upomoć - "izostanak" menstruacije uz pilule

Pufffna

Poštovani,

pijem Yasmin tablete od 2008 godine, kao kontraceptivno sredstvo. Prije toga mi nije bila redovna menstruacija, dolazila je na 30-40 dana. Od kad pijem pilule menstruacija mi je uvijek bila redovna dolazila je u dan, skoro bukvalno u sat.
Međutim, zadnjih par mjeseci sam promjenila vrijeme kada pijem pilulu - od ponoći na podne istog dana. Međutim, iako nijednu pilulu nikad nisam prekočila, ne pijem ih u isto vrijeme. Nekad popijem u podne, nekad u 2, nekad se sjetim tek uveče. Npr. zadnju pilulu ovog poslednjeg pakovanja sam popila tek u 9 uveče. Sledeći dan (jedno dan, dva ranije nego obično) sam imala krvarenje ali samo ujutro, poslije toga je prestalo. To se sve dešava prekjuče. Prema prošlom iskustvu trebalo bi da mi dođe menstruacija danas. I dalje su mi bolne i uvećanje grudi, pa ja sve očekujem da će mi doći "prava" menstruacija. Takođe zadnjih mjesec dana sam imala redovne odnose sa ejakulacijom u mene.
Da li postoji mogućnost od trudnoće? Ako nije trudnoća u pitanju, šta bi moglo da bude?

Puno hvala unaprijed.

Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa za trudnoćom je mala. Kod niskodozažnih pilula važno je pilule uzimati u približno isto vrijeme, dakle ne jedan dan ujutroa drugi navečer. Time zaštita može biti narušena. Smetnje koje imate jesu zbog neadekvatnog uzimanja pilula.

zekoslav712

Pozdrav

Pijem Diane 35 vec 6 mj zbog pcosa i dosada je sve bilo okej,mjesecnocu sam dobivala uvijek 3.dan od zadnje tablete. Sutra ce mi biti 5.dan kako ne pijem tablete i menstruacija jos ne dolazi,imam lagane bolove u trbuhu i jajnicima,ali nista posebno. Takoder imam i zuckasto-bijeli gusti iscjedak. Da napomenem,pocetkom mjeseca sam imala odnose s deckom i nismo se pazili jer sam uvjerena u djelotvornost kontracepcije (zato i panicarim). Odnos sam imala drugi dan po zavrsetku menstruacije,znaci na drugoj piluli. Pretpostavljam da se ne bih trebala bronuti,ali ipak se brinem...

Trebam li se bojati trudnoce i ako nije trudnoca sto bi moglo biti?

Unaprijed hvala! happy)

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije trudnoća, uskoro će nastupiti menstruacija. Dalje uzimajte prema shemi kojom i inače uzimate.

Panicgirlandboy

Poštovani
Zanima me da li tableta za dan poslije može utjecati na količinu menstruacije, pošto mi je ovaj mjesec bila dosta oskudna

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne. To vjerovatno nije bila menstruacija.

Panicgirlandboy

Ispravak nije bila dosta oskudna već oskudnija nego inače. I prije su se događale tako slabije menstruacije koje traju po 3 i pol dana a neke i po 8 dana, ali zadnja 3 /4 dana bude oskudno. Ovaj put je prva dva dana je bilo normalno krvarenje, treći dan oskudno jako i smeđe-crveno, 4 dan je ponovno normalno kao što bi inače bilo 4. dan i 5. i 6. jako slabo također smeđe-crveno. Također imala sam grčeve kao inače za vrijeme prvog dana menstruacije i imala sam normalne simptome menstruacije. Popila sam ovaj mjesec day after pill(odnos bez zaštite ali jako kratak, bez ejakulacije) i nakon 2 tjedna mi je došla ova menstruacija na 26. dan ciklusa (inače traje 26-28 dana). Plaši me jedino oskudnija količina i ta boja koja se pojavljivala. Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na osnovu iznesenog ne možemo znati. Nakon dodatnog opisa moglo bi se raditi o menstruaciji.

Anči0308

Postovani, popila sam sve aktivne tablete Qlaira i nisam dobila menstruaciju kao sto inace dobivam. Mogu li to pripisati stresu (smrt bake prije 15 dana) ili je uzrok nesto drugo?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je. No uz navedene pilule čest je izostanak menstruacije. Uzimajte dalje prema shemi.

