Vodena cista na jajniku

Marisa2909

Poštovani,
Imam probleme vezane s mjesecnicom koje pocinju zadnjih godinu i pol dana. Gdje mi je zadnja regularna mjesecnica bila 4.2014. Do 10.2014. bez krvarenja te odlazak kod gin. gdje je propisan logest za izazivanje menstruacije. Dobila sam menstruaciju u 11.2014. Iza toga sam koristila 3 mj logest te prestala, zatim uredne menstruacije do 5.2015. Dalje sam opet ostajem bez menstruacije do 8.2015 kada mi je izazvana duphastonom. Tada sam vadila hormone i utvrden mi je porast testosterona(2.1). Zatim mi je raden UZV abdomena gdje je sve u redu. Nakon toga imam opet izostanak menstruacije do 11.mj ove godine kada mi je ginek opet pripisala duphastone, i menstruacija mi je izazvana 27.11. Da bi regulirali menstruaciju dala mi je rosanelle od kojih mi krvarenje nije stalo i bilo je obilno. 12.12 zavrsila sam u bolnici gdje su mi na UZV otkrili : uterus AFV, uredne velicine i morfologije, E 5 mm, DO PCO oblika, LO s cistom 28 mm, bistrog sadrzaja, bez protoka. Zatim sam trebala iz kutije rosanella popit preostale tablete i savjetovano mi je da predem na diane-35. Pila sam diane ali mi ni nakon tjedan dana uzimanja menstruacija nije stala. 8. Dan diana otisla sam kod gin da mi menstruacija stane, te mi je ginek dala duphastone na uzimanje svakih 8sati. Nakon 5 tableta i konzultacija opet sa svojom gin menstruacija nije stala i poslana sam na hitnu. Tamo mi apsolutno nista nisu dijagnosticirali i poslali su me doma. Nakon toga sam se ja dogovorila da prestanem pit apsolutno sve tablete i evo vec 7. Dan i menstruacija i dalje nije stala te imam i obilna i manja krvarenja uz krvne ugruske.
Moja pitanja glase, kako da se ova menstruacija zaustavi? I kako da kasnije ljecim ove policisticne jajnike?

Marisa2909

Takoder, 20 mi je godina, virgo.

Dejan Šakoronja, dr. med.

S obzirom na PCOs i debljinu endometrija terapija se provodi ako krvarenje ne staje uz estrofem.
Konzultirajte se sa svojim ginekologom koji će vam iste propisati.

xxxNinaxxx

Molila bih vase misljenje; imam vodenu cistu vise od godinu dana i radila sam 16.03.2015. Ca 125 koji je bio 11,2. Trebam li ga ponavljati opet?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kolika je cista? Kako izgleda opisom , radi li se o folikularnoj cisti, endometriotskoj, luteinskoj cisti?
Dakle morate mi dati više detalja.

xxxNinaxxx

Uzv 21.09.2015.: "Na desnom ovariju anehogena cisticna tvorba 2,9*2,5 cm". 6 mjeseci prije toga bila je veca 3,9*3,4 s protokom uz nju RI 0,71. Tada je Ca 125 bio 11,2.

aldisa88

Lijep pozdrav doktore...ovako bila sam na redovnom ginekoloskom pregledu prije 3dana..na uzv doktorica mi je rekla da imam cistu jos uvijek na desnom jajniku od 30mm..prosli mjesec na uzv cista je bila 35mm..napominjem da se radi o vodenoj cisti..naime zbog losih hormona (nalaz sam vadila ovog mjeseca),i zbog neredovnih ciklusa diktorica mi je prepisala dabroston 2x1 5 dana,i onda bih trebala dobiti menzes..i onda 16-ti dan ciklusa opet nastaviti sa dabrostonom 10dana..medjutim evo 3dana nakon uzv i uzimanja tableta osjetim bolove u desnom jajniku..ostru bol..i primjetila sam sukrvicu poslije koje se bol malkice smanjila..doktorica mi je rekla da ako dobijem menzes prije 5dana da stanem s tabletama i cekam 16ti dan ciklusa i onda pocnem opet piti tablete...zanima me vase misljenje da li da sacekam da vidim da li je sukrvica zapravo menzes ili puknuce ciste pa onda uzmem terapiju ili da ja nastavim s terapijom??neznam koliko traje krvarenje ako je u pitanju cista,prvi put se susrecem s tim..unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nina prema opisanom cistu samo treba nadzirati. Savjetujem novi ca 125 a ako je uredan kontrolni UZV za 3 mjeseca.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Aldisa savjetujem da poslušate svoju doktoricu i uzimate Dabroston prem propisanom. Ako je cista i pukla navedena terapija vam neće štetiti.

