Gastroenterologija

probava

vesna

postovani

uvijek sam imala probleme s probavom i nekako ih uspjeval rijesiti(mnogo tekucine, voce ujutro, jogurt i slicno) i imala stoklicu barem svakih 4 dana. medjutim sada se nalazim na drom kontinentu(afrika) i pretpostavljam da i klima ima svoj uticaj. ne uspijevam imati stolicu dok ne popijem caj za to namijenjen, a cekam 7 dana jer me strah od prekomjerne upotrebe. iako i dalje pijem mnogo vode, jogurt svaki dan, voce i vlakna za dorucak ne pomaze. da ne pijem caj svakih 7 dana ne znam kad bih imala stolicu. smijem li ga piti cesce i sta jos mi predlazete jer imam vrlo malo tog caja koji sam donijela iz hrvatske i ne znam sta ovdje da kupim molim vas za odgovor
hvala

Doc.dr.sc. Ž.Babić

Pokušajte povećati količinu hrane sa visokim sastojkom vlakana. Pokušajte trošiti Psylium, tako što budete u početku uzimali 1-2 žlice, a povećavajhte dozu dok ne postignete mekanu stolicu. Ako niti to ne pomogne pokušajte s preparatom cisaprid (5-10mg kroz par dana). Ako niti to ne pomogne indicirana je gastroenterološka obrada. Iz gore navedene anamneze nije poznata dob, niti da li je pražnjenje crijeva povezano s osjećajem olakšanja ili možda nedovoljnig pražnjenja, da li ima krvi ili sluzi u stolici, da li gubite na težini. Ako je odgovor "da" na zadnja četiri pitanja (pražnjenje, krv,sluz,mršavljenje) odmah se javite gastroenterologu. Doc.dr.sc. Ž.Babić