Pitanje za ginekologa

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana službeno, bol u dojkama je posljedica djelovanja hormona progesterona koji se luči u drugoj fazi ciklusa, nakon ovulacije. Moguće da ovaj ciklus nije došlo do ovulacije, pa nema ni lučenja progesterona.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, martap, bez pregleda je nemoguće reći o čemu se radi. Pokušajte sa vaginaletama šireg spektra koje djeluju i na bakterije i na gljivice. Moguće da je bol posljedica nedovoljne vlažnosti rodnice. U tom slučaju savjetujem Linoladiol kremu.

sluzbeno

Poštovani doktore,
Ja ni prošli mesec nisam imala bolne grudi a normalno sam dobila menstruaciju 26. dan.
Sad sam zaista uplašena.
A, imala sam sluz kakvu inače imam za vreme plodnih dana i ovulacije, ovaj mesec.
Da li je nešto opasno u pitanju?

Ivo Balenović, dr. med.

Sigurno nije ništa opasno. Bol u dojkama je individualna pojava i ne mora biti prisutna svaki ciklus.

Sanna__

Poštovani,
Danas sam bila kod ginekologa zbog bartholinijeve zlijezde i napravio mi je kompletan pregled. Ono sto me brine je sljedece. Naime, razmaci među menstruacijama su mi u pravilu veci od 35 dana i tako je gotovo uvijek, (zadnja je bila od 28.12 do 4.1., a trenutno imam sve simptome za sljedecu dakle bolne grudi,pristice i slicno te sam u zadnje vrijeme pod velikim stresom...) takoder jajnici su mi u redu, međutim doktor je vidio nekakvo malo zadebljanje na maternici. Kaze da moze biti izvanmaternicna trudnoca. Zeljela bih napomenuti da sam pri odnosu koristila zastitu s kondomom plus metodu prekinutog snosaja,dakle iako smo imali kondom partner bi ga "izvadio na vrijeme".. Također bih zeljela napomenuti da imam 20 godina. Bila bih vam jako zahvalna kada bi mi iznijeli svoje misljenje o tome.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana 'zadebljanje na maternici' ne može biti izvanmaternična trudnoća. Sumnja na izvanmaterničnu se postavlja ukoliko menstruacija kasni otprilike dva tjedna, ultrazvučno se ne vidi trudnoća unutar maternice, a hormon trudnoće (beta hcg) je pozitivan. Savjetujem da uradite test na trudnoću i tako razriješite sve sumnje. Samo ukoliko bi beta hcg bio pozitivan, a trudnoće se ne vidi ultrazvučno može se posumnjati na izvanmaterničnu. Vrijednosti bete pri kojima se ultrazvučno može vidjeti trudnoća su oko 1000 - 1500.

sanidica

Postovani,da li smijem imati odnose ako sam u drugom stanju i termin za porodjaj je otprilike 15.10 ? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko je sa trudnoćom sve u redu, slobodno možete imati odnose.

mija1986

Postovani ,u drugoj trudnoci sam dobila DVT ,bila sam na clexanu do kraja trudnoce i mjesec i pol nakon poroda,hvala Bogu sve je u redu proslo,bebica zdrava,trenutno sam na martefarinu,u tijeku trudnoce sam radila nalaze FII koji je genotip G/G homozigot divlji tip i FV leiden genotip G/G homozigot divlji tip,dajte mi molim vas pojasnite nalaz jel to uredan ili nije,hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Geni za FII i FV su divljeg tipa, što se smatra urednim nalazom.

sanidica

Postovani, da li je problem ako sam folnu kiselinu pocela da pijem tek kad sam saznala da sam trudna ? A ne prije ? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

To nije nikakav problem. Organizam trudnice ima dovoljnu zalihu vitamina koja je potrebna za rast i razvoj ploda.

sanidica

Postovani hvala Vam veliko na odgovorima. Zanima me jos jedno,da li za moju bebu moze biti stetno sto sam malokrvna . Tj gvozdje mi je 7 ,gibekolog mi je dao terapiju Inofer tablete pijem 2x 1 . Nadam se da ce mi se popraviti krvna slika. Da li to moze uticati nesto lose na njen razvoj ? Ja sam ostala trudna,tek je pocetak poslednji ciklus bio je 29.12.2018. Hvala unaprijed jos jednom

Ivo Balenović, dr. med.

