Vodena cista na jajniku

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom radi se o benignoj funkcionalnoj cisti. Potrebna je samo redovita kontrola. Moguće da cista nestane (pukne). Krvarenje koje se javilo bilo je probojno. Probojno krvarenje se može javiti kod žena koje uzimaju oralnu kontracepciju. Nije opasno i ne umanjuje zaštitu.

anam777

Poštovani doktore, suprug i ja već godinu dana radimo na djetetu no ne uspijevamo, na zadnjem pregledu mi je ustanovljeno da su mi oba jajnika policistična (imam male cistice na oba jajnika), na desnom jajniku se vidio vodeći folikul. Inače su mi mjesečnice redovite, putem lh trakica svaki mjesec vidim da imam ovulaciju. Nemam nekih pretjeranih simptoma osim aknica na bradi. No poslje ovulacije nakon par dana mi nastupi tamno krvarenje - iscjedak koje traje sve do mjesečnice, može li to biti od pucanja tih cistica? Koliko te male cistice utječu na začeće ako mi trakice pokažu ovulaciju? Može li se dogoditi da cistica pukne - da imam tamno krvarenje i da budem trudna? Pijem samo inofolic prah, jeli potrebno još nešto uzimati kako bi se liječili policistični jajnici?
UZV na 11 dan cikulsa:
Uterus 78,7x36,3x43,8 mm, kavum prazan
Endometrij promjera 5,2 mm
Desni jajnik 41,1x28,7mm, policističan, s najvećim folikulom promjera 13,5mm
Lijevi jajnik 30,2x20,9 mm, policističan
C.Douglasi bez slobodne tekućine.
Cerviks koničan, epidermiziran

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da već godinu dana bezuspješno radite na trudnoći, potrebna je obrada u smislu neplodnosti. Prvi korak je spermiogram supruga. Prema tom nalazu odlučiti će se o daljnjim postupcima. Prema onome što ste naveli kod Vas dolazi do ovulacije (bez obzira na policističan izgled jajnika). Kod policističnih jajnika dolazi do smanjenja plodnosti upravo zbog toga što ne dolazi do ovulacije (ili dolazi puno rjeđe), a to kod Vas nije slučaj. Potrebno je uraditi i hormonsku analizu. Savjetujem da se javite na odjel za humanu reprodukciju radi obrade i odluke o eventualnoj metodi potpomognute oplodnje.

hohoho

Postovanje, imala sam analni seks 1. Feb odmah nakon zavrsetka menstr., sledeci bez rizicnog odnosa 13. Feb. Dobila sam normalno 1. Marta. Nakon toga nisam imala odnose. Sad mi kasni 35 dana. Uradila sam 4 testa, sva 4 su negativna. Imam li razloga za brigu? Pocela sam na zdravu ishranu 5. Feb.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trudnoću možete isključiti sa 100% sigurnošću. Vjerojatno je promjena prehrane utjecala na ciklus.

tanast96

Poštovani,
Dijagnostikovano mi je postojanje vodene ciste na levom jajniku, veličine 5.5×3.8cm. Na antibiotskoj terapiji sam 10 dana i naravno daljem praćenju.
Da li je tokom ovog stanja dozvoljen rad u vidu stažiranja u apoteci? Koji nivo aktivnosti je dozvoljen?
Hvala unapred.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete normalno obavljati sve aktivnosti. Vodena cista u pravilu spontano nestaje.

tea_0507

Poštovani, nakon što već dulje vrijeme ja i suprug radimo bezuspješno na bebi, ginekologica me poslala na pregled spolnih hormona na određene dane u ciklusu, sve je uredu, osim progesterona koji je na 20.dan ciklusa iznosio 4.7, a referntno je 12.1-49.4.
Jučer sam bila kod ginekologice te je ultrazvukom vidjela da na lijevom jajniku imam cistu 3.5cm sa 2,1cm. Sada me uputila na vađenje OGTT, te na ca125, ca 19-9, cea koje moram obaviti nakon menstrucije, te mi je prepisala duphaston od 14. do 25 dc. Zanima me vaše mišljenje dali ta cista radi problem prilikom začeća, i može li doći do začeća s obzirom na nju? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je progesteron nizak nije došlo do ovulacije. Cista na jajniku je moguća folikularna cista tj. cista janjne stanice koja nije ovulirala - nije izbačena. Dobili ste odgovarajuću terapiju, potrebna je kontrola nakon krvarenja. Za očekivati je da će cista prsnuti i neće smetati kod oplodnje.

anaviivana

Poštovani, upučena sam ginekologu i endokrinologu zbog jako oskudnih menstruacija i gubitka TT. Inace bolujem od APS i SLE.
Prošle god (6mj) izgubila sam 7kg iako nosam mjenjala prehranu. Napravljeni su markeri koji su bili u redu. Bila sam kod ginekologa (u7mj) i nalaz je bio uredan.
Kako nisam i dalje dobivala na težini uzimam Ensure ali sam i dalje izgubila jos 2kg. Od 8mj mestruacije su postale jako oskudne (max3 dana i jedva da bude krvarenja). Prepisivala sam to nizoj TT.
Imunolog je na kontroli preporucio endokrinologa i ginekologa.
Ginekoloski nalaz:
Uterus se cini uredne strukture, endometrij sekrecijski. Desni jajnik cini se mali, uz odrzanu primarnu folikulogenezu. Straga iza uterusa cini se bilokularna hipogena formacija od 80mm. Preporucujem uzv pregled 3- d.c.
Molim Vas informaciju dali moze ta cita puknuti, dali ju treba izvaditi s obzirom na veliciniu, molim Vas preporuku sto dalje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da uradite preporučenu pretragu, te tumorske markere. Ako su markeru u redu, potrebna je redovita kontrola. Cista može spontano prsnuti. Ukoliko bi cista perzistirala kroz duže vrijeme (više od godinu dana) preporuča se maknuti je.

