100% sigurno), ali i regulira cikluse te smanjuje bolove i obilnost krvarenja. Kod žena starije dobi, koje više ne planiraju trudnoću, a imaju problema s obilnim krvarenjem preporuka je intrauterini uložak (spirala).

TinaVale

Pozdrav.
Ovako danas mi je 38.tt. i krenio je smedji ko iscjedak jel moguce da je sluzni cep ili da je od vaginalnog pregleda? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da je sluzni čep. Vi ste u terminu i za očekivati je da će uskoro krenuti porod.

sb34

Poštovani,
Nakon depilacije britvicom, zadnjih 2 puta, pojavljuje mi se na venerinom brijegu, 5,6 bjelkastih točkica. Pravilno su raspoređene, na sredini i sa svake strane. Ne bole me, a kad dlačice narastu, ništa se ne vidi. Da li je uzrok depilacija i radi li se o lojnim žlijezdama?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najvjerojatnije se radi o reakciji na depilaciju.

natbi12

Molim vas odgovor na ovaj nalaz ? ima li ista sto nije ured u njemu :
UZ: Uterus uredne velicine,u cavumu kuglast hiperehogeni odjel,18,8mm ( endometrij u sekreciji?!). Desni jajnik 30*16mm,lijevi 31*17mm. Douglasi nesto slobodne tekucine.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ultrazvučni nalaz je uredan.

Trebam hitno pomoć. Imam problema sa jajnicima i pijem tablete Vissane,zbog cista. Zadnju mengu sam imala 16.10 u trajanju od 7 dana. Kad mi je prestala menga,do 14.11 sam imala svaki dan ili smedji iscjedak ili krv,ali ne kao menstruacija nego nekako sve čudno. Prije dva dana sam imala odnos sa dečkom i svrsio je u mene i sada me zanima dali mogu ostati trudna? Nisam još dobila,a trebala sam 14.11 inače imam redovnu menstruaciju svako 28 dana.
Hvala vam puno!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krvarenje je najvjerojatnije nuspojava tableta. Visanne nisu kontraceptiv, ali u većini korisnica blokiraju ovulaciju, tako da trudnoća nije moguća.

Sanja005

Poštovani, prije mjesec dva na vaginalnom dijelu (preponi) mi se pojavila neka kao izbocina, guta tamne je boje i većinom me svrbi. Par puta sam istiskala i izašao je gnoj pomješan sa krvi, nakon par dana to se kao "osusilo" i povuklo i onda nakon nekog vremena ponovo je izašlo i tako naizmjenicno, izlazi i povlaci se.. Da li je to neka urasla dlaka ili sto je?

mirela001

Poštovani,
zadnja menstruacija mi je počela 28.11., prva dva dana je bilo krvarenje u jutro a tokom dana je stalo, treći dan je počelo normalno krvarenje koje je trajalo dva dana i stalo, nakon toga pojavili su se neki tamni končići kod odlaska na wc. jučer mi je po tome bio 7 dan ciklusa ako računam od ova dva dana kada je krvarenje bilo samo u jutro i jučer cijeli dan imam užasno puno cervikalne sluzi koja je kao bjeljanjak i rasteže se što bi značilo da je sluz prije ovulacije, toliko sluzi kod sebe nisam vidjela već dugo vremena čak je nije bilo ni u stimuliranim ciklusima. dali je moguće da je tako rano nastupila ovulacija ili bi ta sluz bila od nečeg drugog? ovaj ciklus me stvarno zbunio jer radimo na trudnoći
puno hvala
lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Sanja005, vjerojatno se radi o folikulitisu (upala korijena dlake).

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana mirela001, moguće da je pojačano lučenje sluzi pred ovulaciju. Ukoliko je iscjedak gušći nego uobičajeno, moguće da se radi o gljivičnoj upali.

Sanja005

A sto znaci to sto se povlaci pa izlazi nakon par dana i svrbi?

Ivo Balenović, dr. med.

Bez pregleda je nemoguće reći o čemu se radi. Upala korijena dlake ili žlijezde lojnice kojih je mnogo na tom području. Bartholinijeva žlijezda se ne nalazi na preponi, tako da ona vjerojatno nije.

TinaVale

Pozdrav. Zadnja menstruacija bila 5.11. Sutra trebam dobiti al nemam bolove ni nista, jedino sto osjecam bol u ledjima. 25 do 27 je bilo tamnosmedje oskudno krvarenje. Pijem duphaston i pravila sam jucer test negativan je. Zanima me koji je uzrokom tome svemu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dokle god pijete duphaston menstruacija neće nastupiti.

TinaVale

Jel imaju duphston tablete utjecj na sljedecu menstruaciju. Jer pila sam ih i prosli mjesec prije nego sto cu dobiti 5.11