Gastroenterologija

ZATVOR

smiljana

Imam 38 godina i otprilike 2 godine velike probleme sa zatvorom.Napravljena je irigografija,ultrazvuk i krvna slika,sve je u redu.Osjećam najčešće nadutost odmah nakon jela,a kad stolicu isprovociram čajem ili tabletom,ogladnim.2-3 puta tjedno se razgibavam i nastojim jesti povrće,voće i piti dovoljno tekućine.Ponekad me boli želudac ili me malo muči žgaravica,ali ništa bitno.
Normalnu stolicu praktički nemam.Uz sav moj trud,ništa ne djeluje.Lijepo molim vaše mišljenje i unaprijed puno hvala.(Napomena-težina je idealna i nemam s time problema.)

dr.sc. Željko Krznarić

opstipacija je čest problem u žena, a uzroci nastanka su različiti.
kako ste učinili irigografiju koja je uredna, pretpostavljam da se radi o funkcionalnoj opstipaciji.
u pristupu ovom problemu potrebno se pridržavati nekoliko osnovnih pravila:
1. redovitost dnevnih obroka ( obavezno doručak, bez klasične večere)
2. unositi dosta, čak i puno voća, povrća i tekučine ( više od dvije litre dnevno)
3. u prehranu uvesti probiotike ( Bioaktiv i sl.)
4. redovita, dnevna tjelesna aktivnost ( najmanje sat vremena šetnje ili neke druge aktivnosti)
5. učinak gore navedenih mjera ispoljava se kroz dulji vremenski period, "opstipacija najčešće i nije nastala preko noći"
7. razviti "kult" defekacije, jutanje ili večernje sa obnavljanjem navike (bez obzira postoji li u tom času i nagon)
6. ukoliko su navedene mjere nedostatne pokušati unosom magnezijevih soli ( npr. Donat mg- izjutra, ne hladan do 2 dcl)
7. korištenje čepića, čajeva i drugih laksativa ograničiti, a i tada konzultirati liječnika
Vjerovatno Vam sve ovo ne djeluje optimistično, ali "čarobnih " rješenja nema.