Tumačenje rezultata kombiniranog probira

MaliRis

Poštovani doktore,
hvala Vam na brzom odgovoru.
Možete li mi još dati informaciju iz kojeg razloga beta-hCG može biti toliko visok (107,5 IU/L; 4,31 MoM) i da li taj hormon može ukazivati na još nešto osim rizika od visokog krvnog tlaka?

Dejan Šakoronja, dr. med.

To morate priupitati biokemičare.

Gigy

Poštovani doktore,

supruga (34 godine) nosi drugu trudnoću.
Prilikom analize krvi u 12 tjednu dobiveni su slijedeći podaci:
HCG 56,51
PAPP -A 1102
T21 1/360
Trisomija 1/10651

Obzirom da je u prvoj trudnoći T21 bio 1/10.000 željela je iskljucit gresku labosa pa je dan kasnije napravila novu analizu koja je pokazala:
HCG 54,63
PAPP-A 1097
T21 1/302
Trisomija 1/7752

Dva dana prije analiza ginekolog je ustrvdio nuhalni nabor od 1,4mm.

Obzirom na gore navedeno supruga mi je sad u totalnom šoku i nevjerici. Molim vaše mišljenje i prijedlog daljnjih provjera.

Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne vidim problem. Rizici su niski. Ne treba amniocenteza. Sada je supruga nekoliko godina starija od prve trudnoće. U tome je razlika.

ejmi92

Postovani, mozete li, molim vas, protumaciti nalaz kombiniranog probira:

sl. b-hCG 38 ng/ml 1.00 korig. MoM
PAPP-A 1.4 mlU/ml 0.57 korig MoM
CRL 56.3 mm
nuhalni nabor 2.20 mm

T21 (biokem. rizik + NT) 1:422 rizik manji od granicnog
biokemijski test 1:527 rizik manji od granicnog
dobni rizik 1:324
rizik za trisomiju 13/18 + NT 1:6458 rizik manji od granicnog

Imam 34 godine.

Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan niskorizičan test.

ejmi92

Hvala na odgovoru. Da li imate neki savjet za dalje? Kako pratiti dalji razvoj? Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Redovitim antenatalnim pregledima i UZV biometrijom ploda svakako.

fembot

Poštovani,

kakvo je Vaše mišljenje u vezi sa sljedećim nalazom:

godine: 26.7
beta hcg: 1,57 MoM
PAPP-A 0,44 MoM
Nuhalni nabor: 0,71 MoM
Nazalna kost: prisutna
Rizici na dan vađenja krvi:
T21 (biokemijski rizik + NT): 1:1676
Biokemijski rizik 1:255
Dobni rizik: 1:849
Rizik za trisomiju 13/18 + NT: <1:10 000.

U 15+2 sam radila sam triple test koji je daobolji rezultat ovog biokemijskog rizika koji je mom doktoru sumnjiv, međutim njegova preporuka je i dalje amniocenteza da bi bili sigurni da je sve OK. Prije par dana sam radila i detaljni UZ gdje doktor nije pronašao nikakve indikatore koji bi ukazivali na potencijalne anomalije kod ploda.

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zašto amniocenteza? Rizici su niski. 1:250 je granica a vama je iznad toga.

Perla

Poštovani, da li mi možete protumačitit sljedeće rezultate kombiniranog probira:
G dob 12+1
CRL 52,9mm ; Nivo NT 1,5mm : 1, 06 MoM
Nivo slobodnih BhCG 156mmIU/mL : 5,18 MoM (T21 risk 1:46)
Nivo PAPP-A 2660mIU/MI : 1.31 MoM
Rizik prema starosnoj dobi 1: 506
Rizik za T21 - (1: 408) !!
Rizik za T 18-13 - (1:100 000)
Hvala veliko unaprijed

Perla

Upitala bih Vas da li Hashimoto tireoditis utjece na povisenu vrijednost free BhCG -a? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan niskorizičan test.

Perla

Hvala puno na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim. Štitnjača nema veze s tim.

nevada

Postovani doktore!!!
Molim vas za misljenje. Godine 34,druga trudnoca predhodna uredna. Gestaciona starost 12+4 ,jednoplodna trudnoca.
free hCG 28,34 mlU/l 0.66 MoM
PAPP-a 1867 mlU/ 0.48 MoM
NT 1.1 mm ( CRL 63.6 mm) 0.67 MoM (zaokruzen na 0.78 MoM u preracunu rizika T21 i T18-13)
telesna masa 53 kg

Rizik Dounovog sindroma 1:7289 izracunat kao rizik na dan porodjaja.Nizak rizik. Na osnovu starosti majke je 1:470.
Rizik Edward i Patsu sindroma manji od 1:100000 izracunat kao rizik na dan porodjaja .Nizak rizik.

Hvala puno unapred!!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan niskorizičan test. Ne treba amniocenteza.

nevada

Hvala puno na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

sono felice

Poštovani doktore,
molim Vas mišljenje na rezultat nalaza:

Imam 25 god. i ovo mi je prva trudnoća.

Slobodna beta-hCG 14,0 IU/L, 0,64 MoM
PAPP-A 1991 mIU/ml, 0,62 MoM
Tjeme-trtica 76,0 mm
Gestacijska dob 13+6 tj.+d
Nuhalni nabor 1,7 mm, 0,91 MoM

Dobni rizik za T21 1:804
Biokemijski test za T21 1:4867
Kombinirani rizik za T21 <1:10000 (rizik manji od graničnog)
Kombinirani rizik za T18 i T13 <1:10000 (rizik manji od graničnog)

Unaprijed hvala!