rafaello

Postovani,
na ginekoloskom pregledu lijecnica mi je rekla nakon UZV da imam cistu na jajniku. U nalazu pise: Uterus u AVF-u, uredne velicine i morfologije. Desni jajnik je uvecan na racun dvije cisticne tvorbe koje mjere 50x47 i 27x24mm. Lijevi jajnik je uredne velicine i morfologije, mjeri 32x27. U douglasu nema slobodne tekucine. Morala sam ss vratiti na pregled nakon mjesecnice te sam bila na pregledu 11.dan ciklusa. Cista je i dalje tu uz nalaz: endometrij hiperehogen, mjeri 6.8mm. Moram vaditi CA125, a ako bude u redu savjetovala mi je da pijem Duphastone tri mjeseca za redom ne bi li cista izasla, a ako ne ode da cemo raditi dodatne preglede. Rekla je da misli da je vodena cista, ali da moram izvaditi krv. Prije nekoliko dana sam vadila krv (obican nalaz godisnji) i sve je bilo u redu psim malo snizenih bijelih krvih stanica.
Zanima me sto ss moze sve ustvrditi tim markerom i znaci li da je ovo nesto opasno?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema uzv nalazu i vrijednostima markera Ca 125 u pitanju je vjerojatno folikularna cista. To je fiziološka cista koja nastaje uslijed izostanka pucanja folikula u vrijeme ovulacije. Zbog toga folikul nastavlja rasti i pretvara se u cistu. One su najčešće promjera do 4 cm, ali mogu biti i veće. Najčešće nestaju spontano, nakon dva ili tri menstrualna ciklusa. Nije ništa opasno.

rafaello

Poštovani, naknadno za prethodni post ciste. Nalaz od CA125 mi je pokazao vrijednost 72 te mi je doktorica rekla da moram ici na pregled u bolnicu, a ne vise u ordinaciju. Je li to mnogo poviseno i predstavlja li sada potencijalni opasni problem?

Ivo Balenović, dr. med.

Marker Ca 125 je vrlo nespecifičan - povišen je u raznim stanjima (upala, endometrioza, u vrijeme menstruacije). Vrijednost od 72 nije jako visoka i ta vrijednost isključuje ozbiljnije stanje (malignitet)

Marica099

Pozdrav!

Bila sam na ginekološkom pregledu i otkrivena mi je cista na desnom jajniku: na desnom oavriju heterogen, odjek 46mm (hipoehogen sadrzaj ciste s hiperehogenim odjekoml4xlOmm), Iijevi ovarij uredne velidine i oblika, 24x12mm
nema slobodne teku6ine U douglasu. Moram napraviti CAI125.

Da li je to nešto zločudno i opasno?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema uzv karakteristikama radi se o dobroćudnoj promjeni. Moguće da su folikularna, cista ili cista žutog tiječa (to su fiziološke ciste koje uglavnom spontano prolaze). Ako Vas je liječnik uputio na vađenje Ca 125, moguće da sumnja u endometriotsku cistu. Endometriotska cista je dobroćudna, ali je potrebno liječenje.

sb34

Poštovani,
proteklih godina sam imala nekoliko puta vodene ciste na jajniku. Na zadnjem uzv u 12/2020., je bilo sve u redu.
Zadnja menstruacija je bila 29.07. I dva dana prije su mi se pojavili probadajući, povremeni bolovi, niže od pupka i desno. S dolaskom menstruacije sve se smirilo, pa ni teži fizički rad nije izazvao nikakvu bol. Danas je 5. dan ciklusa i krvarenje je prestalo, no ponovo osjetim iste probadajuće bolove. Možete li mi, prema opisanom, odgovoriti što bi to moglo biti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bolovi u abdomenu su toliko nespecifičan simptom da Vam ne mogu odgovoriti. Budući da su locirani ispod pupka i desno, treba posumnjati i na slijepo crijevo. Savjetujem pregled.

Mrsavic22

Postovani, bila sam kod ginekologa par dana prije menstruacije i nalaz je ovakav: uterus uredne grade i velicine, e sekrecijski 10mm, desni jajnik uredno izgleda. Lijevi sadrži nepravilnu cistu(sluzavi sadrzaj) 48*37mm do nje cista gustog sadrzaja(endometriom?) Promjera 2 cm.RU nema slicne tekucine. Predlozio mi je marker CA 125 koji sam napravila (iznosi 33,1) i sljedeci pregled u bolnici. Molim Vas da mi malo razjasnite nalaz i savjetujete mi sta dalje ciniti. Menstruacije su mi uredne bez jakih bolova. Hvala