upomoć - "izostanak" menstruacije uz pilule

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive moguć je izostanak mjesečnog krvarenja.

seka157

Poštovani, šta mi se desilo ovaj mjesec
Juče sam završila drugu kutiju Yaz pilula. Prvu kutiju dok sam bila imala sam cijeli mjesec blago krvarenje, dakle 25 dana. Drugu kutiju kad sam počela piti odmah prvi dan prestalo je krvarenje. Danas sam evo počela sa trećom kutijom pilula, no za vrijeme placebo pilula mi menstruacija nije došla. Izostala je. Prije 10 dana sam radila test na trudnoću i negativan je. Šta mi se desava??
Nisam se patila uopšte sa partnerom jer smo vjerovali da su pilule sigurno. I evo sad mi izostala menstruacija. A ja sam započela novo pakovanje pilula. Šta se dešava sa mnom??
Da li sam onda uopšte zaštićena od trudnoce ovaj mjesec sa partnerom jer ako se sve ovo poremetilo da li je moguće da sam za vrijeme placebo pilula imala ovulaciju?? Evo ništa ne znam sad

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive moguć je izostanak menstruacije.

Malena1809

Postovani,
Koristim Yazz tablete i ovaj ciklus sam dva puta zakasnila 3 sata sa uzimanjem tablete. U petak sam se cijepila, jucer je bila zadnja placebotableta, a danas mi je prva tableta novog pakiranja, no menstruacija je izostala.
Moje pitanje je bi li trebala napraviti test za trudnocu?
Tablete nisam pila 2 godine, a prije mi se znalo dogodit da menstruacija izostane, sada nakon ove pauze ovo mi je prvi put.
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive krvarenje ponekad može izostati. To je zbog djelovanja tableta na sluznicu maternice.

ivana1805

Poštovani,

pijem linynette 20 već 5 mjeseci, i to bez pauze od 7 dana jer sam na internetu pročitala da se tako može. Sada, na 5.kutiji sam prokrvarila 12.dan uzimanja pilula i još uvijek krvarim malo (danas je 7 dan tog krvarenja/smeđeg iscjedka). Da nastavim piti kutiju do kraja? Da opet preskočim pauzu od 7 dana kad krenem na novo pakiranje? I jesam li na ovaj način zaštićena od trudnoće?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju. Ono nije opasno, niti umanjuje zaštitu. Nastavite s kutijom do kraja, a zatim napravite uobičajenu pauzu.

ira26

Poštovani,
Imam 28 godina i pijem kontracepcijske pilule Estal. Počela sam ih piti u drugom mjesecu da do šestog, jedan mjesec pauze te opet na prvi dan iduće menstruacije (27.7) kada je ona bila slabija, pomješana krv sa sluzi ali je trajala 4 dana. I sad, danas je zadnji dan sedmodnevne pauze i menstruacije još uvijek nema. Tj, prošli tjedan samo jedan, dvadana kad sam se obrisala vidjela sam smeđi iscjedak pomješan sa sluzii to je to. Da li se trebam bojati trudnoće iako sam pilule pila redovito svaki dan u 19 sati? Ili je to posljedica uzimanja pilula? Imala sam odnose sa partnerom bez ejakulacije u rodnicu. Trenutno se osjećam dobro, imam lagane bolove u leđima ali to beć duže vrijeme, kao i probleme s gastritisom.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive krvarenja postaju oskudnija i kraća, a ponekad mogu i izostati. To je zbog učinka tableta na sluznicu maternice (endometrij).

ira26

Poštovani, javila sam se nekidan. Te ste mi rekli da kod pilula nekad menstruacija u pauzi može izostati.
No sad sam primjetila sa imam pojačan bijeli iscjedak, tzv. bijelo pranje koji mi se i inače znao javljati. Da li je to normalno kod uzimanja pilula ili je ipak u pitanju možda trudnoća?
LP

Ivo Balenović, dr. med.

