Gastroenterologija

žučni kamenac

Lisa

Imam 24 godine. Pregledom ultrazvukom pronadjeni su mi brojni vrlo mali kamenci u žučnoj vrećici. Čula sam za mogućnost liječenja otapanjem ili razbijanjem kamenaca. Gdje se sve u Zagrebu vrši liječenje tim metodama i kakve su prognoze uspješnosti. Pozdrav, Lisa

dr. sc. Neven Ljubičić

Točno je da postoje mogućnosti otapanja i razbijanja žučnih konkremenata. Nažalost, spomenute metode nisu bez rizika tako da se danas, u eri laparoskopske, odnosno neivazivne kirurgije (operacija s "rupicama", bez ožiljka) odustalo od spomenutih modaliteta liječenja kamenaca u žučnom mjehuru. Za Vašu informaciju postoje dva otapala koja u Hrvatskoj nisu komercijalno dostupna: metil-tert-butil eter (MTBE) i mono-oktanoin. Veliki broj ozbiljnih pa čak po život opasnih komplikacija uvelike limitiraju primjenu ovih lijekova. Otapanje žučnih kamenaca kombinacijom ursodeoksikolne i kenodeoksikolne kiseline danas je samo stvar prošlosti (uspješnost je manja od 10%, a broj recidiva 100%!). Konačno, što se tiče razbijanja kamenaca valovima velike energije (tzv. ekstrakorporalna litotripsija, ESWL), ono je "rezervirano" za veće konkremente unutar žučnih vodova.
Ukoliko se u Vašem slučaju radi o žučnim kamencima koji su uzrok bolovima, preporučam načiniti laparoskopsku kolecistektomiju.