trombofilija

tona2408

Poštovani
Imala sam 2 spontana pobačaja te imam sljedeći nalaz trombofilije:
Normalni tip gena za faktor V
Normalni tip gena za faktor Ii
Heterozigotni tip gena (CT)
Insercijsko-delecijski polimorfizam (4G/5G)
Insercijsko-delecijski genotip (ID)

Zanima me da li mi je nalaz uredan ili bi pri sljedećoj trudnoći ipak trebala terapiju heparinom?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Trebali bi heparin, no ipak se savjetujte prije s hematologom.

tona2408

Hvala, svakako ću se javiti hematologu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Teea123

Poštovani,
trenutno sam u 21.tjednu trudnoće koja se uredno razvija. Do 12tt sam uzimala Duphaston zbog prethodno dvije izgubljene trudnoće. Prva u 6. tjednu, nije se razvijala žumanjčana vrećica i spontani je sam krenuo. U drugoj je u 9.tjednu, otkriveno da je srce stalo kucati u 6.tjednu. Nakon druge trudnoće radila sam testove na trombofiliju i nalazi su sljedeći
D-dimeri latex test 279 (<550)
Antitrombin III 0,76 (0,75-1,25)
Protein C 1,02 (0,65-1,4)
Faktor V Leiden normalan tip
Faktor II protrombin normalan tip
MTHFR (C677T) heterozigot
PAI-1 4g/5g homozigot 5g

Prije zadnje trudnoće sam počela uzimati folacin i andol 100. Pri utvrđenoj trudnoći ginekolog mi je smanio andol na 50mg bez preporuke heparina uz objašnjenje da je to blagi oblik tromobofilije i da bi više štetio nego pomogao.
Molim Vaše mišljenje da li je ipak potreban heparin ili neka druga terapija?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Slažem se s mišljenjem vašeg ginekologa, no konzultirajte hematologa ipak.

RainArden

Poštovani, molim da mi pročitate nalaz:

Faktor V Leiden( R506Q) Heterozigot
Faktor II protrombin ( G20210A) Normalan tip
MTHFR (C677T) Normalan tip
PAI-1 (4G/5G) HETEROZIGOT 4G/5G

Imala sam 4 spontana do sad: vanmaterična, 2 Bligted ovuma i biokemijsku.
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Potrebna vam je heparinska profilaksa.

Iva77

Poštovani,
molim vas za tumačenje nalaza molekularne analize u sklopu pretraga sekundarne neplodnosti nakon blighted ovuma u 6. tjednu trudnoće u lipnju 2014. i biokemijske trudnoće u 5. tjednu trudnoće iz prosinca 2014.
U nalazu stoji:
normalni tip gena za faktor V
normalni tio gena za faktor II
heterozigotni tip gena (CT) za MTHFR
insercijsko-delecijski polimorfizam (4G/5G) za PAI-1
delecijski genotip (DD) za ACE.

Što s etiče drugih pretraga (3. dc) nalazi su sljedeći:
TSH 3,06
FSH 7,10
LH 3,40
PRL301,00
ESTRADIOL 0,407
TESTOSTERON 1,60
Antitrombin 0,99
Protein C 1.03
Protein S 0,87
Lupus antikoagulant 1,00
Homocistein 6,86
AMH 14,78 pmol/L i 2.07 ng/mL
antitijela protiv kardiolipina (aCL) negativna uz opsaku R.I. za odrsalu dob.

Imam 38. godina i svjesna sam smanjene plodnosti, no s obzirom na sve navedeno molim Vas za mišljenje o mogućnosti začeća kako prirodnim putem tako i postupkom potpomognute oplodnje.

Unaprijed zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete spontano zanjeti. Niste umanjene plodnosti.
Tsh bi trebao biti 2 ili ispod 2.

Iva77

Hvala na odgovoru.

Heparinska profilaksa je obvezna s obzirom na nalaze MTHFR, PAI-1 i ACE?
Zahvaljujem i svako dobro!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.

drznin

Poštovani, zbog gubitka prve trudnoće radila sam testove na trombofiliju pa Vas molim da mi odgovorite da li sam kandidat za heparin:

PV 1.13
APTV 28.0
Fibrinogen 4.0
Laktat dehidrog. 189

V Leiden normalan tip
II protrombin normalan tip
MTHFR heterozigot
PAI 1 (4G/5G) homozigot 5G

Antitrombin III 0.96
Protein C 1.44
Protein S 93%

Unaprijed hvala,
Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredni su nalazi.

Dunjka

Postovani doktore, pre godinu i po sam imala Molarnu trudnocu, posle koje sam uradila medju svim analizama i test na trombofiliju, tri alela su normalna homozigoti, samo je pai heterozigot, jedan alel normalan jedan izmenjen...
Sada sam ponovo trudna, i redovno mi prate d dimer radi uvodjenja aspirina.
Mene zanima vase misljenje da li je potrebna terapija u mom slucaju?
Moji dosadasnji d dimer nalazi vadjeni na dve nedelje su
57, 148, 258 i danasnji 241.
Sada sam 11 nedelja trudna.
Mene zanima da li je to dobar D Dimer nalaz, kao i da li taj pad od pretposlednjeg do danasnjeg nalaza ima ikakve veze sa razvojem ploda?
Unapred vam puno hvala
S postovanjem
Dunja

Dunjka

Izvinjavam se na prethodnom postu mi se potkrala greska....
Tri gena su homozigot i normalni( MTHFR, FAKTOR V I FAKTORII), SAMO JE PAI heterozigot jedan alel normalan jedan mutiran.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako me pitate za heparin ne treba. Dimeri povišeni ali ste na terapiji pa ih dalje kontrolirajte.

Dunjka

I da napomenem da je d dimer izrazen u ngFEU/ml i da su referntne vrednosti <500.

Dunjka

Postovani doktore, nisam jos ni na kakvoj terapiji, i.kontrolise d dimeri da bi videli dal da mi uvedu aspirin, pa me zanima vase misljenje, da li mislite da je potrebno da pijem aspirin?
Unapred hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da bi trebala uzimati aspirin.