Mogućnost trudnoće

Mivandic

Poštovani doktore, u rujnu sam prestala piti Yaz pilule, a propisane su mi radi policističnih jajnika. U listopadu i studenom mjesecnica je došla na vrijeme, u uobičajenom rasponu od 33 dana kako je bilo i prije tableta. U prosincu sam menstruaciju očekivala 18.12. No ona nije došla. 3.12.(mislim da je tada bio period ovulacije) s dečkom sam upražnjavala peting, penetracije nije bilo a pri pokušaju iste koristili smo kondom. Nije ejakulirao tokom, prije, ni nakon odnosa pa bih trudnoću s većom dozom sigurnosti isključila. Međutim, zadnjih 3,4 dana učestalo mokrim i osjećam probadanja u donjem dijelu trbuha kao da ću dobit svaki tren ali ništa. Rodnica je suha, a iscjedak oskudan i ljepljiv. Brine me ovo kašnjenje pa bih Vas molila za mišljenje. Hvala i lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Beogradjanka, ne mogu statistički odrediti vjerovatnoću za trudnoću iz prvog pokušaja. Ukoliko je odnos u vrijeme plodnih dana i uz idealne uvjete šanse su velike da dođe do oplodnje. Okvirno se može reći da od svih oplođenih jajnih stanica oko 25% završava porodom.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Leona, u tom slučaju ne postoji mogućnost trudnoće.

Mivandic

Poštovani doktore, pišem ponovno jer niste vidjeli moje pitanje. U rujnu sam prestala piti Yaz pilule, a propisane su mi radi policističnih jajnika. U listopadu i studenom mjesecnica je došla na vrijeme, u uobičajenom rasponu od 33 dana kako je bilo i prije tableta. U prosincu sam menstruaciju očekivala 18.12. No ona nije došla. 3.12.(mislim da je tada bio period ovulacije) s dečkom sam upražnjavala peting, penetracije nije bilo a pri pokušaju iste koristili smo kondom. Nije ejakulirao tokom, prije, ni nakon odnosa pa bih trudnoću s većom dozom sigurnosti isključila. Međutim, zadnjih 3,4 dana učestalo mokrim i osjećam probadanja u donjem dijelu trbuha kao da ću dobit svaki tren ali ništa. Rodnica je suha, a iscjedak oskudan i ljepljiv. Brine me ovo kašnjenje pa bih Vas molila za mišljenje. Hvala i lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom trudnoća sigurno nije u pitanju. Simptomi koje navodite mogući su zbog upale mokraćnih puteva. Savjetujem da uradite urinokulturu.

ina1

Poštovani,

Molim pomoć u vezi jedne situacije. Zadnju menstruaciju sam dobila 24.12.2018. i trajala je do 29.12.2018. Danas (01.01.2019.) sam imala 2 nezaštićena odnosa s partnerom u razmaku od 2 sata. On nije ejakulirao u mene, međutim s obzirom na mali vremenski raspon između 2 odnosa bojim se da nije ostalo malo sjemena u partnerovom spolovilu. Ako postoji šansa za trudnoću, da li mi savjetujete da popijem EllaOne tabletu? Unaprijed puno hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za tabletom. Odnos je bio u vrijeme neplodnih dana.

ina1

Poštovani, hvala na brzom odgovoru. Zaboravila sam spomenuti da mi ciklus inače zna varirati pa sam zadnjih par mjeseci menstruaciju dobila na ove datume: 07.09.,06.10., 25.11.,24.12. Da li to ima kakve veze? Zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema to veze, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana.

