trudnoca u neplodnim danima

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod urednog 28 dnevnog ciklusa, ovulacija nastupa 14. dana od 1. dana menstruacije. Plodni se dani računaju od tri dana prije do tri poslije ovulacije, tako da postoji mogućnost trudnoće.

Uplašena98

Dobar dan, poslednju menstruaciju imala sam 22.5., decko i ja smo imali zasticeni odnos 30.5., nije ejakulirao u mene nego van, ali mi kasni vec 5 meseci, doktor mi je dao da pijem lekove za pokretanje mentruacije ali jos uvek nisam dobila, zanima me da li postoji mogućnost da je rec o trudnoci?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na toliko kašnjenje menstruacije javite se na pregled Vašem ginekologu. Prema onome što ste naveli vjerojatno nije u pitanju trudnoća, no to treba isključiti. Savjetujem da uradite kompletnu hormonsku obradu.

Nemanime7

Postovani, spolni odnos sam imala dan nakon zavrsetka mjesecnice. Inace su mi ciklusi dugi 29-+2. Uglavnom ukasni ako ima promijena rijetko urani. Odnos nije bio zasticen ali je decko svrsio van mene. Prema kom nekom proracunu to su bili neplodni dani. Menstruacija mi kasni sad vec 5 dana ali pod stresom sam vec 2 -2ipo tjedan kad sam postala opterecena razmisljanjem o toj mogucoj trudnoci. Grudi su uzasno bolne i ledja na donjem dijeli. U trbuhu osjetim poneke grceve ali nista znatno. Iscjedak mi je promjenjiv cas gust (kakav mi je inace ored mjesecnicu) cas malo rjedji sto me dodatno plasi. Koje je vase misljenje ? Je li moguca trudnoca? Od odtalih simptoma neman nista na wc idem normalno nikakve mirise jace ne osjecam niti imam mucnine. Lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana. Mogućnost trudnoće je samo teorija. Ukoliko se želite uvjeriti uradite test.

pgabri

Poštovani,

imala sam nezasticene odnose u navodnim neplodnim danima. S obzirom da mi je neredovna menstruacija, a ciklus od 25-31 dan, pratim ju preko aplikacije za menstruaciju. Prema njenom računanju, trebala bih dobiti menstruaciju za šest dana, a od prosle bi to odgovaralo nekih 28 dana ciklusa. Ako je doslo do ejakulacije u mene, postoji li mogucnost trudnoce? Zadnji dan kad je navodila da je srednja mogucnost trudnoce bilo je 1.1, a znaci navodna sljedeca mjesecnica bi trebala biti 11.1, pisu neplodni dani, ali me zeza njena neredovitost

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da imate neredovite cikluse, plodni dani se ne mogu izračunati sa sigurnošću. Kod Vas ovulacija nastupa između 11. i 17. dana, ovisno o ciklusu. Životni vijek jajne stanice nakon ovulacije je oko 24 sata, a životni vijek spermatozoida do 5 dana.

Kia2905

Postovanje,
Zadnja menustracija mi je bila 30.12.2019,i redovna je svakih 31 dan.
Prvi spolni odnos sam imala 5i dan menustracije,ali kratko zbog bolova kohe sam imala jer mi je prvi put i koristili smo zastitu.
A drugi sam imala 26og, isto zasticen odnos sa prekinutim snosajem. Na kalendaru mi pise da su to neplodni dani,ali ppet imam neku brigu. Trebala bih sljedecu men dobiti za dva dana,ali nemam nikakve siptome kao prije,samo da me grudi bole. Da li bi trebala biti zabrinuta ili nesto,s obzirom da mi je ovo bas stresan period koji se poklopio sa dobivanjem. Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnosi su bili u vrijeme neplodnih dana. Ne postoji mogućnost trudnoće.