Željezo Vam je nešto niže od graničnog i stoga vam je liječnik propisao odgovarajuću terapiju. Beba će uzeti željeza onoliko koliko joj je potrebno za rast i razvoj, bez obzira što ste vi anemični. Vrijednosti željeza će se popraviti nakon terapije. Nema razloga za brigu.

Marinela123

Poštovani,

imam 34 godine, urednu trudnoću i porod prije 3.5 godine. Normalne sam težine, i fizički aktivna.

Prije 1.5 godinu mi je počela pojačano ispadati kosa (difuzno), na što nisam obraćala pozornost pretjerano dok se nisu pojavili i drugi simptomi koje, laički, povezujem s poremećajem hormona. Prije nekih 8 mj.su me počele boljeti grudi već 10.-11. dan ciklusa, a nedugo nakon toga sam počela primjećivati i roskasti spotting skoro svaki ciklus, a koji bi se pojavio 20.-21. dan ciklusa (zadnji put 18.dan). U drugoj polovici ciklusa baš osjećam napetost i nadutost u trbuhu, kao da ću svaki čas dobiti menstruaciju.

Moj ginekolog kaže da je to ovulacijsko krvarenje, a za bolne grudi mi je kroz jedan ciklus dao Duphastone (10 dana u drugom dijelu ciklusa), te smatra da nije potrebno raditi hormonalni status.

Dermatologinja me još i prije uputila na vađenje hormona štitnjače koji su bili u redu, nalazi krvi u redu, bubrezi, željezo, sve ok. Snimala sam i ortopan, nije nađena nikakva upala koja bi uzrokovala ispad kose.

Što bi mi preporučili, obzirom da je ispad i dalje prisutan, kao i ostali simptomi? Da inzistiram na vađenju hormonskog statusa?

Srdačan pozdrav!

Luciley

Poštovani,
posljednja menstruacija mi je bila 21.1.,a iduća bi trebala nastupiti 18.2. s tim da sam prije 7 dana dobila smeđi iscjedak bez neugodnog mirisa i drugih simptoma, nalik za posljednji dan menstruacije. Spolni odnos s prekinutim snošajem imala sam 2.2.
Zabrinuta sam jer sam čula da taj iscjedak može svasta značiti i da nije dobro ako se ponavlja (imala sam u kolovozu i rujnu i listopadu slično nekoliko dana prije mi je krenuo taj iscjedak). Prije godinu dana sam prestala piti kontracepcijske pilule. Bila sam u rujnu na ultrazvuku i u redu je. Trebam li tražiti ginekologa provjeru hormona ili nesto? Imam li razloga za zabrinutost? Jer u nedostak želje za seksom navodno znači neposlodnost.. Znam da ne bi trebali guglati ali..
Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Marinela, savjetujem da uradite analizu spolnih hormona. Pojačano ispadanje kose može biti povezano s povišenim vrijednostima androgenih hormona.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Luciley, uradite hormonsku analizu. Moguće da je u pitanju hormonska neravnoteža. Nedostatak želje za seksom je povezan s nižim vrijednostima hormona, ali to ne znači neplodnost. Dokle god ne nastupi menopauza, moguće je ostvariti trudnoću.

Luciley

Predložit ću ginekologu, jer ovaj mjesec proživjela sam i velik stres tako da je moguće da je i to utjecalo na hormone. U redu. Hvala na odgovoru.

Marinela123

Hvala Vam na odgovoru.
Mozete li mi jos napisati zbog čega bi se mogle događati ove promjene u ciklusu, bolnost i napetost u grudima je prisutna vec 10.dana ciklusa pa sve do iduceg.
A i trbuh mi je u drugom dijelu ciklusa stalno napet i napuhnut.