Adri123

Poštovani, u nedoumici sam. Posljednju "menstruaciju" imala sam 4 dana, s time da je 3 dana bilo kao normalna ali u manjim količinama, a 4.dan neka crvenkasta slus i zatim je nestala. Uobicajena M traje mi 6-7 dana i vrlo je obilna. Desetak dana prije no što sam dobila uzasno su me boljele grudi i imala sam temperaturu koja je varirala od 37-37,5 te sam i 2x povračala. Zatim sam dobila tu menstruaciju. Sada u noci cestom idem na wc, i probudi me snazni val vrucine, budim se preko mokra a zatim me obuzme val hladnoce. Podrucje oko bradavica mi je tamno i oko njih su se stvorile neke nakupine kao prištići. Danas ujutro me probadala neka bol u području maternice tako da nisam mogla dići se sa kreveta. Prije nego sam dobila tu "M" pravila sam test koji je bio negativan (mozda zbog toga jer sam ga pravila popodne), ne znam. Zanima me da li postoji mogucnost trudnoce iako sam imala tu nazovimo menstruaciju? Puno hvala na odgovoru. Srdacan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako je nastupila menstruacija sigurno se ne radi o trudnoći. Ukoliko niste sigurni da je to bila prava menstruacija uradite test na trudnoću.

Mivandic

Poštovani doktore, menstruaciju sam očekivala između 18.-21.12 no još nije stigla. Zadnja menstruacija bila je 17.11, ciklusi 33-36 dana. Nisam bila spolno aktivna, osim petinga 3.12(bez penetracije, bez ejakulacije uopće). Zadnjih tjedan dana osjećam grčeve u donjem dijelu trbuha, grudi malo povećane i bol u donjem dijelu leđa. Iscjedak je jučer bio jednom malo gušći, inače u proteklih 5 dana rijedak i vodenast. Smatram da trudnoća nije uzrok kašnjenja. Inače imam malo policistične jajnike i nedavno sam saznala da imam blago usporen rad štitnjače. Da li savjetujete posjet ginekologu ili da pričekam menstruaciju?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom ne postoji mogućnost trudnoće. Pričekajte menstruaciju. Savjetujem da uradite hormonsku analizu.

Targaryen

Poštovani,
zadnju sam mjesečnicu dobila 23.11., a imala sam odnos 2.1.(pukao je kondom) nakon čega sam odmah popila escapelle pilulu. Danas mi se javilo krvarenje, da li je to ovulacijsko krvarenje i postoji li šansa za trudnoćom onda? Ako je ovulacijsko krvarenje, trebam li se javiti liječniku ili je to bezopasno?
unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ovulacijsko krvarenje je bezopasno. Prema svemu navedenom ne postoji šansa za trudnoću, odnosno ona je samo teoretska.

Monika098

Poštovani, ciklus mi je uredan, menstruacija mi traje 4 dana i dobijem je svakih 26-28 dana te mi nikad ne kasni. Zadnju menstruaciju sam dobila 8.12. Prvi spolni odnos sam imala 1.1. tj. 5 dana prije sljedeće menstruacije što znači da su mi bili neplodni dani. Prilikom odnosa koristili smo kondom te je on svrsio izvan mene, provjerili smo i kondom nije pukao i nije bilo ništa u njemu. Menstruacija mi kasni već 3 dana, jučer sam uradila test iako je prerano i negativan je. Ima li prilike da sam trudna? Hvala unaprijed.

Mikana2502

Poštovani, ovog mjeseca sam pratila ovulaciju trakicama i 7 dana posle ovulacije radila sam progesteron koji je 30.15. Interseovalo me da li je to dovoljno da se trudnoca (ako je doslo do oplodnje) odrzi ili da pocnem sa utrogestanom.
Unaprijed hvala na odgovoru.

pavicka70

Poštovani, danas bih trebala dobiti menstruaciju. Imala sam nezaštićen odnos za vrijeme plodnih dana no nije bilo ejakulacije. Radila sam test na trudnoću danas ujutro i negativan je. Brine me jer osjećam intenzivnu bol u grudima već 5-6 dana. Obično me prije menstruacije grudi bole 3 dana. Bol u bradavicama ne osjećam. Postoji li mogućnost da je prerano za test i da je netočan? Također me zanima ako nije trudnoća, koji bi bio razlog boli u grudima. Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Monika098, prema svemu navedenom ne postoji mogućnost trudnoće.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Mikana, vrijednosti progesterona ukazuju da je došlo do ovulacija. Ukoliko se desila oplodnja, organizam će početi lučiti progesteron u količinama dovoljnim da se trudnoća održi.