AminaS

Dobar dan,imala bih par pitanja,dakle nemam redovne menstruacije zadnja mi je bila 3.2.2020 s tim da je trajala 7 dana tako da sam 8 dan vec spavala s muzem bez zastite,svrsaj je bio u maternicu,zanima me da li moze doci do trudnoce s tim da ne mogu izracunati plodne dane zbog neredovitog ciklusa.Hvala unaprije.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, 8. dan spada u neplodne dane, no budući da ciklusi nisu redoviti ne mogu sa sigurnošću to potvrditi.

LaLe95

Poštovanje,

Zanima me kolika je vjerovatnoća da će doći do trudnoće ukoliko je odnos bio u tzv. neplodnim danima? I da li je moguće da kod žene s pravilnim ciklusima budu 2 ovulacije?

Moj ciklus je uglavnom 30 dana, +-1 dan (imam 25 godina i mjesečnica mi je u ovih 13 godina kasnila samo 4 ili 5 puta) Naime, zadnju mjesečnicu sam dobila 26. februara. Trajala je do 2. marta.
Tog 2. marta, muž i ja smo imali odnos bez zaštite sa ejakulacijom unutra. Do sad smo se 'čuvali' prekinutim snošajem, međutim ovaj put smo se oslonili na plodne/neplodne dane jer nismo željeli prekinuti kao inače. Ja sam dan poslije ipak uradila test za ovulaciju koji je bio 100% negativan. Dakle, mogu isključiti mogućnost da će ovulacija doći dan il dva poslije (zaključak na osnovu upustva sa kutije testa).
U razgovoru sa jednom ženom, otkrila mi je da je ostala trudna prvi dan nakon mjesečnice i malo me to zabrinulo. S druge strane me tješi činjenica što njeni ciklusi traju uglavnom 22-24 dana (jako kratko).

Vi ste ipak stručni i molim Vas da mi kažete da li se bezveze brinem jer se ne osjećam baš spremnom za trudnoću. Mnogo ljudi se oslanja na ove prirodne metode zaštite s obzirom da neki načini kontracepcije štete parovima pa ih izbjegavaju kao moj muž i ja.
Unaprijed Vam hvala na odgovoru.

Lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nisu moguće dvije ovulacije u jednom ciklusu. Životni vijek jajne stanice nakon ovulacije su 24 sata, dok su spermiji sposobni za oplodnju oko 72 sata (maksimalno do 5 dana). Dakle, od odnosa koji je bio više od pet dana prije ovulacije trudnoća nije moguća.

Ezerij

Postovani, cura i ja smo imali odnos 20. Dana ciklusa, s tim da je kondom nekako ispao, te ejakulirao sam misleci da je kondom i dalje na meni. Nisam siguran jesam ejakulirao u nju posto na krevetu je zavrsio jedan dio ejakulanata a ostali su vjv u njoj. Sad me zanima kolika je mogucnost za trdunocu ako su joj ne plodni dani? Cura ima redovne cikluse.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana i ne postoji mogućnost trudnoće.

ek03

Poštovani, cura i ja smo imali spolni odnos 2.9, 2 dana nakon zadnje menstruacije koja je završila 31.8, cura trenutno ima bolove u donjem dijelu trbuha, probadanje i napuhanost, imali smo nezaštićeni spolni odnos i nisam ejakulirao u nju. Aplikacija za menstruaciju je pokazivala da su to neplodni dani, i da prvi plodni dan bi mogao biti 3 dana nakon što smo imali odnos, također moram napomenuti da cura ima probavnih smetnji i da za to pije tablete. Postoji li mogućnost trudnoće, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana, stoga ne postoji mogućnost trudnoće, odnosno ona je samo teoretska - ako baš taj ciklus ovulacija nastupi ranije.

ek03

Hvala puno.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Maki9956

Pozdrav doktore,
Naime kolika je šansa za trudnoću dana 4.12 ukoliko je moja devojka dobila 13.11. A ciklus joj traje 29-31 dan. Imali smo nezasticen odnos sa prekidom Merkurom bojim se da nije nešto zalutalo