Tumačenje rezultata kombiniranog probira

ivana.nika

Dobrovecer Doktore!!!!Htela bih mi dati mislenje o rezultate za sledece nalaze:
Sedimentacija eritrocita: 2/;trombociti: 166;leukociti: 6.7;eritrociti: 4.70;hemakrotit: 39.7;hemoglobin: 144.
Urinaran status sa sediment: belkovini: /;acido-bazen status: 5;tezina: 1.015;sahar: /;ketoni: /;urobilinogen: /;bilirubin: /;nitriti: /;sediment na urina: pl.epitel 5-6le;
Osnovni biohemiski status: Glikemija: 4.3;ukupan holesterol: 4.1;trigliciridi: 0.7.
Molim za mislenje da li sam trudna a to dokor nije mi rekao??????unapred hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kako bi na osnovu nalaza laboratorija znao da li ste trudna.
To se time ne vidi. Napravite test na trudnoću.

tantan

Poštovani. Da li mi možete dati mišljenje na rezultat nalaza:

36,6 god

Biokemijski biljezi:
Slobodna beta-hCG 45,8 ng/ml 1,31 korig. MoM
PAPP-A 2,14 mIU/ml 0,55 korig. MoM

UZV podaci:
CRL 65,7 mm
Gestacijska dob prema CRL 12+5 tj.
gestacijska dob na dan vađenja krvi 12+6
Nuhalni nabor 1,50 mm 0,90 MoM
Nosna kost vidljiva

Rizici vađenja krvi:

T21 (biokem. rizik + NT) 1:920 (rizik manji od graničnog)
Dobni rizik 1:208
Biokemijski test 1:169 (rizik veći od graničnog)
Rizik za trisomiju 13/18 + NT <1:10000 (rizik manji od graničnog)

Hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobni rizik je povišen. U 37-oj ste godini. Trebate napraviti amniocentezu.

Tinaaaa

Poštovani doktore,
prethodno sam pisala vezano za nalaz kombiniranog testa
Poštovani. Da li mi možete dati mišljenje na rezultat nalaza:

28 god
Slobodna beta-hCG 111 ng/ml 2,71 korig. MoM
PAPP-A 1,57 mIU/ml 0,51 korig. MoM
Tjeme-trtica 55,4 mm
Gestacijska dob 12 tj.
Nuhalni nabor 0,8 mm 0,55 MoM
Nosna kost vidljiva, ductus venosus bifazičan

Dobni rizik za T21 1:755
Biokemijski test 1:84 (rizik veći od graničnog)
T21 (biokem. rizik + NT) 1:575 (rizik manji od graničnog)
Rizik za trisomiju 13/18 + NT <1:10000 (rizik manji od graničnog)

Preporučili ste mi tiple test, on mi nije preporučen zbog manje pouzdanosti, već je napravljen detaljan uzv sa 17 tjedana gdje je sva vidljiva morfologija u redu. Osim toga naručila sam se i na fetalnu ehokardiografiju te imam ponovni uzv sa 20-21 tjedana.
Smatrate li da bi uz sve te uredne nalaze svakako trebalo napraviti i amniocintezu?

Hvala najljepša

Dejan Šakoronja, dr. med.

Parametri koje ste naveli ne ukazuju na trisomiju.
Trebali ste napraviti i triple test. Odluka je na vama za amniocentezu.

Tinaaaa

Na početku, hvala vam na odgovoru.
Dakle i bez obzira na nešto lošiji biokemijski rizik (1:84), zbog ukupnog kombiniranog rizika 1:575 za t21 smatrate da parametri ne ukazuju na trisomiju?
Znam da je odluka o amniocintezi na meni, međutim biste li ju vi preporučili u ovom slučaju, uz dobre nalaze uzv i ukoliko bude ehokardiografija dobra?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Osobno bih. Sve nabrojeno nije dovoljno da se isključi Sy.Down.

Tinaaaa

Ja znam da sam dosadna s tim pitanjima, ali vjerujem da razumijete da me to kopka...
I uz savršene sve nalaze, uključujući i biokemijski rizik, ne može se isključiti Down, ako se ne varam, međutim ne idu sve trudnice na amniocintezu. Ok odluka je osobnog izbora, to ste mi i sami rekli svjesna sam. No ipak smatrate da nalazi ne upućuju na trisomiju? To mi je jako bitno znati. te kolike su zaista šanse da uz uredan nalaz uzv-a i ehokardiografije ipak ispadne Down?

