smedji iscjedak?

Jelena1986

Postovani,moj problem se javlja u poslednjih nekoliko meseci. Nekoliko sati pre ciklusa mi se javi isecjedak koji je svetlo cokoladne boje,vise kao sladoled od cokolade. Takav isecjedak imala sam ovog meseca 10 sati i nakon toga mi je kernuo normalan ciklus. Medjutim,i nakon zavrsetka ciklusa imam ovakav iscedak jos nekoliko sati. Sta bi to moglo da bude? Hvala unapred na odgovor.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, taj smeđi iscjedak neposredno prije menstruacije odraz je manjka progesterona i početak je menstruacije.
Smeđi iscjedak nakon menstruacije predstavlja ostatak menstrualnog krvarenja.Zastojem krvi u vratu maternice i u šupljini maternice krv mjenja boju, te je iscjedak tangiran od toga. Dakle ne trebate se brinuti.

Jelena1986

Hvala na odgovoru, citala sam malo na internetu o niskom nivou progesterona i jako se uplasila kad sam videla da on izaziva sterilitet. Da li bez razloga panicim ili bi trebalo da uradim neke analize i eventualno lecila to i ako jos uvek ne planiram dete?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, za početak napravite spolne hormone (3-5 dan ciklusa), progesteron 21. dan ciklusa. Ako su vrijednosti uredne mislim da nije nužna nikakva terapija.

matea2

Postovani doktore, zahvaljujem Vam na brzom odgovoru. Sad uz iscjedak ima i ciste krvi. Poslusat cu Vas savjet i pocet novo pakiranje bez pauze. Zanima me samo hoce li se ovakvo krvarenje nastavit kroz uzimanje sljedeceg pakiranja ili ce prestati ?

Hvala Vam.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, prestat će.

moni1

Poštovani doktore,

Vec 3 godine pokušavam ostati trudna, ali ništa od toga, s time da imam smeđi iscjedak vec 13 godina tj od svoje prve menstruacije. taj smedi iscjedak je tokom cjelog ciklusa tj. nema ga samo tjedan dana nakon menstruacije. Hormoni su mi svi uredni, imama policistične jajnike i začepljeni desni jajovod. S početka sam pila proveru, nakon toga sam pila Ciles, Logest, Trquilan, sada zadnje mi je doktor prepisao duphaston. Vise neznam sta da radim vezano uz taj problem, a tablete me je malo strah vec piti? Promjenila sam 4 ginekologa i svi imaju isto rjesenje ili pij kontacepciju ili ostani trudna.

Unaprjed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ako tri godine ne možete ostati trudna, to je svakako problem koji morate krenuti rješavati.
Druga stvar, ako imate policistične jajnike ne mogu Vam nalazi spolnih hormona biti normalni.
Treća stvar koju niste naveli je nalaz spermiograma supruga.
Savjetujem da se javite na pregled u centar za neplodnost, koji će usmjeriti daljnje obrade u pravom smjeru.

moni1

Poštovani,

Hvala za prethodni odgovor. Moji zadnji nalazi hormona su sljedeci: (S) Glukoza = 5.6 mmol/L (S) TSH=1.29 (mlU/l) (S) AMH = 16.6 (pmol/l) (S) Slobodni testosteron = 9.7 (pmol/L) (S) Inzulin = 107.9 pmol/L (S) LH 0 25.6 lU/l (S) FSH = 6.16 lU/l (S) Testosteron =1.8 (nmol/L) (S) Estradiol =535 pmol/l (S) Prolaktin = 404,0mlU/L (S) DHEA-S = 6.0 umol/L. Ti hormoni su bili vadeni 21 dana ciklusa.
Po zadnjem nalazu suprugovog spermiograma ginekolog mi je rekao da on moze spontano napraviti djete. Krenula sam na vuk vrhovec u centar za neplodnost, pa me zanima da li je dobro da stalno pijem neke hormone ili postoji neko drugo rješenje da ostanem trudna. Od pregleda uredno radim UVZ i papa test te sam jednom ove godine u 5 mjesecu radila HSG. Zanima me što mi je dalje za raditi?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, spolni hormoni vade se 3. do 5. dana ciklusa.
Potrebna bi po meni bila indukciju uz Klomid te intrauterina inseminacija( Svakako je dobro da idete na centar za neplodnost Merkur)
Metode koje se primjenjuju idu step by step. Dakle postepeno prema složenijim metodama.

