Vodena cista na jajniku

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, izbjegavajte teže tjelesne napore. Uobičajene poslove možete obavljati. Spolne odnose možete imati.

korisnikforuma

Poštovani,
na posljednjem gin. pregledu pronađena mi je vodena cista od 32mm, bila sam nekoliko dana pred menstruaciju. Prije toga sam bila na sistematskom ginekološkom u 6. mj. i ciste nije bilo. Doktor mi je rekao da bi za dva ciklusa trebala doći ponovo da vidimo je li ista još uvijek prisutna te je spominjao operaciju, što je mene stvarno šokiralo. Koje su šanse da cista nestane? Uzrokuju li takve ciste promjene u stolici? Prakticki od kad sam saznala za cistu imam mekane stolice, pa ne znam mogu li to pripisati cisti ili je to na psihickoj bazi..
Hvala!!!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ta cista će spontano nestati. Neće biti potrebna operacija. Problemi sa stolicom su na psihičkoj bazi.

milicak00

Postovani.

Imam 22 godine i prvu menst. sam dobila sa 12 godina. Od tada su mi uvijek uredne, na svakih 26-28 dana.
S obzirom da planiram trudnocu, bila sam na uz pregledu te nalazi glase ovako;

8- i dc
VUZ - uterus u avf - u - endometrijum 7,4mm
d.o 41x23mm sa cistama do 15mm
l.o 32x20mm sa cistama do 6,3 mm

Dr mi je rekla samo da pijem folnu kiselinu, ali mi nikakvo objasnjenje nije dala vezano za ciste, tj da li mogu predstavljati bilo kakav problem za plodnost. Naravno, briseve sam radila te cekam rezultate, kao i OGTT.

Sto se polnih hormona tice oni su radjeni 2 dan ciklusa:
Estradiol 40.98
FSH 6.07
LH 5.56
Progesteron 0.5
Zanima me da li postoji mozda neki problem vezan za plodnost i mogucnost zaceca na osnovu ovih analiza?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su uredni. Viđene ciste na jajniku su jajne stanice u razvojnim fazama.

milenka

Poštovani.

Ovaj ciklus započeo je 10 dana ranije što se nije dogodilo nikad u ovih 25 godina otkad imam mjesečnicu.
To me ne bi previše zabrinulo da uz krvarenje nije došla i bol u predjelu desnog jajovoda.
Najprije lagana, ali krajem tog prvog dana je postala nepodnošljiva, nisam mogla naći položaj koji bi je ublažio.
Otišla sam na hitnu pomoć, ali su se tamo orjentirali na kamen u bubregu iako nije nađen na snimci te sam pislana doma s terapijom.
Idući dan su se bolovi i krvarenje nastavili.
Do kraja dan su se smirili, ali je i krvarenje lagano stalo.
Kad je krvarenje pitpuno stalo i bol je prestala s tim da tu i tamo ipak osjetim blago zatezanje.

Ginekolog me može primiti tek za nekoliko dana.

Čitala sam malo i cistama i jako sam se prestrašila. Koje je Vaše mišljenje?
Hvala.

milenka

*sad vidim da sam napisala u predjelu jajovoda. Mislila sam na jajnik jer na toj strani svakako nema jajovoda zbog ranije EU trudnoće.
Također nekoliko dana prije ovog krvarenja i boli krenuo je i još traje proljev i povremena mučnina. Ne znam može li biti i to povezano.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, potrebno je uraditi ginekološki i uzv pregled, te laboratorijsku analizu krvi. Tek tada će se znati o čemu se radi. Bol je toliko nespecifični simptom da bez detaljnog pregleda ne možemo znati uzrok.

sonny003

Poštovani, imam 20 godina, ciklusi mi traju između 35 i 40 dana. Zadnja menstruacija je trajala od 7.1 do 12.1, 13.1 sam imala nezasticeni spolni odnos. 26.1 mi se pojavio smeđi iscijedak koji traje već peti dan. Koji bi mogao biti uzrok istog? Napominjem da sam prije nekoliko godina imala ciste na jajnicima, s time da ih zadnjih godinu dana nemam. Hvala na odgovoru

nikilii

Poštovani,
Imam 19 godina, nikad nisam bila trudna, pušač sam još od osnovne škole i jedini "veći" problem koji sam imala u ginekološkom smislu je CIN I (cervikalna displazija) koji se s vremenom povukao (brisevi na HPV, klamidiju i ostalo bili su negativni).
Pila sam kontracepcijske pilule Belara od 5. do 12. mjeseca 2023. Prije par mjeseci imala sam problema s menstruacijom. Jedna je bila 21.11.2022., druga je bila 2.12.2022., onda još jedna 14.12.2022. Sve su trajale po 5 dana i bile dosta obilne. Za vrijeme te menstruacije 14.12. sam bila kod ginekologice, rekla mi je da mi je endometrij tanak i da imam premalo estrogena, te mi je propisala kontracepciju Adexa koju sam morala prestati piti zbog užasnog raspoloženja. Tu je nastupila još jedna menstruacija 01.01.2023. No, počela sam imati užasne bolove u jajnicima koji su znali biti toliko oštri da bi se širili na noge, donji dio leđa i tjerali me na povraćanje. Otišla sam opet kod ginekologice i našla mi je cistu. Nalaz: "Na lijevom jajniku anehogeno cistično uključenje 31×35 mm". Propisala mi je Duphaston 3 kutije i rekla da se ponovno naručim kad krenem na zadnju kutiju da provjerimo stanje. Sad sam završila jednu kutiju (10 dana, 1 tableta svakih 12 sati) i dobila sam menstruaciju 31.01. koja je bila najobilnija menstruacija koju sam ikada imala. Sada je menstruacija gotova i jučer sam primjetila jako puno bijelog gustog iscjetka. Može li to biti pucanje ciste jer ne znam kako izgleda i kakav je osjećaj kad pukne? Doduše, također sam jučer imala spolni odnos nakon kojeg mi se isto zna dogoditi takav iscjedak, no ovaj put ga je bilo puno više.
Također, da napomenem da me jako boli kada imam spolni odnos i često partner i ja moramo stati jer me jako boli. Čudno mi je samo što mi je cista navodno na lijevom jajniku, a mene u zadnje vrijeme više boli desni.
Moja pitanja su kako izgleda puknuće ciste i ima li kakvih komplikacija?
Zašto imam tako česta krvarenja i je li povezano s cistom?
Što da radim ako me nastavi ovako jako boljeti?
Ima li razlog zbog kojeg bi me moglo boljeti više na desnoj strani nego na lijevoj gdje mi je cista?
Trebam li napraviti još kakve pretrage?
Oprostite što ovoliko pišem, ali moja ginekologica mi nije baš puno informacija rekla, a u trenutku nisam znala ni što da pitam.
Hvala puno, lp!