Razlozi kašnjenja menstruacije.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u pitanju je hormonska neravnoteža. Sigurno se ne radi o trudnoći.

Glo97

Poštovanje. Imam pitanje. Predzadnja menstruacija mi je bila 01.10.,zadnja je uranila 31.10. Ovaj mjesec mi kasni. S tim da mi je do sada svaka menstruacija bila na isti datum, eventualno dan prije-poslije.
Imam li razloga za brigu? Moze li biti znak trudnoce? Koliko je u redu da kasni menstruacija?
Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko imate odnose menstruacija najvjerojatnije kasni zbog trudnoće.

marija6427

Poštovani, menstruacija mi kasni sad vec 3. dan. Dosad su mi ciklusi bili uredni. Imala sam spolne odnose, ali smo koristili zaštitu. Nekoliko puta je kondom puknuo, ali smo odmah primijetili. Napravila sam test trudnoće na dan kad je trebala početi menstruacija i ispao je negativan, ali me i dalje muči zašto mi kasni jer mi se dosad to nije događalo. Ovaj mjesec sam imala blaži oblik gljivične infekcije te sam pila tablete zbog čestih glavobolja. Obično dobivam neke znakove kada ću dobiti menstruaciju npr. bolovi u grudima ili grčevi, no ovaj mjesec nisam ništa primijetila. Zanima me zašto je to tako.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, razlozi neredovitih ciklusa su mnogobrojni. Na prvom je mjestu stres, dakle psihički razlog. Zatim su tu: poremećaj hormonske ravnoteže, promjene u tjelesnoj težini, pretjerana tjelesna aktivnost... Naravno, prvo treba isključiti trudnoću.

Delerm

Pozdrav, porodila sam se prirodnim putem 15.07. Prvu menstruaciju poslije poroda dobila 21.09. Zatim drugu 27.10 i to je to. Po nekad me zabole ledja i stomak kao da cu dobiti ali menstruacije ni na vidiku. Test radila u ponedjeljak ja msm da je 3.12 bio i test negativan. Zanima me sta bih moglo biti,dal sa iskljucim trudnocu? Da li cu dobiti sta bih mogla poduzeti da dobijem? Postoji li neki nacin? Vase misljenje? Ne bih da za novogodisnje praznike budem u bolovima :/
Hvala unaprijed
P.s. ne dojim bebu

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko je trudnoća isključena u pitanju je hormonska neravnoteža. Za izazivanje krvarenja u tom slučaju preporuča se Duphaston 2x1 tbl/7 dana.

Delerm

Da da iskljucena je jucer sam opet ponovila test i negativan je, poceti cu sa terapijom.
Hvala puno na odg
Lp
happy

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

metalka

Postovani,
decko i ja smo imali spolni odnos gdje je svrsio u mene na zadnji dan menstruacije, tj 4 dana prije plodnih dana. Popila sam tabletu za dan poslije na 1.dan plodnih dana i sad mi menstruacija kasni 4 dana. Trebam li se zabrinuti?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tableta može poremetiti ciklus (i o tome se najvjerojatnije radi). Za svaki slučaj možete uraditi test na trudnoću.

metalka

Jos nisam rekla. Nakon plodnih dana, znaci na neplodne (obicne) dane je kondom puknuo ali je bilo 5 dana prije mensttuacije pa sam popila jos jednu tabletu. Znaci da bi te dvije tablete u mj dana toliko poremetile ciklus da kasni 4,5 dana?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Dvije tablete su sigurno poremetile ciklus, no ne može se sa sigurnošću reći kada će nastupiti menstruacija.

