produžena menstruacija

panika0705

Postovani doktore,

hvala vam na brzom odgovoru. Gotovo sam sigurna da se ne radi o upali mokracnih kanala jer bi imala neke znakove upale, ovo je bas kao normalna menstruacija pa me zanima da li je moglo doci do nje zbog velike hladnoce i promjene temperature te promjene visine (oko 1700-2000 mnm). Svakako cu otici na pregled, ali s obzirom da mogu tek iza nove godine, a ovo mi se prvi put dogodilo, volila bi znati koji su jos potencijalni razlozi. Znam da ih ima jako puno i da je tesko teoretizirati na osnovi prakticki nicega, ali sam u uzasnoj panici i svakako bi volila cuti nesto sto ce me djelomicno primiriti. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Ukoliko je ovo prava menstruacija, moguće da je onda 6.12. bilo ovulacijsko krvarenje. Teško je reći. Promjene menstruacijskog ciklusa su uzrokovane hormonskom neravnotežom. Hormonska neravnoteža se može javiti uslijed stresa (psihički faktor), prekomjerne tjelesne aktivnosti, promjene prehrane, gubitka na tjelesnoj težini, poremećaja u radu štitnjače... Savjetujem da uradite analizu hormona.

Ceyane8

Poštovani,
Pila sam lindynette skoro 8 godina. Prije 2 mjeseca sam ih prestala piti i otad su mi mjesečnice jako obilne i traju duže od 10 dana. Prva je trajala 11 dana, a prvih 4 dana sam nosila noćne uloške i mjenjala svaka 2h, čak sam se po noći budila I mjenjala uloške po 2 puta.
Sad mi je došla druga mjesečnica i isto to se dogodilo, traje već 12. dan i nikad kraja. Inače je ciklus uredan, svakih 27-28 dana.
No međutim zbog toliko velikog gubitka krvi se slabo osjećam. Prije 8 godina sam ih baš iz tog istog razloga počela piti jer su mjesečnice bile obilne i dugo trajale.
Zvala sam svog ginekologa, on je rekao da su nalazi uredni od prije godinu dana i da sam "mlada" (25god) te da nema razloga za kontrolom bilo kakvom (iako sam ja zahtjevala). Inače preselila sam se u Njemačku gdje se na termin kod drugog ginekologa čeka po 6 mjeseci i sad ne znam šta da radim.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve ovisi o Vašim planovima. Ako još ne želite trudnoću, vratite se na terapiju. Ukoliko želite trudnoću, savjetujem da je što prije ostvarite.

xxxNinaxxx

Poštovani,
Molim Vaše mišljenje, dok čekam termin za pregled. Upravo sam navršila 40 god, nisam dosad rodila. Inače imam cikluse u trajanju 25-27 dana, krvarenje maksimalno 4 dana. Zadnju menstruaciju sam dobila 30.11., no još uvijek traje pomalo, trenutno smeđe boje, 6. je dan. Brine me, budući da to inače za mene nije tipično. Što mislite da bi mogli biti uzroci?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o disfunkcijskom krvarenju zbog produljenog djelovanja žutog tijela. U tom slučaju ne dolazi do naglog prestanka lučenja hormona progesterona, zbog čega dolazi do posljedičnog produženog krvarenja. Nije ništa opasno. Terapija gestagenima se može uvesti samo ako bi se to ponavljalo

whitetigress

Poštovani, imam 22 godine te sam u 7. mjesecu ove godine obavila ginekološki uzv i prema uzv imam više folikula u oba jajnika, odnosno policistični su. Ginekologica mi je prepisala gynositol jednom dnevno koji još nisam počela koristiti, no svakako hoću. Folikule su promjera u desnom jajniku najveća 8mm, a u ljevom najveća 10 mm.
Ciklusi su mi inače redoviti, u trajanju između 26-31 dan, a krvarenje mi traje 8 dana, s tim da je 7. i 8. dan već skroz slabo i smeđe boje.
9. rujna sam dobila zadnju mjesečnicu koja je prvih 7 dana bila uobičajena za mene no krvarenje trenutno još uvijek traje (10. dan mi je), no vrlo oskudno te mi je dovoljan dnevni uložak. Krv je crvenkaste/rozkaste boje te je tu i tamo sluzava s ponekim manjim ugruškom. Uplašena sam iz razloga što mi se ovo nije nikad događalo. Ne znam da li je bitno napomenuti, no 2 dana prije početka ove zadnje menatruacije (26. d.c.) imala sam nezaštičeni spolni odnos te je dečko ejakulirao u mene, no prema izračunu radilo se o neplodnim danima. Bojim se da nisam trudna, a ovakva menstruacija me dodatno plaši. Da li mislite da bih trebala uraditi test i ako da, kada ga mogu uraditi?
Tešim se da je ovakvo krvarenje rezultat cista na jajnicima, no ne znam više što da mislim. Molim Vas pomozite!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trudnoću možete isključiti jer je odnos bio u vrijeme neplodnih dana. Ukoliko se želite uvjeriti možete uraditi test (10 i više dana nakon odnosa test je vrlo pouzdan). Vjerojatno se radi o hormonskoj neravnoteži uzrokovanoj policističnim jajnicima.

Stelaa123

Poštovani,
Dobro veče. Poslednja menstruacija koju sam dobila kasnila je između 10 i 15 dana i trajala 10 dana. Pre toga nikada nisam imala problema, menstrualni ciklus mi je bio uvek na vreme, tačan. Brine me zašto sada krvarenje toliko traje, možete li mi odgovoriti šta može biti uzrok disbalansa?
Lp