moni1

Poštovani,

Po mojem krvarenju je bilo 3 dan, a doktor mi je na uzv-u rekao da je to 21 dan ciklusa. Tako da je kod mene jako tesko odrediti kada je 3 dan ciklusa. Sada još jedno pitanje vezano za zacepljeni jajovod da li ga je moguce kiruskih zahvatom odstopati?

Hana09

Poštovani,
imam 27 godina i zadnjih pet godina prije svake menstruacije imam (otprilike tri dana) smeđi iscjedak nakon kojeg redovito uslijedi menstruacija. Prošli mjesec smo suprug i ja odlučili poraditi na djetetu, međutim iscjedak je opet tu što znači da ću dobiti menstruaciju. (posljednja je bila 29.10.,a prije toga 24.9.). Moje pitanje je: utječe li taj iscjedak na ovulaciju i plodne dane (u smislu da zbog toga izostaju), te kako uz zadnja dva neredovita ciklusa uopće mogu znati koji su mi dani plodni?
Puno Vam hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana moni, kirurški se može pokušati kromopertubacija i laparoskopski operativni zahvat kojim se pokuša jajovod odstraniti od priraslica izvana. To se ne primjenjuje ako je drugi prohodan.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, taj iscjedak nema veze sa mogućnošću zanošenja.
Savjetujem UZV pregled 12. ili 13. dan ciklusa da se ustvrdi da li ovulirate.

Lana21

Poštovani!
Imala sam sexulani odnos sa dečkom bez zaštite prije mjesec i pol dana, 10 dana nakon završetka menstruacije. Prošli mjesec sam redovito dobila menstruaciju, po datumu i trajala mi je 6 dana. 10 dana nakon završetka menstruacije imala sam sa dečkom blizak odnos sa prstima ali ne i sex. Idući dan sam imala peckanje, i pojavio mi se navečer smeđi iscjedak a drugi dan i lagano krvarenje. Trajalo je 4 dana. I sada prije par dana isto mi se tako pojavio smeđi iscjedak, kad prođem toalet papirom vidi se i krv, i to mi još uvijek traje. A sada za koji dan bi trebala dobiti menstruaciju ali nemam nikakve simptome. Prije godinu dana sam imala cistu i razbila ju tabletama. Dali mi možete reći šta bi ovo moglo biti? Oprostite na direktnim riječima! Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, teško mi je na osnovu ovog , reći o mogućem uzroku. Svakako da u obzir dolazi i cista.
Savjetujem da pričekate menstruaciju, pa ako se i idući mjesec pojavi ponovo smeđi iscjedak savjetujem ginekološki pregled.

Lana21

Dali postoji mogućnost trudnoće?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, mislim da se ne radi o trudnoći.

Lana21

Poštovani, hvala Vam lijepo na odgovoru!

lara86

Postovani,imam 25god.,zadnje dvije menstr.sam dobila 19.10,18.11,ciklusi su mi 28-30,medjutim u zadnje dvije menstruc.mi se pojavljuje 3 dana prije smedji iscjedak pri cemu menstruacija traje 3-4 dana pa se opet pojavi smedji iscjedak 2 dana, imam redovne spolne odnose sa partnerom i koristimo metodu prekinut snosaj ,dali postoji mogucnost trudnoce ,jer sam citala da je moguca menstruacije u prva tri mjeseca trudnoce .Hvala