Worry627

Poštovani doktore,
Nisam mogla pronaći temu na svoje pitanje stoga ga postavljam ovdje.
Naime situacija je sljedeća. Imam poprilično neredovite menstruacije, uglavnom neki prosjek mi je 40-45 dana,mada ponekad bude i više, a zna se ponekad u ljetnim mjesecima dogoditi i da mi mjesečnica preskoči jedan mjesec. Zadnju menstruaciju sam imala 27.12 te je očekivana trebala nastupiti prema kalendaru 8.2. međutim još nisam dobila. Spolno sam aktivna, no trenutno ne znam točne datume spolnih odnosa, međutim u navedenim danima u kalendaru koji se označuju kao plodni (piše od 27.1- 30.1) nisam imala spolne odnose, a kada ih imam nikada ne dolazi do ejakulacije u rodnicu. Obzirom da mi menstruacije iz mjeseca u mjesec kasne nisam se pretjerano zabrinjavala, prethodno bi uvijek učinila test koji bi uvijek bio negativan, međutim kako je izostanak postao uobičajen više ih nisam radila. Također simptomi PMS su uglavnom različiti ali najčešće se radi o boli u trbuhu tjedan dana prije menstruacije, bolnim grudima, međutim ovog mjeseca mi se prvi puta pojavio slučaj da osjećam jednu vrstu menstrualne tupe boli i nadutosti u donjem djelu trbuha. Također 27.1. sam primjetila tamnosmedi iscjedak koji je trajao nekoliko dana te sam mislila kako će nastupiti menstruacija i da je on uzrok neurednog krvarenja, te sam njega već znala imati prije ili nakon menstruacije u toku ciklusa.
Inače ne bih bila zabrinuta izostankom menstruacije da mi se nije pojavila ta bol u donjem djelu trbuha, katkad niti ne mogu točno locirati bol te mi se ponekad čini, ako je to moguće da dolazi iz probavnog sustava odnosno kada obavim nuždu znam osjetiti olakšanje. Ta bol nije jaka niti neizdrživa ali kada se umirim navečer ili kada razmišljam o njoj bude nešto intenzivnija . Uz sve navedeno napominjem da mi je ovaj mjesec bio dosta stresan te mi se čini da sam malo iscrpila organizam.
Dakako sam svjesna da mi bez pregleda ne možete reci uzrok moje boli, niti odakle ona dolazi, međutim zanima me Vaše stručno mišljenje da li mogu isključiti trudnoću kao uzrok, ili bi ipak trebala uraditi test na trudnocu? Te mogu li konstantni izostanci menstruacije, povećan iscjedak tijekom mjeseca biti uzrok policisticnih jajnika? Naravno i navedena bol u donjem dijelu trbuha
Zahvaljujem se unaprijed na izdvojenom vremenu i odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prvo treba isključiti trudnoću, stoga savjetujem da uradite test. Budući da imate produžene i neredovite cikluse kod Vas je nemoguće točno odrediti ovulaciju, a moguće da se ponekad radi i o anovulatornom cikusu. Iscjedak i bol koje navodite moguća je posljedica ovulacije - ako je ovulacija nastupila puno kasnije nego li je uobičajeno. Budući na sve navedeno savjetujem da uradite analizu hormona, i ukoliko ne planirate trudnoću počnete uzimati oralne kontraceptive.

meri0805

Postovani, u pravilu imam vrlo redovite menstruacije, ali u 10.mj. mjesecnica mi je kasnila 15 dana. 11.,12.,1.mj opet na vrijeme te mi je sad ponovo kasnila 12 dana. Ne znam jeli taj podatak po necemu alarmantan ili je to normalno stanje koje se katkad dogodi. Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije ništa ozbiljno. Ciklus mogu poremetiti stvari kao što su: stres (najčešće), pretjerana tjelovježba, promjena prehrane i tjelesne težine...

Gud4

Postovani, molim Vas za odgovor. Menstruacije su mi 5-6 mjeseci za redom dolazile prije i neredovito (22. dan ciklusa, 20. dan ciklusa...). Imala sam nezasticeni spolni odnos za koji ne znam je li spadao u plodne ili neplodne dane. Ejaklucije je bilo, ali 10 sec nakon odnosa, ni blizu mene. Menstruacija mi kasni vec 2 dana, ali imam sve simptome pms-a (grudi me bole, imam slabe grceve u trbuhu, nervozna sam i stalno gladna) kao i svaki put. Mogu li sa sigurnoscu isključiti trudnocu prema svemu navedenom? I zasto bi mi mogla kasniti?

Gud4

Postovani, zaboravila sam napisati da imam i bijeli kremasti iscjedak kao i prije svake menstruacije koju moram dobiti. Osjecam da ce doci, ali se svejedno brinem. Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom, trudnoću možete isključiti.