Gastroenterologija

EBV

yoda

Molm vas koliko traje inkubacija s EBV i koliko dugo je osoba zarazna?
Moze li to uzrokovati povisenje jetrenih enzima?
Hvala

dr sc Željko Krznarić

poštovani,
Inkubacija s EBV (Epstein- Barr virus) traje od 5 do 15 dana. Danas se zna da EBV nakon infekcije, bila ona aktivna ili prikrivena može ostati u stanicama ždrijela dugo, možda i doživotno, te na taj način izlučivati u slini.takovi pojedinci mogi predstavljati izvor zaraze.
Povišenje vrijednosti jetrenih enzima (tzv. EBV hepatitis) jedna je od najčešćih komplikacija u sklopu infekciozne mononukleoze, ali uglavnom bez osobitih posljedica.