sanjcis

Poštovani,
Pijem pilule Diane nekoliko godina i imam potpuno redovne cikluse sve vreme, u dan. Međutim, prvi put mi se desilo prethodnog meseca da zaboravim da popijem pilulu. Obzirom da sam pilulu izostavila poslednjeg dana druge nedelje, vodeći se uputstvom, popila sam pilulu onda kada sam se setila. U uputstvu piše da ukoliko je pilula u drugoj nedelji zaboravljena duže od 12h, popijemo pilulu kada se setimo i da nema potrebe za dodatnom zaštitom i normalno nastavimo do kraja table.
Tada mi se menstruacija javila nekoliko dana ranije, bila je veoma oskudna prvih nekoliko dana, a ostatak menstruacije, u ono vreme kada je inače trebala da se javi, bila potpuno normalna kao i uvek.
Međutim u toku ovog meseca javio se problem. Nekoliko dana pre završetka table dobila sam neki smeđi iscedak veoma neprijatnog mirisa, i samo jednog dana sam imalannesto što liči na menstruaciju, sve vreme javlja sebtakav iscedak čudnog mirisa.
Interesuje me da li je to zbog poremećaja hormona prošlog meseca i da li ima potrebe da brinem? Da li postoji mogućnost za eventualnom trudnoćom?
Kod ginekologa mogu otići tek naredne nedelje, pa se nadam da ću od Vas dobiti odgovor u što kraćem roku, jer sam veoma zabrinuta. Hvala mnogo, unapred!
Srdačan pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom ne radi se o trudnoći već o upali u rodnici.

lady_88

Poštovani,
pijem tablete Diane 35 već 4 mjeseca. Naime, iz zadnjeg blistera 19. tabletu sam popila s 8 h zakašnjenja te sljedećih dana imala odnos s ejakulacijom bez dodatne zaštite. Inače mi je menstruacija nastupala 5. dan nakon popijene zadnje pilule iz blistera. Danas je 5. dan i nisam još uvijek dobila, a za 3 dana trebam početi piti novu kutiju. Postoji li mogućnost trudnoće i da li da napravim test ili da nastavim piti sljedeću kutiju po planu?
Hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoći. NAstavite po shemi. Vjerovatno će doći za dan-dva.

Belial-14

Postovani,
Pijem Triquilar tablete vec 6 mjeseci. Pauza je trebala zapoceti 13.5 u ponedjeljak ali sam zbog vrlo vaznog ispita popila jos 2 zute tablete iz iduceg pakovanja tako da je pauza pocela 15.5 u srijedu. Danas jos uvijek nemam krvarenje iako sam jucer imala simptome kakvi se inace pojavljuju prije krvarenj (blaga bol u donjem dijelu abdomena). Sigurna sam da sam popila sve tablete i pijem ih u otprilike isto vrijeme. Trebam li se zabrinuti? Test na trudnocu svakako planiram napraviti, samo se pitam je li danas ili sutra jos prerano za njega?
Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Doći će menstruacija, ne trebate brinuti. No igranje sam svoj doktora s višefaznim kontraceptivom zna biti problem.

Plava555

Uzimala sam yasmin 3godine nakon cega sam napravila pauzu od 3mj i nastavila uzimati lindynette 20 (iskljucivo kao kontracepcija, nemam drugih problema). Do sada je bilo sve uredu, menstruaciju bih dobivala 2.,3.dan pauze. Sada mi je 4.dan pauze i menstruaciju jos nisam dobila, a imala sam simptome kao da hocu. Prethodnu kutiju lindynetta sam uzimala normalno redovno sa +/-2h odstupanja. Odnose sam imala kao i do sada bez druge zastite. Na zadnjem ginekoloskom pregledu u 4.mj moja ginekologica mi je rekla da mi je endometrij dosta stanjen... Zanima me mogu li biti trudna uopce ili je izostanak menstruacije iskljucivo rezultat niskodoznih lindynetta? Vikend je, moja ginekologica ne radi,a odgovor mi treba sto prije da znam hocu li nastavljat s novom kutijom ili ne? Hvala

Plava555

Zaboravila sam napisati da Lindynette 20 uzimam vec 3god bez prestanka

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako i ne nastupi menstruacija, nakon sedmodnevne pauze krenite s novim blisterom.

Betko123

Na dan kada sam trebala dobiti menstruaciju, pojavio se samo smeđi iscjedak. Pijem Diane 35. Zabrinuta sam jer sam prosli mjesec počela piti tablete nakon 9 dana pauze, što znam da ne bi trebalo, nego nakon 7. Taj mjesec mi je menstruacija kasnila tih dva dana, tj došla je 32.dan. Nezaštićene spolne odnose sam imala za vrijeme pauze i tijekom prvih nekoliko dana ciklusa.
Danas, uobičajeni 30.dan ciklusa, pojavio se samo taj iscjedak iako sam imala sve simptome pmsa (bolovi u trbuhu, pojavu akni na licu, razdražljivost itd)
Ima li razloga za zabrinutost i savjetujete li mi test za trudnoću?
Nadam se da nisam previše zakomplicirala, hvala Vam i srdačan pozdrav.

Nazad
1 ... 7 8 9 10 11 12 ... 15
Naprijed