Gastroenterologija

bol

Tamara

Poštovani,

svakih cca 2 mjeseca me probudi iz sna jaka bol iz predjela anusa. šTa god učinim bol ne prestaje nego prestaje sama od sebe za nekih pola sata.

To se događa uvijek noću.

Inače nemam problema s hemeroidima i imam redovitu stolicu.

Zbog čega se može javiti takva bol.

Unaprijed zahvaljujem

S poštovanjem,

Tamara

dr sc Željko Krznarić

poštovana,
mnoštvo je razloga zbog kojih se može javiti proktalgija (tj. bol iz predjela anusa), a u osnovi se radi o nespecifičnom, vjerovatno neurološkom zbivanju, vezanom uz poremećaje inervacije ili grčeve analnih mišića.Tipično se javlja noću, uglavnom u ljudi koji su skloni jačim psihološkim reakcijama ili imaju sindrom iritabilnog kolona. Jasno definirane medikamentozne terapije nema, savjetuje se primjena toplih obloga ili kupke, te eventualno masaža perianalnog područja. ukoliko je osoba srednje ili starije životne dobi bilo bi uputno učiniti kraću gasrtroenterološku obradu.