krvarenje za vrijeme ovulacije

SRM

Poštovani,
Zadnja 3 mjeseca događa mi se krvarenje koje se otprilike poklapa sa vremenom ovulacije. Zabrinuta sam jer se nikad prije nisam imala takvu vrstu krvarenja. Krv je svježa i svijetla, a poslije bude nesto tamnija. Unazad nekog vremena tokom spolnog odnosa osjećam bol, ali samo u određenim pozama. Mjesečnica mi je redovna, gotovo bezbolna. Imam 27 godina i uskoro planiram trudnoću. Trebam li se brinuti ili je riječ samo o ovulaciji?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se radi o ovulaciji no moraju se isljučiti i miomi, polipi, endometriom, cista i sl.

12345k

Poštovani doktore,
Molim Vas za pomoć. Naime nikad nisam imala spolni odnos a sinoć i danas sam primjetila krv nakon što bih se obrisala. Krv je svježa i svijetlocrvene je boje. Plodni su mi dani i čitala sam da je u tom periodu krv moguća. Osim te krvi nema ništa više, hoću reći, ništa me drugo ne boli. Prema menstrualnom kalendaru jučer mi je bio dan ovulacije.
Je li to normalna pojava?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Radi se vjerovatno o periovulacijskom krvarenju.

12345k

Je li normalno da mi to traje već 4 dana. Prvo pomjesano s iscjetkom, onda lagana krv i nakon toga opet lagana sukrvica ali kolicinski vise, prijeđe i na rublje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je.

12345k

Je li moguće da je to zbog hormonskog debalansa zbog gripe 2 puta u 20 dana. Bila sam bas jako bolesna i to je sve skupa trajalo nekih 10,11 dana

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je.

Lutaak1516

Imam jedno pitanje , zadnju mjesecnicu sam imala 17.02 , ja i moj partner smo imali odnos 13.03 gdje je došlo do pucanja kondoma te je ejakulirao unutar mene u roku od 18 h uzela sam tabletu dan poslije Ellaone gdje nisam imala nikakvih nuspojava sve je prošlo sasvim normalno , mjesecnice su inace ne redovite od 28-35 dana čak variraju naredna je trebala nastupiti do 21og međutim kasni 7 dana , pod jakim sam stresom i nervoznom da ne bi došlo do neželjene trudnoće nemam nikakvih simptoma niti otecene i bolne grudi niti mučnine niti povracanje niti bol u stomaku možda zbog tog stresa i kasni jer nikako nije moguce da sam trudna bili su čak i ne plodni dani uff, samo da još napomenem 10og dana od odnosa i popijene Ellaone kapsule na rublju se pojavila kao svijetlo smedi iscjedak koji je trajao jedan dan i poslije toga ništa da bih zadnja dva dana primjetila krv na sluzavici poslije vrsenja male nudze i mali trag na rublju ima , ni traga od menstruacije.. I da u toku sedmice planiram i test uraditi da budemo 100% sigurni samo me interesuje Vase mišljenje za ove iscjetke staa mogu značiti i da li su normalni nakon popijene Ellaone i da li ona može poremetiti ciklus?

Lutaak1516

Nadam se da će te brzo odgovoriti

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
imali ste odnos u vrijeme neplodnih dana i popili tabletu za dan poslije tako da je mala vjerojatnost trudnoće. EllaOne svakako može poremetiti ciklus, isto kao i stres. Za svaki slučaj učinite test na trudnoću.

Lutaak1516

Da se nadovezem na prethodni moj post jutros uradila test negativan je a i dalje nema mjesecnice , jest da sam prethodnih 4-5 dana imala slabo krvarenje skroz slabo nekad se pojavi na higijenskom ulosku nekad ne ali pri brisanju nakon male nužde ima krvi da li da to računam kao mjesecnicu? Pila sam Ellaone prije 2 sedmice to sam već navela i takodje imam povećano bijelo pranje

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ako je test na trudnoću negativan, a imali ste krvarenje vjerojatno se radi o menstruacijskom. Postoji mogućnost i ovulacijskog krvarenja koje ide uz pojačani iscjedak.

majovita8

Postovani doktore,
cesto imam brankasto-rozikasti sekret u periodu ovulacije, ono sto mene zanima jeste da li se ovulacija desava u tom trenutka kada je takav sekret, pre tog sekreta,ili nakon toga? Ja sam blagi bol u predelu jajnika osetila 13. dan ciklusa, a 14. i 15 dan ciklusa sam imala braonkasto-rozikasti sekret,pomalo vodenast (nije po ceo dan bio takav sekret,nego par puta u toku brisanja sam primetila) Unapred hvala happy

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
kod vas se radi o ovulacijskom krvarenju do kojeg dolazi zbog naglog pada razine hormona estrogena. Ono se javlja za vrijeme ovulacije, oskudno je i traje od nekoliko sati do najviše tri dana.

majovita8

Hvala. Zanima me koji od tih dana je bila ovulacija, buduci da ona traje od 12-24h,toliko zivi jedna jajna celija kad se ispusti. Mene zanima kad sam bila najplodnija, da li taj dan kad sam osetila blagi bol, ili jedan od ona dva dana kad sam imala blago krvarenje? Da li se to krvarenje desava nakon ovulcaije ili u toku nje?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
bol kod ovulacije može nastati neposredno prije izbacivanja jajne stanice zbog napetosti stjenke jajnika na mjestu ovulacije, zatim tijekom same ovulacije i nakon nje zbog tekućine i krvi koja se oslobađa. Žena je najplodnije u vrijeme ovulacije (kada osjetite bol). Obzirom da spermiji žive do 72 sata plodni dani se računaju od tri dana prije ovulacije do tri poslije. Svo to vrijeme postoji mogućnost da dođe do oplodnje.

majovita8

Hvala Vam puno

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

mery2501

Poštovani,
6 mjeseci sam redovito i po pravilu pila Lindinette 20, radi zaštite tokom spolmpog odnosa. Redovnim kontolaa kod ginekologa, odlučio je da mi da Naelia tabelte jer imaju manju dozu hormona. Zadnja 3 mjeseca pijem Naelila tabelte,, redovito svaki dan u točno vrijeme. Mjesečnica mi dolazi redovito nakon uzimanja 2 bijele tabletice, kao sto bi i trebala. Naime zanlo mi se tokom zadnja 2 mjeseca u sredini ciklusa točnije, 15 dan nakon što dobijem mesntruaciju pojaviti crnkasto/cvrni iscejedak koji je više ličio na neko polumenstrualno krvarenje. Mislila sma da je to ishod od privikavanja tijela na nove tablete. Danas, 15 dan od početka 1. dana menstrukacije( vec 4tu kutiju Naelie sada pijem) pojavila mi se mestruacija točnije početak menstuacije popračen sa ugrušcima. Imala sam odnose, sa prekinutim nsošajem svaki put. Da li postoji mogučnost trudnoće obzirom na krvarenje?
Unaprijed hvala.