produžena menstruacija

Miwe

Postovani,evo opet vas moram zagnjaviti ali nisam vise pametna.Prosli utorak sam radila UZV sve super nema cista,ali ni naznaka ovulacije tada.Vec zadnja dva dana me probada lijevi jajnik,danas malo jace,4.dan duphastona.Stvar je u tome da mi je tako isto bilo kad sam imala onu cistu na desnom jajniku,cim bi pocela piti duphaston.Pa jeli moguce da se samo u 7 dana uspijela napraviti nova cista?Ne vjerujem bas da je ovulacija iako sam imala dosta sluzi od petka ali to prepisujem ulju nocurka kojeg sam pila radi stvaranja plodne sluzi,dal je bila plodna neznam,jos u to pihem femisan a kapi.pa ako bude opet cista neznam sta da radim ocito kod mene ne moze doci do spontane ovulacije iako su mi sv hormoni bili uredni?ne znam sta vi mislite?ne mogu stalno ni visiti kod ginekologa ionako me stalno prima preko reda radi svega ovoga,help

Miwe

Jos bi se nadovezala,dali mogu imati imati spolne odnose tako kad osjecam probadanja,neovisno dal se tadi o ovulaciji ili cisti,strah me ako je rijec o cisti da ne pukne usred odnosa pa zavrsim na hitnoj,a opet ako je ovulacija propustam priliku jer pauziram dok me boli,ili tipa da popijem tabletu protiv bolova pa se bacimo na posao?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nemate cistu ako ste bili na UZV. To što imate senzacije u donjem trbuhu ne znači da je od jajnika. Uzimate duphaston, smetnje koje imate su od njega.

Miwe

Postovani,evo opet vam moram pisati al nema da me nesto ne iznenadi svaki mjesec.Dobila sam sada menstruaciju koja je trajala 2 dana ni obilna ni oskudna,26 dc,koliko sam si racunala,mislim da sam imala ovulaciju 16 dc sto bi znacilo da mi je lutealna faza samo 10 dana,jeli to moguce uz duphaston i koji su uzroci tako kratke menstruacije?unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je. Uzrok je u izostanku ovulacije vjerovatno kod vas.

Miwe

Postovani,bila bi vam zahvalna na jos jednom vasem odgovoru.Molila bi vas ako biste mi mogli protumaciti nalaze spolnih hormona
TSH 2.67 mIU/L 0.27-4.2
PRL 432.6 mIU/L 102-496
FSH 5.8 IU/L 3.5-12.5
LH 5.5 IU/L 2.4-12.6
Estradiol 95.47 pmol/L 45.4-854
DHEA-S 7.11umol/L 2.68-9.23
Testosteron 1.05 nmol/L 0.29-1.67
SHBG 85.0 nmol/L 24.6-122
FAI(TTEST/SHBG×100) 1.24 0.297-5.62
AMH 47.1 pmol/L 8.4-65.4
Bez obzira sto mi je sve u granicama ref.vrijednosti dali mi je necega previse necega premalo da ne dolazi do ovulacije,inace sam prije imala problema s testosteronom i jednom mi je prolaktin bio povisen.Uglavnom opet sumnjam na cistu jer me sad jajnik probada bez duphastona pa neznam vise mi nema smisla ne dolazi do ovulacija nego samo cista,koja bi bila vasa preporuka uz takvo stanje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Spolni hormoni su dobri. Možda napraviti indukciju uz Klomifen i inseminaciju.

sanjuska23

Poštovanje, prvi put sam ovdje i malo cu vas zagnjaviti jer mislim da sam "poseban slucaj". Imam 23godine, i neredovite menstruacije otkad znam za sebe. I prvu sam kasno dobila, sa 16godina, a bilo je vrijeme kad nisam imala menstruaciju u trajanju od 8mjeseci. Nisam isla doktoru, bila sam nevina i nije me nista bolilo, pa nisam ni brinula. U vezi sam i u spolne odnose sam se uputila tek prije 10 mjeseci. Prvi ginekoloski pregled sam radila prije 5mjeseci i bili su uredni nalazi. S obzirom da sam sa sigurnoscu mislila da imam policisticne jajnike, ginekologica je rekla da nisu, da ima malih cisti, dakle mikrocisticni i da nisam tako strasan slucaj kao sto sam mislila. I da ako zelim, mogu raditi hormone i uzimati pilule. Medjutim, nisam se jos bila odlucila za to. U zadnje vrijeme mislim da trebam.
Razlog sto vam se javljam je taj da zadnji mjesec imam slabe menstruacije, ali produzenog trajanja. Slicnu situaciju sam imala i prije 3 mjeseca. A inace kad imam "pravu menstruaciju" traje 3-4dana. Prosla je bila od 3.-15.07., i sad sam opet dobila 27.07. i jos traje. Slabo je krvarenje, nekad i smedji iscjedak, ali traje vec dugo i to me brine. Nije u pitanju trudnoca? Rijetko koristimo kondome, ali nikad nije svrsio u mene. Za vrijeme krvarenja nemamo spolne odnose, a planiram ici raditi hormone i napokon poceti s pilulama. Ne znam, konkretno, recite mi da se ne brinem...? Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Slažem se sa mišljenjem vaše doktorice. Već ste trebali napraviti spolne hormone i hormone štitnjače.
Svakako čim prije da možete krenuti sa uzimanjem pilula.

