TORCH tumačenje nalaza

anasrce

Hvala vam doktore na odgovoru.
Da li ova infekcija znaci da cu morati na carski rez ili ne mora da znaci ukoliko se do tad infekcija povuce, iako nemam nikakve simptome ni manifestacine Herpesa.

Dejan Šakoronja, dr. med.

To nije indikacija za carski rez.

marijanasolkap

Doktore,

U 31 sam nedelji trudnoce i po prvi put sam radila TORCH. Dobila sam sljedece nalaze>
Toxoplasma gondii IgM negativan
Toxoplasma gondii IgG pozitivan 63.3 IU/ml

Rubela IgM negativan
Rubela IgG pozitivan 169.1 IU/ml

CMV IgM slabo pozitivan (index 0.97)
CMV IgG pozitivan 1089.6 AU/ml

Molim vas da mi kažete kakav je ovo nalaz i da li može uzrokovati neke komplikacije. U 8-om sam mjesecu trudnoce i po prvi put sam radila ovu analizu i to samoinicijativno.

Pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan.

natali400

Postovani,

U 21 nedelji trudnoce sam se prevremeno porodila posle postupka aminocinteze.Radila sam Tourch test mese i po dana nakon prevremenog porodjaja.
Ovo su rezultati:

Herpes simplex virus tip 1 Igm-negativan
Herpes simplex virus tip 1 IgG pozitivan-5.05

Toxoplasma gondii IgG-pozitivna 96
Toxoplasma gondii IgM-negativna

Rubella IgG at-pozitivna 159
Rubella IgM-negativna

Citomegalo virus IgG-pozitivan 3.41
Citomegalo virus IgM-negativan

Da li ovi rezultati razlog prevremenom porodjaju i imali bojazni za sledecu trudnocu?Da li je moguce da je ovaj herpes posledica stresa koji sam prezivela?Hvala unapred na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nisu uzrok pobačaja. Nemaju veze za iduću trudnoću.

Risus

Poštovani molila bih vas za tu ačenje nalaza. U 26 sam tjednu trudnoće i na uzv je doktor ustanovio da su moždanie komorice ploda malo izražajnije strukture od 0.77cm i 0.78cm. Zbog toga me šalje na torch.
U nalazu piše:
Antitijela protiv cmv igg 88 pozitivno
Antitijelo pritiv cmv igm 0.86 sumnjivo
Trebam li se brinuti zbog igm? Jel može naškoditi momjoj nerođenoj djevojčici?
Unaprijed zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne razumijem što znači sumnjivo u tom kontekstu.
Konzultirajte infektologa. Svakako kontrola ventrikula dalje.

Risus

Poštovani igm na cvm iznosi 0.86 i u nalazu imam referentne vrijednosti u kojima piše :
Negativno. < 0.85
Sumnjivo 0.85 - 1.0
Pozitivno >1.0
Iz referentnih vrijednosti sam iščitala sumnjivo. Jel nalaz po vama uredan? Igg na cvm iznosi 88.
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ponovite igm za cmv za 2tjedna.

sanela88

Poštovani,
molim Vas za tumačenje sljedečeg nalaza
CMV IgG 1: 1664 pozitivna
CMV IgM 0,197 OD zona retestiranja

CMV PCR nije detektovan

CMV PCR je prije mjesec dana bio pozitivan. Nalaz se odnosi na bebu (nedonosće).

Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Cmv igg poz znači da se radi o preboljelom cmv-u.

marsi

Poštovani doktore,

nakon tri uzastopna spontana pobačaja( s tim što je prvi bio biokemijska trudnoća) uradila sam nalaze na TORCH i sve vaginalne briseve koje mi je doktor preporučio. Nalazi su u redu. Između drugog i trećeg spontanog sam imala klasičnu operaciju mioma, zbog kojeg su mislil da je uzrok, međutim opet se desilo.Ono što mene interesuje je ta trombofilija o kojoj sam čitala ovdje na forumu. Po čemu se zaključi da je potrebam i taj nalaz? I koje bi moj suprug trebao da uradi nalaze?
Hvala Vam mnogo na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Otiđite kod svog ginekologa i zatražite uputnicu za trombofiliju.
Suprug spermiogram.

beki 76

Postovani,
Pripremam se za VTO u januaru. Uradila sam 18.12. TORCH i ono sto me brine je HSV-2 IgM 1.74 ( pozitivan >1.1), IgG 0.09. Ni suprug ni ja nikad nismo imali simptome genitalnog herpesa. Sta dalje da radimo?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o akutnoj infekciji. Sugeriram da konzultirate svog ginekologa koje se bavi potpomognutom oplodnjom. Vjerovatno će se odgoditi postupak.

bubac

Pozdrav,

U 29 tjednu trudnoće sam i po prvi put sam radila TORCH. Dobila sam sljedeće nalaze:
Toxoplasma gondii IgM negativan
Toxoplasma gondii IgG negativan

Rubela IgM negativan
Rubela IgG pozitivan 129 IU/ml

CMV IgM pozitivan
CMV IgG pozitivan 113 AU/ml

nova sam na forumu te sam vam već jednom postavila pitanje ali nisam dobro upisala vrijednosti s nalaza sada više ne mogu naći gdje sam postavila upit, jako sam se uplašila jer nisam očekivala ovakav nalaz a test sam radila jer živim s mačkom. inače je trudnoća uredna.
hvala vam unaprijed
Pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

Luca2102

Doktor me uputio da obavim torch nalaz. Nalaz je stigao danas no u međuvremenu dok je nalaz stigao doktor je napustio svoje radno mjesto i sada mi nema tko pročitati nalaz a zabrinuta sam je li mi sve sa trudnoćom uredu...nalaz je ovakav:
Cytomegalovirus igm negativan
Cytomegalovirus igg pozitivan
Herper simplex virus igm (tip 1 i 2) negativan
Herper simplex virus igg (tip 1 i 2) pozitivan
Rubella virus igm negativan
Rubella virus igg pozitivan
toxoplasma gondii igm negativno 0,08
toxoplasma gondii igg negativno 0

gestacija

Postovanje,,11 sam nedjelja trudnoce,radila sam TORCH i evo rezultata

Rubellavirus IgG 136 IU/ml pozitivno
IgM 0.08 negativno

Citomegalovirus IgG <4 UA/ml negativno
IgM 0.05 negativno

Toxoplasma IgG 0 IU/ml negativno
IgM 0.07 negativno
Mene zanima vrijednost CMV IgG u tumacenju pise IgG > = 4-<6 zona retestiranja,sta to treba da znaci