Preuranjena menstruacija

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Nina Zg

pozdrav! Imam jeden problem. Inaće menstruaciju dobivam normalno svakim 28-30 dana. Trebala sam dobiti 1.1 ali ja sam dobila 20. 12 ali to nije uobicajena menstruacija nego slabija a i povremeno crveno-smeđe boje... Zanima me šta bi to moglo biti i dali se trebam brinuti?? Molim vas što prije odgovor. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o menstruaciji. Radi se i probojnom krvarenju vjerovatno.
Menstruacija će vam doći u uobičajno vrijeme.

anny33

Štovani,
menstruacija mi dolazi otprilike svako 35 dana. Po tom izračunu trebala mi je doći 8.1. jer sam zadnju imala 03.12.-08.12.
Prije 3 dana,znači 27.12. krenuo mi je smeđkasti iscjedak i tako svaki dan ,a samo navečer krvarenje oko sat vremena trajanja pa opet smeđe.
Znam da nije u pravilu prerano za menstruaciju ,ali dali se uopće ovo može nazvati menstruacijom ili je nastupio neki drugi problem?
Unaprijed vam zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o menstruaciji već o probojnom krvarenju vjerovatno zbog ciste na jajniku ili insuficijencije( slabe funkcije) žutog tijela.
Ista će nastupiti vjerovatno kroz par dana.

idana40

postovani imam40 godina nisam radzal nit imala pobačajeimam pitanje za vas .da li je ok sto svaki mjesec menstrucija mi dodze ranije 7 dana s tim da imam polne odnose i da zelimo bebu? hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne razumijem vas u potpunosti. Normalan ciklus je između 24-35 dana.

curica90

Postovanje imam jedno pitanje..Zadnju menstruaciju sam imala 9.1.2014 grudi me uvjek bole prije menstruacije i poslije prodju ali sad su me nastavile boliti,danas mi je 16 dan od zadnje menstruacije i neznam da li sam dobila pravu menstruaciju ili laznu ja jako zelim bebu pa sam mozda to sve umislila ali jos mi je rano za pravu menstruaciju molila bih za brzi odgovor unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pričekajte da vam prvo izostane menstruacija.

Postovani,
Prosla me je menstruacija,i poslije par dana,pojavila mi se sukrvica,nekada crvene,nekada smedje boje,to traje vec 5 dana,i nije jos prestalo.
Da li ima razloga da se brinem,i da li moram da potrazim pomoc?

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako se radi samo o sukrvici za sad se ne trebate nigdje javiti.

moltobene

Postovani,
treba mi Vas savjet. Dobila sam redovnu menstruaciju 18.01. koja je trajala do 22.01. sto me je zacudilo jer meni inace traje 6-7 dana. Ali, nisam se puno oko toga opterecivala. Posle toga sam zakazala kod ginekologa redovan pregled jer sam u poslednje vrijeme osjecala neugodan miris sekreta kojeg inace nije bilo mnogo i da se konsultujem sa doktorom oko kontraceptivnih pilula koje planiram da pocnem da pijem. Medjutim 29.01. sam opet dobila krvarenje koje je obilno kao 3 dan menstruacije. To mi traje i do danas, tj jutros je malo manje kao da ce da prestane. Zabrinula sam se jako jer mi se to nikada nije dogodilo do sada. Imam dijete od 2 ipo godine, i porodila sam se prirodnim putem. u toku trudnoce sam imala cistu na lijevom jajniku, doktorka mi je rekla da je u pitanju vodena cista koje u kasnijem stadijumu trudnoce nije uopste bilo. Sada Po zavrsetku redovnog ciklusa su me boljeli jajnici, Ne mnogo ali sam osjecala napetost. Nikada me prije toga nisu boljeli jajnici, pa mi je i to bilo cudno. Ali vec sledeci dan nista me nije boljelo. Da li imam razloga za paniku? Da li moze biti trudnoca iako sam sigurna da nije bio rizican odnos? Negdje sam procitala da je i to moguce ako se dogodio rizican odnos. Na pregled idem cim mi prestane krvarenje ali vec 4 dana ja sam stalno pod stresom oko ovoga i mnogo sam zabrinuta. Zato sam se obratila Vama ovim putem da se bar malo umirim. Kad imas pretpostavku sta je mnogo je lakse.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Vjerovatno o periovulacijskom probojnom krvarenju ili prsnuću ciste ili slično.

