Pitanje za ginekologa

Ivo Balenović, dr. med.

Nemaju.

TinaVale

Pozdrav. Vecam sam postavljala pitanja, ali da bude kompletna prica. Zadnja menstruacija bila 5.11. Trebala sam jucer dobiti al menstruacija nije stigla, pravila sam jucer test negativan je. 25 do 27 je bilo tamnosmedje oskudno krvarenje. Pila sam duphaston sve do 6.12, tad sam popila i ellaone jer sam imala ne zasticeni odnos

Ivo Balenović, dr. med.

Krvarenje najvjerojatnije kasni zbog ellaOne tablete. Pričekjate još par dana, trebalo bi doći.

veronika_24

Postovani,

u 23.sam tjednu trudnoce,a doktorica opce prakse mi je prepisala Maxitrol mast za oci.U uputama pise da se mast ne smije koristiti u trudnoci.Koje je vase misljenje,smijem li koristiti mast iii bolje ne?

Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mast ne može naškoditi plodu budući da se radi o lokalnoj promjeni.

Gaga2819

Postovani,
U toku ove godine radila sam Papa test vise puta. Naime negde pred kraj proleca kada sam uradila, nalozeno je da ga ponovim za 3 meseca, nakon toga, kada sam ponovila, opet mi je receno da ponovim za 4 meseca. Uz taj drugi nalaz dobila sam i uput za analize cervikalni, vaginalni, mikoplazma, ureaplazma, hlamidija.. Da napomenem da mi je Papa bio 2grupa. Zbog cega onda tako cesto moram da radim Papanikolau? Na sta moze da ukazuje? Kada sam pitala ginekologa, nisam dobila adekvatno objasnjenje, samo uput na gorepomenute testove i to da "nije hitno da testove odradim odmah nego u naredna 2 meseca". Zbunjena sam, nijr mi se desavalo nikada da radim tako cesto Papa test. Molim Vas za bilo kakvo objasnjenje, iako sam svesna da je tesko reci preko interneta.
Hvala Vam unapred!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom mogu samo pretpostaviti da se radi o blažoj atipiji stanica. U tim slučajevima nije potrebna terapije, nego samo češće kontrole dok se nalaz ne normalizira, što je i za očekivati u većini slučajeva. Da se kojim slučajem radi o težim oblicima displazije sigurno bi se već poduzela dodatna terapijsko dijagnostička obrada kao što su kolposkopija, biopsija ili konizacija.

Zabrinuta32

Pozdrav, zanima me da li utrogestan moze da spreci ovulaciju ako se pije dvanaesti dan posle menstruacije? I radila sam AMH nalaz i on je 2.611ng/l da li je snizen?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, utrogestan ne može spriječiti ovulaciju. Vrijednost AMH je uredna (ako je izražena u ng/ml)

Masha26

Poštovani, molim vas za savjet. Naime, danas sam testom saznala kako sam trudna no brine me što imam hsv-2 Za koji su liječnici rekli da se ne treba liječiti već samo suprug. Dok ja čitam kako takva infekcija može imati razorne posljedice po živčani sistem djeteta. Da li da odem na hitnu i može li se ikako provesti liječenje da se bilo kakav rizik smanji ? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Vaš je organizam stvorio protutijela na HSV i ona štite i Vaše dijete. Osim toga dijete će samo početi stvarati protutijela. Samo kada do primarne infekcije trudnice dođe tijekom trećeg tromjesečja trudnoće infekcija može biti opasna za dijete.

Masha26

Puno Vam hvala na odgovoru. Lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

zekoslav712

Poštovani, prije nešto više od 2 godine javili su se kondilomi koje sam uspješno uklonili kod svog ginekologa, te sam svakih 6 mj išla na papa testove koji su svaki put bili uredni osim jednog koji je pokazao neku bakteriju... Prije tjedan dana primijetila sam na usni nešto poput prišta, odnosno dvije do tri kvržice koje izgledaju kao prišt, ponekad me malo zasvrbe.. Ne bih htjela raditi paniku, sutra cu se naruciti ginekologu, ali me zanima mogu li to biti ponovno kondilomi? Ne izgledaju ni slično onima od prije 2 godine, a čula sam da se kondilomi vraćaju i da uzrokuju rak vrata maternice pa me zanima je li moguce da se kondilomi vrate nakon 2 godine urednih nalaza?

sanidica

Postovani doktore, razmisljam o trudnoci, volela bih da ostanem trudna, medjutim zanima me da li suprug i ja pre toga treba da obavimo neke lreglede ili ne ? Upravo me je prosla mesecnica , poslednjih dana mesecnice sam 3 dana za redom pila rapidol S za glavu jer uvek krajem mesecnice imam uzasnu glavobolju. Da li recimo te tablete mogu nesto da mi smetaju, da li se ovog meseca trebam cuvati ,takodje pijem i neke tablete cinka za lice koje mi je dao dermatolog i koristim gel za lice koji se u trudnoci ne bi smeo koristoti ,pa me zanima da li i u periodu dok se ne cuvamo treba da pazim na sve to i koliko to moze da me omete ili naskodi? Hvala unapred na odgovoru . Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana zekoslav, moguće je da se kondilomi vrate. Kondilome uzrokuje HPV niskog rizika koji ne uzrokuje rak vrata maternice. Samo HPV visokog rizika može biti povezan s rakom vrata maternice, ali on ne uzrokuje kondilome.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana sanidica, nisu potrebne nikakve pretrage prije trudnoće. Budući da planirate trudnoću, savjetujem da izbjegavate uzimanje bilo kakvih lijekova u tom periodu.

veronika_24

Postovani,

u 26.sam tjednu trudnoce i radila sam oggt test.Vrijednosti nataste su 4.9,nakon sat vremena 4.7,a nakon dva sata 3.3.Zanima me da li je nalaz u redu i da li je moguce da je nakon opterecenja sa glukozom vrijednost manja nego nataste?

Hvala unaprijed

Ema1992

Poštovani,
Posljednu menstruaciju sam imala 20.11. Ciklus mi je inace nesto duzi te traje izmedju 34 do 36 dana. 21.12. i 22. 12. sam u par navrata primijetila iscjedak svijetlo smedje boje blago prosaran svjezom krvlju. Jos uvijek nisam dobila menstruaciju, te mi se povremeno javi gusti rastezljivi bijeli iscjedak. Nemam nikakvih drugih tegoba. Imala sam odnose sa partnerom, koristili smo metodu prekinutog snosaja, no od 21.12 do danas sam uradila tri blueclear testa za trudnocu (prva dva u razmaku od tri dana i treci nakon tjedan dana) i sva tri su bila negativna. Pri posljednjem ginekoloskom pregledu mi je dijagnosticirana mikrocisticnost lijevog jajnika. Da li imam razloga za brigu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana veronika, nalaz je uredan (vrijednost šećera ispod 3 mmol označava stanje hipoglikemije). Radi se o reakciji nastaloj zbog prekomjernog lučenja inzulina na oralno opterećenje glukozom i zbog toga su vrijednosti šećera niske.