Gastroenterologija

salmonela

lorena

molim da mi navedete koji su glavni simptomi otrovanja salmonelom

dr. Silvija Čuković-Čavka

Enteritičke salmonele ("primarno životinjske salmonele"blunk česti su uzrok otrovanja hranom. Inkubacija (vrijeme od uzimanja hrane do pojave simptoma) iznosi 8-48 sati. Bolesnik ima obilne, učestale, vodenaste stolice uz povišenu temperaturu koja može trajati i do četiri dana te često povraćanje. Salmonele mogu izazvati i bakterijemiju što znači prodor bakterija u krv. Tada povišena temperatura može trajati i duže od pet dana, a moguć je i razvoj komplikacija u smislu razvoja različitih žarišta u organizmu (zglobovi, bubrezi, srce, moždane ovojnice) pa takav oblik bolesti nazivamo "septički oblik" salmoneloze.
Otrovanje salmonelama često je zbog proširenosti kolektivne prehrane u radničkim restoranima, dječjim vrtićima,... Salmonele se mogu širiti i kao kontaktne infekcije - u obitelji, među malom djecom i slabije otpornim osobama. Generalizirani oblici salmoneloza, odnosno razvoj komplikacija javlja se kod infekcija uzrokovanih jače virulentnim salmonelama ili kod ranije navedenih posebno rizičnih skupina.