To nije znak trudnoće. Možda je u pitanju upala.

malamaca123

Pozdrav pijem Yaz vec 3 godine i nikad mi se nije desilo da mi izostane menstruacija.Par mjeseci su bile oskudne jer sam imala cistu ali kad je cista pukla sve je bilo normalno.Prosli mjesec uopste nisam dobila menstruaciju,radila sam test i bio je negativan. Ni ovaj mjesec nisam dobila menstruaciju,veceras trebam popiti prvu pilulu iz novog pakovanja a menstruaciji ni traga iako me pomalo stomak boli kao i prosli mjesec. Da li je test onda bio lazno negativan ili trebam da se brinem? Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive, moguć je izostanak krvarenja. Ipak, budući da je već drugi put za redom, savjetujem pregled.

andeosgreskom1234

Poštovani,prošli mjesec sam sa belara prosla na yaz tablete(zbog ucestalog probojnog krvarenja) na ultrazvuku je sve ok i papa test isto. Yaz sam pocela piti bez stanke,i imala sam krvarenje od nekih 7-8 dana,i to je prestalo.U meduvremenu sam dobila koronu,imala proljev slabi par dana ali nikad nakon popijene tablete,posto nju pijem navecer a proljev bi bio kroz jutro. Sad sam popila komplet karticu yaza,i jucer pocela sa novom, jucer mi je kreno samo crveno-smedi iscjedak vidljiv samo kod brisanja,prava menstruacija nije nastupila. Odnose sam imala 2x ovaj mjesec ali bez ejakuacije u rodnicu. Da li je moguce da je doslo do trudnoce zbog proljeva(da je ucinak tablete bio slabiji) ? Trebam test na trudnocu ili je to normalno kod yaz tableta?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive krvarenja postaju oskudnija i kraće traju, a ponekad mogu i izostati.

andeosgreskom1234

Poštovani,jos da napomene da sam pila antibiotik Klavocin bid 7 dana zbog upale zubnog mesa,pa ne znam dal on utjece na smanjenje ucinkovitosti pilula,za vrijeme antibiotika nisam imala odnose nego 3 dana kasnije od zadnje tablete bez dodatne zastite,ali nismo isli do kraja.... smrsavila sam sigurno 5 kg i u velikom sam stresu zbog posljedica korone, danas cekam nalaze krvi.

Ivo Balenović, dr. med.

Klavocin nema utjecaja na pilule.

andeosgreskom1234

Poštovani,zahvaljujem na odgovoru. Ocito je sve to onda od tableta,jer mi je i u 1mj na pregledu endometrij bio samo 2mm, a tablete vec pijem vise od 2godine. Radila sam danas ujutro test za trudnocu za svaki slucaj i negativan je, danas pijem 4.tabletu iz novog pakovanja,da li je test pouzdan, i mogu biti mirna? Radila sam kompletnu krvnu sliku, hormone stitnjace i koagulaciju krvi i nalazi su svrseni.
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Test je pouzdan.

iva420

Poštovani
Ciklusi su mi inače oko 31-32 dana. 20.dan sam imala 2 odnosa, prvi je bio uredan, sa prezervativom i ejakulacijom u njega (nije pukao, provjerili smo). Nakon pola sata je bio drugi odnos, koji je zapoceo oralnim zadovoljavanjem te se par puta, mozda pola minute penetriralo bez zastite. Do ejakulacije nakon toga nije doslo, iako je stavljen prezervativ. Zbog neke sigurnosti sam popila ellaone tabletu par sati nakon odnosa. Zanima me postoji li mogucnost trudnoce? Par dana prije sam osjetila bolove u podrucju desnog jajnika i pripisala to ovulaciji. Znam da su odnosi bili za vrijeme plodnih dana. I samo da napomenem, imala sam 2 dana nekakve mucnice, a to bih prepisala uzimanju hitne kontracepcije. Hvala vam unaprijed, lp.