moltobene

Poštovani,
opet se javljam iz razloga što evo već 7-mi dan ne prestaje krvarenje. Sada sam skroz sluđena i ne znam šta da mislim. Nije u pitanju preobilno krvarenje ali nije ni malo. Ne boli me ništa nemam nikakve smetnje... I dalje ne mogu na pregled. Šta bi to moglo biti u 15 dana 2 puta dobiti krvarenje? Sad sam se baš uzrujala.
Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napisao sam vam. Morate na pregled.

trapagirl

Postovani,
imam problem sa neredovnom menstruacijom. Naime, uglavnom mi kasni, ponekad i porani. Radila sam ultrazvuk, sve je u najboljem redu. Medjutim, dobila sam 24septembra, trajalo 5dana, pa tek 27decembra. Zatim 18januara. Opet 5dana trajalo. I danas 6februara opet. Brine me sve to. Inace, mislim da imam gljivicnu infekciju. Simptomi svrab, pojacan gust sekret.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne vjerujem da je nalaz uzv- a uredan. Svakako trebate napraviti spolne hormone i hormone štitnjače.

SanelaK

poštovani,
imam 36 godina,već godinu dana unazad imam neredovne menstruacije.Dva-tri mjeseca je uredna na svakih 25-26 dana pa onda ponovo dobijem petnaestog dana i tako već oko godinu dana.I kad dobijem tu preuranjenu menstruaciju imam sve iste simptome(bolne dojke i sl.)kao i kod normalne i isto traje 4-5 dana.Radila sam ultra zvuk koji je uredan (osim manjeg mioma koji već godinama ne raste).Papa test je uvijek bio II grupa.
U periodu kad su se menstruacije poremetile pila sam po preporuci doktorice biljne kapi FEMISAN A radi čvorića na dojci.Doktorica je očekivala da će se čvorić (fibroadenom) smanjiti,međutim nakon dva mjeseca korištenja tih kapi on se povećao a menstruacija je postala neredovna.Da li su te kapi(koje bi inače trebalo da regulišu hormonski disbalans)uzrok neredovnih menstruacija ili je nešto drugo u pitanju.Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nisu kapi uzrok. Napravite spolne hormone i hormone štitnjače.
Uzimajte gestagene u drugom dijelu ciklusa.

totalna steta

Poštovani,

prije 3 dana desila se situacija koja me zabrinula, pa molim Vaš savjet.
Naime, 16.02., 19 dana od početka posljednje menstruacije (29.01.), ponovo je nastupilo krvarenje. Izgledom i intenzitetom potpuno identično uobičajenoj mentruaciji. Nikakvi neuobićajeni bolovi niti slično. Uobičajeni su mi ciklusi od 25-28 dana, ponekad sa dan-dva odstupanja ( otprilike svaki 4.ciklus je na 23 dana, pretposljednji 28).
Nikada do sada nije mi se desilo da menstruacija dođe ovako rano, i to me zaista zabrinulo. 35 mi je godina, 1 uredna trudnoća i porod, unazad 7 g.na interferonu (multipla skleroza- nikada nije utjecalo na cikluse), nikakvi drugi lijekovi. Nisam bila podvrgnuta nikakvome stresu u posljednje vrijeme, bilo čemu što bih mogla navesti kao mogući uzrok dolaska menstruacije 7 dana prerano ( da li je nedavni 7-dnevi post, zbog zdrav.razloga, mogao biti uzrok ovome? ).

Krajem tjedna naručena sam na pregled i uzv kod svoga ginekologa.
Molim Vaš savjet!
Hvala unaprijed, uz srdačan pozdrav!