Tinaaaa

I samo napomena imala sam od poečtka trudnoće nekoliko smečkastih iscjedaka koji su trajali svako malo,a tjedan dana prije kombiniranog baš krvarenja u jednom danu,

Dejan Šakoronja, dr. med.

Samo 40 posto djece sa downovim sindromom ima neku srčanu malformaciju.
Dakle s tim nećete ništa dokazati.
Trebali ste napraviti Triple test sa 16. tjedana.
Prema svemu navedenom, ultrazvuku, nuhalnom naboru i protoku i uz fetalni uzv srca ne bi se trebalao raditi od downovom sindromu.

Tinaaaa

Hvala vam još jednom na odgovoru.
Triple test nažalost više ne mogu napraviti, a tada mi nije preporučen na redovnom pregledu, već je napravljen samo detaljan uzv.
Recite mi ima li kakve razlike od gledanja na dobrom 2D uzv od 3D po pitanju tih mogućih malformacija?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Treba kombinirati pregled u 2d i u 3d modu.
Zadnji prikazuje vanjsku morfologiju i neke stvari se mogu na taj način bolje objektivizirati.

soer

Postovani

Potrebno mi je pojasnjenje dabl testa kod moje supruge: Blizanačka trudnoća!

Dabl test:

Biokemijski biljezi i korigirane MoM vrijednosti

Gem I Gem II
B HCG 123 ng/ml , 1,35 MoM 123 ng/ml, 1,46 MoM
PAPPA - A 5,04 mlU/mL 2,50 MoM 5,01 mlU/mL 2,01 MoM

UZV podaci

Gem I Gem II
CRL 42mm 47mm
Gestacijska dob prema CRL 10+6 11+2
Gestacijska dob na dan vađenja krvi 11 11+3
Nuhalni nabor 1,90mm 1,61MoM 1,90mm 1,48 MoM
Nasal bone - unknown, Nasal bone - unknown

Rizici na dan vadjenja krvi

Gem I Gem II
T21 1:1708, T21 1:2483
Biokemijski test 1:3963 1:3370
Dobni rizik 1: 350 1:357
Rizik za trisomiju <1:10000 Rizik za trisomiju <1:10000

Unaprijed zahvalan!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan niskorizičan test.

fanta

Poštovani, da li mi možete dati mišljenje o rezultatu nalaza: dob 31, slobodna beta- hCG 41,28mlU/ml 1,16 MoM, PAPP-A 5206 mlU/l 1,2MoM, NT 1.4 mm (CRL 64 mm) 0.85 MoM. Rizik T. 21 1:9943 (rizik manj od graničnog), dobni rizik 1:496, rizik T.18-13 1: 100000 ( manji od graničnog), biokemijski test 1: 250. Unaprijed hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan niskorizičan test.

ninanina3

Postovani, mozete li mi protumaciti nalaze kombiniranog probira.
God. 30
Free bhcg 24,85 mlu/ml 0,83 mom
pappa-a 3278 mlu/l 0,82 mom
nt 1,3 mm (crl 68 mm) 0,76 mom
Rizik sindroma Down; rizik manji od granicnog. 1:10000. Rizik manji od granicnog.
dobni rizik za Down 1:553
rizik sindroma Edward i Patau; izik manji od granicnog. 1:100000

To je sve sto pise na nalazu.
Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan niskorizičan normalan rezultat za testirane anomalije.

Sukoln1

Poštovani,
molim vas za tumačenje nalaza, ranog kombiniranog probira:
dob 29god,2 trudnoća
biokemijski probir: beta-HCG 1,78 MoM, PAPP-A -0,38 MOM
mini anomaly scan rađen u Betaplusukod dr. Lovrića - uredan
- CRL 60,6mm,NT 1,2mm, IT uredna,DV uredan, HR 152 min, maksofacijalni kut uredan,KSČ poz, trikuspidalne rergurgitacije nema
rizici: dobni rizik 1:584
biokemijski rizik 1:86
kombinirani rizik 1:526
Molim vas za vaše mišljenje.
Unaprijed hvala