aldisa88

Postovani..kroz koliko dana treba se javiti menzes poslije uzimanja dabroston tableta?zadnji menzes bio 09.12.2015 do 16.12.2015..poslije opet se pojavilo pa tako povlacilo se skoro do kraja 12-og mjeseca..u januaru nisam nikako imala ..doktorica na uzv 16.01 mi rekla da uradim beta hcg sto sam istog dana uradila i bio je <1.20(neg)..dabroston sam pila 5dana 2x1..zadnju sam uzela 21.01..prije 2-3dana..i nisam dobila menzes jos..sa dabrostonom bi trebala nastaviti 16-og dana ciklusa 10dana 2x1..osjecam lagane bolove u donjem djelu trbuha na momente i ponekad se pojavi sukrvav iscjedak..pa samo sam htjela pitati za koliko dana se moze ocekivati menzes nakon zadnje tablete..svojoj doktorici sam narucena opet u februaru..lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte Duphaston deste dana, te nakon toga menstruacija mora nastupiti kroz 7-10 dana.

jedna maja

Postovani, prvu menstruaciju sam dobila sa 12 god. Nikad mi nije bila u potpunosti redovna , obicno sam dobijala na 31-39 dana. Imam pcos i videli su mi ranije manje ciste na ultra zvuku prosli mesec mi je dosla na 25ti dan i trajala duze nego obicno-10 dana i bilo je kasnije i u ovulaciji krvavog iscedka. Brine me sto mi ovaj mesec kasni vec 40 dana, a da sam prethodno imala izrazen pms. Imam simptome da cu je dobiti, ali jos uvek nista. Imam odnose sa deckom sa zastitom uvek,on nikad ne stize do ejakulacije pa se ne cimamo toliko oko trudnoce iako smo sad zadnji put imali na 10sec bez zastite. Visoka sam 172cm tezim 53kg. Nisam praktikovala oralnu kontracepciju nikad jer koristimo kondome. Nadam se da trudnoca nije moguca i da je u pitanju samo hormonska neravnoteza. Oticicu ginekologu samo me zanima vase misljenje,

Dejan Šakoronja, dr. med.

Oligomenoreja koju imate posljedica je vjerovatno anovulacijskih ciklusa i pcosa.
Sugeriram terapiju poremećaja.

Maslacaaak

Postovanje! Prije 6mjeseci otkrivena mi je vodena cista na jajniku 7.14cm. Posle sledeceg pregleda bila je 2.6cm ali osjetim pre svake menstruacije bockanja u tom jajniku. Po nekad mi kasni i do 12 dana, u poslednja 4 puta pojavi mi se dan dva pre roza iscjedak koji ne stigne na donji ves. Menstruacije su mi oskudne, poslednja traje dva dana i treci je vec jako smedja. Vec dva mjeseca sam jako razdrazljiva i placem bez razloga, zatim sam super pa opet isto, samo bih spavala. Imam li razloga za brigu i da li ovakvo stanje mogu biti hormoni? Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite kontrolni UZV i Ca 125 . Na osnovu iznesenog mislim da smetnje koje imate nemaju veze sa možebitnom cistom na jajniku.

Postovani, ovo nije bas vezano za navedenu temu o cistama na jajniku ali bih vas molila da svejedno odgovorite. Naime, prijateljica zeli krenuti u teretanu ali problem je to sto je operirala dobrocudni tumor jajnika i odstranjena joj je cetvrtina. Doktor joj je rekao na pocetku da nesmije trenirati 4mj, ali su nalazi sada vec dobri. Smije li onda ona poceti trenirati ili ne?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Smije,normalnim intenzitetom.

12345E

Pozdrav! Imam 23 god i vec 4 god pijem lyndinete.. Neki dan mi je otkrivena cista 27 mm na lijeuom jajniku (simplex ) . Doktoru je to cudno jer pijem pilule, ponavljam ultrazvuk za 2 mj. Pijem zadnju godinu i euthyrox pa neznam moze li to biti uzrok ili?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema veze sa Eutyroxom. Savjetujem vam kao i vaš liječnik.

gogicaj

Postovani imam 27 godina. Koristim folnu kiselinu, planiram trudnocu i imam nezasticene odnose od decembra mjeseca.
Poslednji ciklus mi se znatno produzio dosao je 41dan, trajao 9 dana, i posto nij stajao otisla sam na pregled i na ultrazvucnom pregledu dr mi je utvrdila da mi na desnom jajniku folikul velicine 30mm nije pukao, te da predstavlja cistu. Dobila sam kapi za zaustavljanje krvarenja Methylergometrin da koristim 3 dana da mi se krvarenje zaustavi i tablete Duphaston da pijem 15 dana nakon cega bih trebala da dobijem menstruacija nakon cega treba da idem ponovo na konttrolu i vadjenje hormona. Da li ovo moze da ima uticaj na zacece, tj da dovede do nemogucnosti zaceca i da li smijem nakon sto mi sad ciklus stane da iimam odnose i radim na bebi dok pijem duphaston ili ne...?

Nazad
1 ... 26 27 28 29 30 31 ... 41
Naprijed