Miwe

Postovani,evo zadnja menstruacija mi je bila oskudna iciklus je bio 26 dana,rekli ste da je moguc izostanak ovulacije kao uzrok,trenutno imam vec 3 dana obilniju menstruaciju isto ciklus 26 dana.zanima me koji je uzrok obilnije menstruacije nakon duphastona?citala sam da to moze biti poremecaj hormona,miomi,ne znam a prije toga me jajnik bio boluckao 2 tjedna,ne znam dal je cista u pitanju jer zadnji put kad je pukla je bila menstruacija s ugruscima i tkivom a sad je samo obilna,neznam sutra idem kod ginekologa pa cu vidjet,sta vi mislite?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mogući su navedeni uzroci svakako. Sugeriram UZV pregled da se ustvrdi ev.uzrok.

Miwe

Postovani,evo sto se tice moje obilne menstruacije i sto me 2 tjedna prije boluckao jajnik dala mi je antibiotike i poslala vaditi krv i urin.podigla sam nalaze,a posto mi dr vise ne radi zamolila bi vas da mi kazete ako tu uopce postoji kakva upala CRP iz krvi 0.7(0.0-5.0)ostalo isto u granicama,iz urina su mi eritrociti pozitivni ali mi je jos menstruacija 4 dan pa sad neznam dal je od toga poz.nebi pila bezveze antibiotike jer ih ne podnosim pogotovo ako nema upale,sta vi mislite?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema navedenom ne radi se o upali.

Baarrbbaarra

Poštovani doktore
Imam 23 godine, ciklusi su mi oduvijek bili uredni. Oko 22 dana. U 21godini sam pocela pit yaz. Pila sam ga 2 godine, sve je bilo uredno, nisam imala nikakvih nuspojava osim sto mi se ciklus produzio na 26 dana. Pa se s vremenom produzio na 28, kad bi popila zadnju placebo tableticu. Prestala sam ga piti ove godine u 1mjesecu. I sada mi je ciklus 30/31 dan. zanima me jeli to normalno? I dalje jednako traju, srednje obilne, samo eto sto se ciklus produzio. Otisla sam kod ginekologa jer su mi se nakon prestanka uzimanja tableta pojavile akne na licu (T zona), pa me ona poslala vadit hormone. izvadila sam ih i svi su uredni. U nalazu je napisala da je lijevi jajnik izgledom policistican, ali da to ne moze tvrditi dok ne izvadim hormone. Sad bi trebala otici na kontrolu s nalazima, ali evo pitam i Vas. Jer htjela bih opet nastaviti piti yaz. Mogu li akne imati veze sa prestankom uzimanje tableta iako ih prije imala vrlo malo samo po celu. Ni sada nije strasno, ali opet... Malo cudno da mi se u 23godini pojave u nekom jacem obimu.

Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ciklus je normalan na 30 dana. Akne imaju veze s prestankom uzimanja pilula.
Svakako napravite spolne hormone.

Baarrbbaarra

Napisala sam Vam gore, izvadila sam hormone. Uredni su svi. Zato pitam dali to znaci da jajnik ipak nije policistican? I hoce li se ciklusi ponovo "vratiti na staro" nakon nekog vremena ili bi trebala ponovo pocet piti kontracepciju?

Miwe

Postovani,evo vec tjedan dana me boli lijevi jajnik odma poslije menstruacije,dok mirujem ne toliko nego na poslu najvise pri naporu,hodanju itd.nije to neka bol vise kao stezanje.prekjucer sam bila na ultrazvuku i kaze mi da imam folikul 15 mm i da cu brzo ovulirat,mene zanima jel moguce da to toliko dugo boli samo od tog folikula?bi se vidjelo na ultazvuku da je upala ili nesto drugo?nalazi ne upucuju na upalu,al opet na nije nesto drugo,dal sam mozda trebala raditi neke briseve,mislim papu sam radila u 2 mj pa mi nije nis preporucila samo da radim na bebi.jeli moguca i takva bol posto dugo nisam ovulirala,imam pcos i 10 god sam bila na kontracepciji pa tako jajnik reagira?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Barbara napišite mi nalaze spolnih hormona.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Miwe ako ste bili na pregledu ne vidim razloga da sumnjate u svoju ginekologicu.Sad više osjećate jajnike jer ne uzimate pilule.

Baarrbbaarra

Ne znam tocno koji su spolni jer sam upucena vadit vise toga pa cu Vam napisati sve.
Dehidroepiandrosteron 4,9
Estradiol 118 (folikularna faza)
Folikulstimulirajuci hormon 7.2 (folikularna faza)
Luteinizirajuci hormon 6.1 (folikulna faza)
Prolaktin 403.5
Testosteron 1,20
Globulin koji veze spolne hormone 101,7

Tireotropni hormon 2,320
Slobodni trijodtironin 4,99
Slobodni tirokson 11,50
Antitijela na tireoidnu peroksidazu 0,7

Androstendion 1,80

To je sve. Ne znam jesam li Vam morala pisati i referetni interval?
Osim toga, jucer sam dobila menstruaciju nakon 27 dana. Znaci li to da se sad sve vraca u normalnu? Jer htjela bih nastaviti piti kontracepciju, bezveze sam ju uopce i prekidala ali me iskreno strah kad ponovo prestanem da nebi trebalo ponovo ovako dugo da se sve vrati u normalu, a lice mi je puno sitnih pristica koje prije kontracepcije nisam imala. Hoce li se to smiriti i ako da nakon koliko dugo?