trombofilija

affanko

Poštovani poslije normalne trudnoće i poroda carskim rezom imala sam dva missed AB u 6 i 7 nedjelji trudnoće preporučeno mi je da uradim nalaz trombofilije i danas je nalaz gotov
MTHFR C677T-heterozigot mutiran C677T alel
FII-nema mutacije
FV-nema mutacije
PAI-1-675-5G/4G-heterozigot za normalan 5G/mutirani 4G apel
doktor je rekao da pijem samo aspirin 100
dali je potrebna još neka terapija prije trudnoće i u toku trudnoće..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom ne treba ništa više.

mara0606

Poštovani,
Nakon 2 rana spontana pobačaja upućena sam na testiranje na trombofiliju.
Od dobivenih nalaza za sada je sve u redu osim:
- MTHFR (određivanje točkaste mutacije C-T na položaju 677) – heterozigot
- PAI-1 (polimorfizam 4G/5G na položaju 675) – pristuan 4G polimorfizam na oba alela
Još čekam nalaze od kardiolipinskih antitjela.

Molim Vas, da li mi možete objasniti što znače dobiveni nalazi te da li sam kandidat da u slijedećoj trudnoći dobivam Heparin (moja doktorica mi je rekla da bi ona ga čak uvela i prije trudnoće s obzirom na 2 spontana)?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Niste kandidat za heparin prema navedenom.

Andelka B

Poštovani doktore,
Nakon 4.god lijecenja neplodnosti po prvi put sam ostala trudna u 40.god ali nazalost u 9. tjednu blizanačke trudnoće sam imala spontani pobačaj. Od tada je već prošlo godina dana i bez obzira na stimulaciju hormonima( Femara, HCG inekcije) nisam ostala trudna. Analiza gena za trombofiliju je slijedeca:
Normalni tip gena za faktor V
Normalni tip gena za faktor II
MTHFR- Heterozigotni tip gena ( CT)
PAI-1 insercijsko-delecijski polimorfizam (4G/5G)
ACE insercijsko-delecijski genotip ( ID)

Koje nalaze i terapiju mi preporucujete prije i za vrijeme eventualne trudnoće?
Unaprijed zahvaljujem! Anđelka

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom heparinska profilaksa u idućoj trudnoći nije potrebna.

Andelka B

Hvala na brzom odgovoru. Zasada pijem folat ( Quatrofolic) 800mg zbog mutacije MTFHR. Mislite li da je potrebna veća doza u budućoj trudnoći i jeli potrebno piti Andol pro 100?
Unaprijed zahvaljujem, Anđelka

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je više nego dovoljna doza.

LanaMa

Poštovani,

Molim Vaše cijenjeno mišljenje.
Naime, 2011.g. imala sam spontani u 9 tjednu (srce nije prokucalo)-kiretaža
2012.g. uredna trudnoća-uzimala andol 100
kraj 2016-početak 2017 blighted ovum - nije rađena kiretaža
travanj 2017 nova trudnoća sve se savršeno odvijalo do kolovoza 2017.g. kada je u 17 tjednu utvrđeno da srce ne kuca. i u ovoj sam trudnoći uzimala andol 75
Nalaz trombofilije urađen je 2012:

FAKTOR V-normalan tip
FAKTOR II-normalan tip gena
MTHFR-normalan tip gena
PAI-I-insercijsko delecijski polimorfizam 4g/5g
ACE-insercijsko delecijski genotip (ID)

Moje pitanje je što dalje te jesam li kandidat za heparin?
Inače, kariogram uredan, brisevi početkom 2017.g. uredni, papa uredna, štitnjača uredna

Zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Vi ste kandidat za heparin u trudnoći.

Daniu

Poštovani, suprug i ja nakon bezuspjesnih pokusaja trudnoce ulazimo u proces VTO. Svi nalazi su uredni: spermogram i mikrobioloski brisevi za supruga, takodjer za mene mikrobioloski brisevi, hormonski status, KKS, biohemija, insulinemija, test na stecene trombofilije (LA, ANA, faktori kaogulacije, antitrombin, protein C i S). Medjutim snizen AMH i smanjena ovarijalna rezerva, takodjer imam sljedeci nalaz za urodjene trombofilije:
homozigotno stanje za normalni alel MTHFR gena i 4G/4G genotip za PAI-1 gen / homozigotno stanje za mutirani alel PAI-1 gena
Zanima me da li mi je nalaz uredan ili bi pri trudnoći trebala terapiju heparinom?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, osobe s mutacijom na PAI-1 4G/4G imaju veći rizik za tromboemboliju (3 do 5 puta) u usporedbi s onima koji imaju alele 5G/5G, no to ne znači da će te osobe i razviti trombozu. Preventivna terapija nije nužna.

Minkaaa

Postovani da li je ovaj nalaz uzrok spontanih pobacaja...Prethodila su 2.. a prije toga uredna trudnoca....I da li ce biti ubuduce potrebna terapija...
Henatolog kaze davto nije nist i da ne treba terapina,aginekolog kaze da treba...
Faktor
MTHF3 CT heterozigot nosilac mutacije
PAI 1 4G/5G heterozigot nosilac mutacije
Utvdjeno prisustvo mutacije na mjestu 5GG za gen inhibitor
Ostali faktori i svi ostali nalazi su uredni ..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, terapija nije nužna. Heterozigoti za navedene gene nemaju povišen rizik tromboembolije.