Preuranjena menstruacija

Dejan Šakoronja, dr. med.

Menstruaciju očekujte ovih dana. Ako ste spolno aktivna, napravite test na trudnoću.

kl@udij@

Poštovani!
Imala sam menstruaciju od 19.03 - 23.03(dobila jedan dan kasnije od mjeseca veljače).... u nedjelju dan kasnije imala sam spolni odnos sa partnerom sa zastitom... Međutim mene sad jako zabrinjava jer danas 2.4 uocila sam na donjem rublju tamno crvenkastu zasusenu krv i imam osjecaj kao kad trebam dobiti menstruaciju...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o periovulacijskom krvarenju. Ne brinite.

makica80

Postovani , imam pitanje .. dobila sam 26og aprila i 1.maja imala vise puta nezasticen odnos , bez ejakulacije .Par dana nakon toga sam pocela da osecam simptome PMS-a, i da ucestalo mokrim po 5,6,7 puta dnevno ,zbog cega sam 13og maja uradila test na trudnocu , i bio je negativan.Danas , 17og maja sam dobila ,tj pocelo je neko krvarenje , dakle na 22. dan ciklusa ,koji inace traje kod mene 27-28 dana, uvek i bez izuzetka. Da li postoji sanse da sam ipak trudna ? U kom slucaju da se javim lekaru, i kako da znam da li je ovo prava ili lazna menstruacija ? Da naglasim da mi je period od poslednjih par meseci stresan ,ako mozda to ima neke veze. inace sam skroz zdrava, nedavno uradila sve moguce ginekoloske preglede i testove.. Hvala happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana test ste radili prerano. Isto napravite u vrijeme očekivane menstruacije, dakle oko 24.5.

zbunjena.7.

Poštovani. Imam jedno pitanje.

S obzirom da nikad nisam imala spolne donose osim nekih dodirivanja s odjecom a ponekad i bez, isključujem trudnoću (ili nisam upravu?) a od početka prve mjesečnice, pa do sad, nikad nisam imala neredovite cikluse. Inače traju 29 dana, ponekad i 30, ali uglavnom redovno je, zabrinula sam se jer mi je menstruacija ovog mjeseca došla ranije nego inače. tj nekih 4, 5 dana ranije. I pored toga što je poranila i nije bila obilna kao inače, primijetila sam da je nekako boja bila drugačija. Nešto kao smeđe... I tako 6 i pol dana trajalo. Čitav dan nema gotov pa nikako, malo skrooz. Da li je to nešto skroz loše? Trebam li da se brinem da nije možda trudnoća ili nešto drugo? Molim Vaš savjet. Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Educirajte se.

momo33

Poštovani, nakon prvog spolnog odnosa menstruacijski ciklus mi je drugačiji. Prije je uvijek trajao više od 30 dana, a sada je prošli mjesec trajao 27 dana, a ovaj 26. I također, par dana prije menstruacije imam smeđi iscjedak i bole me leđa, a i mjesečnica više nije toliko obilna. Je li ovo normalna pojava i bih li se trebala zabrinuti zbog nećeg ? a i zašto se javlja iscjedak takve boje? spolni odnos je bio zaštićen.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je to. Pošto ste krenuli s odnosima svakako sugeriram pregled, papa test i uzv.

Tashanaa

Postovani,
htela bih da vas pitam da li postoji mogucnost da se izazove dobijanje menstruacije par dana ranije? Treba ciklus da mi pocne 29.05 a ja bih volela da pocne 24.05.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne. Jedino uz pijenje pilula se to može napraviti.

Ermina1722

Poštovani, imam jedno pitanje happy Naime, trebala sam dobiti menstruaciju 22 juna, međutim kasni mi još uvijek, inače menstruacija mi je uvijek tačno svakih 28 dana. Radila sam test već dva puta i oba puta je bio negativan, međutim danas mi se pojavilo svijetlo krvarenje, par kapljica krvi, pa sam se zabrinula da nije lažna menstruacija. To svijetlo krvarenje mi se pojavilo odmah poslije sexualnog odnosa. Zanima me može li ti biti i uzrok stresa i nervoze ili je zaista lažna menstruacija ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Test je negativan. Uskoro će nastupiti menstruacija.

mj11

Poštovani, ciklus mi općenito traje 26-27 dana. Zadnju redovitu menstruaciju sam dobila 3.7., a zadnju nakon 15 dana, 17.7. koja je ne redovita. Do sada su mi bile prosjecno obilne, a ova zadnja je normalna, znaci nije kao ostale. u cemu je problem?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Problem je u tome da to nije bila menstruacija već neuredno krvarenje.
Od uzroka stres upala, cista, problemi sa štitnjačom itd. Sugeriram uzv pregled.

pinkness

Poštovani,

pijem kontracepciju već 8 mjeseci(lindynette) zbog policističkih jajnika,i menstruacija mi je uvijek točna u dan,uvijek mi dođe u srijedu,no sada mi je došla dan prije,pa me zanima je li to normalno i je li možda zbog toga što sam se vratila s mora i promijenila klimatske uvijete?

i da još jedno pitanje,u nekim određenim pozama odnos mi zna biti bolan,pa me zanima zbog čega?
unaprrijed zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, prvi dio; normalno je.
Uzrok dispareuniji( bolnim odnosima) moguće je zbog upale, položaja maternice, kratkoće rodnice, nesrazmjera spolnih organa,
Od nekih tvorbi u maloj zdjelici, endometrioze, priraslica itd.
Dakle sve treba uzeti u obzir i isključiti najčešće stvari.

noname1234

Poštovani, zadnju menstruaciju sam dobila 19. 9. 2013. , kasnila mi je desetak dana. Ciklusi su mi inače bili relativno normalni (28-30 dana). Imala sam odnose 28.9., devet dana nakon početka mjesečnice. Koristili smo prekinuti snošaj, nije svršio u mene, možda je od prije ostalo malo spermija na spolovilu, a čula sam i za kapljivce ljubavi. Strahovala sam od trudnoće zbog toga. Jučer - 13. 10., dobila sam krvarenje, bilo je u početku tamno crveno, smeđe i jače, danas je malo slabije, crveno, boja kao i što mi je inače tijekom mjesečnice. Znam da postoji implatantsko krvarenje, strah me da to nije ovo. Imam li razloga za brigu, imala sam simptome pms-a posljednjih dana, danas imam normalne lagane grčeve i povremenu bol u leđima kao i inače tijekom krvarenja. Je li trudnoća isključena?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći.

ena_hijena

Poštovani, u zadnja dva mjeseca menstruacija mi dolazi svakih 15 dana (inače bude 26-30, ali nikad točno) , inače imam izrazito jake bolove prvi i drugi dan , te pijem po par tableta dnevno (neofen,ketonal). Međutim, u zadnja dva mjeseca ne osjecam nikakvu bol niti slicne simptome menstruacije, te su mi se takoder poceli pojavljivati izraziti osipi po licu koje jos uvijek imam. Ne znam da li da se brinem radi neke bolesti, ili trudnoce (zadnji odnos 23.8.) Unaprijed hvala na odgovoru