Vodena cista na jajniku

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, liječnik je posumnjao na endometriotsku cistu na jajniku. Definitivna dijagnoza se može postaviti isključivo patohistološkim pregledom preparata. Za to je potrebno učiniti laparoskopiju. Ipak, savjetujem kontrolni uzv pregled neposredno nakon menstruacije - možda je u pitanju samo funkcionalna cista koja nastaje zbog hormonskih promjena tijekom ciklusa i spontano prolazi.

Mrsavic22

Hvala Vam na odgovoru. Da ne pukne i da moram na lapariskopiju zanima me hoce li to utjecati na plodnost s obzirom da nisam rodila? I jos mi nije jasno ovo E sekrecijski 10 mm? Jel to u redu? Hvala i oprostite al bas sam zabrinuta

Mrsavic22

E sekrcijski 10mm je napisao. Sad neznam dali je to greska i o cemu se radi

Ivo Balenović, dr. med.

Eventualna laparoskopija neće utjecati na plodnost. E je endometrij (sluznica) i ona je uredne debljine i izgleda za fazu ciklusa.

Liljana1989

Poštovani, na osnovu pregleda od pre mesec dana, rezultati su sledeći.
Left ovary is visualized and is measuring 3.3 x 3.4x 2.7 cm, noted with a follicular cyst measuring 2.2 x
2.3 x 2.0 cm.
Sve ostalo je u redu. Međutim, na tom pregledu doktorka mi je rekla da je sve u redu, nema cista, folikul je taman da pukne, to je bilo dan pred ovulaciju.
Danas sam dobila rezultate na email i pročitala sam ovo.
Da li je ova cista bezazlena pa mi zato nije je pomenula?

Ivo Balenović, dr. med.

To je sve u redu. Radi se o jajnoj stanici pred ovulaciju.

Majajhana

Prošao mi je ciklus koji je kasnio 7 dana, sada su počeli jako da me bole jajnici i pozadi ledja, kao da imam težinu neku dole, i jako me peče unutar vagine. Naročito kada mokrim dobijem bolove posle toga. Sta moze biti?

Ivo Balenović, dr. med.

Moguće da je to od ovulacije. Savjetujem pregled.

Ernooiii

Poštovani,

na ginekološkom pregledu na kojem sam bila 20.12.2021. godine je ustanovljeno: u miometriju sprijeda miom pr 13x9 mm. Endometrij promjera 5,9 mm, kontinuiranog periendometrijalog haloo-a. Desni jajnik promjera 29x24 mm, 59x41 mm od čega na paučinastu tvorbu otpada 40 mm (krvaveće žuto tijelo). Lijevi jajanik promjera 28x13 mm, uredne građe, slobodne tečnosti nema. Dijagnoza: Colpus luteus haemorrhagicus ovarii lateris dextri.
Zakazana mi je kontrola od 3-6 mjeseci na koju sam ja došla 11.04.2022. godine na kojoj mi je ustanovljeno sljedeće: U miometriju, sprijeda, miom pr 35x27 mm. Endometrij promjera 7,2 mm kontinuiranog periendometrijalnog haloo-a. Desni jajnik promjera mm 85x35 mm od čega na anehogenu tvorbu otpada 80x51 mmRI na periferiji 0,6l. Lijevi jajnik promjera 41x26 mm, uredne građe, slobodne tečnosti nema. Dijagnoza: TU Cystius ovarii lateris dextri. Mioma uteri. Uradila sam CA 125 koji iznosi 57,5.
Prije dvije godine sam imala endometriozu na lijevom jajniku koju sam laparaskopski odstranila. Jako sam u šoku zbog ovog nalaza, molim Vas za vaše tumačenje i preporuku.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem uzv pregled neposredno nakon iduće menstruacije, pa ukoliko tvorba na jajniku još perzistira potrebna je operacija (laparoskopija).

Josipa222

Pozdrav, pošto mi menstruacija traje 2 tjedna i vrlo je bolna, bila sam na ginekološkom pregledu na kojem mi je otkrivena endometrijska cista na desnom jajniku, 20x18mm.
Dr. mi je prepisao Duphaston 10mg tablete i napisao mi je kako da ih uzimam ali nejasno.
Preporučeno mi je da ih krenem piti 14. dan menstrualnog ciklusa 12 dana za redom, te 16. dan idućeg menstrualnog ciklusa 10 dana za redom. Ako sam dobro shvatila napisano. Na jednom papiru mi je napisao x1 tbl, a na drugom gdje je recept, 2x1 tbl...znači li to da pijem 2 tablete dnevno ili? i ako pijem 2, pijem li ih odmah obadvije ili sa razmakom?
I još jedno pitanje, imam redovan menstrualni ciklus, postoji li mogućnost da mi se to poremeti od Duphaston tableta?

Ivo Balenović, dr. med.

Tablete se uzimaju 2 x dnevno u razmaku od 12 sati. Duphaston će regulirati, a ne poremetiti ciklus.

Josipa222

Pozdrav, zbog endometrioze pila sam Duphaston 10 dana od 23.4. do 2.5.
Imam redovne cikluse
Trebala sam dobit 9.5. i nisam, nakon koliko se inace dobije nakon pijenja Duphastona?

Ivo Balenović, dr. med.

Nakon Duphastona krvarenje krene otprilike nakon dva do tri dana, no ponekad može to potrajati i tjedan dana.

Josipa222

Kod mene to vec traje 12 dana, jos nisam dobila, trebam li se zabrinuti? Trudnoca je iskljucena.

Josipa222

Poštovani, da se nadovežem na svoj post, radila sam test za trudnocu jucer popodne, bio je negativan, ponovila sam danas ujutro oko 4 sata, i isto je bio negativan, da bi pogledala u taj isti test 5 sati nakon, i pojavila se jos jedna crtica, pojavio se plusic, moze li se radit ipak o trudnoci iako se plus pojavio tek par sati nakon?

Ivo Balenović, dr. med.

Testovi su isključili trudnoću.

Josipa222

Pozdrav, inace imam jako bolne menstruacije i danas sam dobila ali nisam cijeli dan osjetila nikakve bolove u stomaku, ovo mi je bio tek 2. mjesec od kako pijem Duphastone. Jel moguce da zbog njega vise nemam jake bolove? Malo mi je to cudno

Ivo Balenović, dr. med.

Menstruacije ne moraju uvijek biti bolne.

Ivankaa

Poštovani, nadovezujem se na temu.
Trudna sam 11. tjedana. Prije trudnoće mi je pronađena cista na jajniku veličine 2 cm. Do 1. pregleda u trudnoći,cista je narasla na 7 cm. Sada, nakon drugog pregleda, još uvijek je iste veličine. Prema ginekologu radi se o vodenoj cisti. Na prvom pregledu uočen je i hematom veličine 4 cm koji se do sada u potpunosti resorbirao (uz utrogestan 3x200mg). Pošto sam se uplašila zbog veličine ciste, išla sam po dodatno mišljenje. Prema jednom ginekologu potrebno je mirovanje te bolovanje (uredski posao), bez spolnih odnosa, zbog potencijalne torzije ciste, a prema drugom ginelokogu nije potrebno mirovanje mogući spolni odnosi, potrebno je smanjiti napore, ne dizati teške predmete i sl. te mogu raditi uz objasnjenje da do torzije ne može doći bez jačih napora. Zbog podijeljenih mišljenja, ne znam kako dalje pa Vas molim Vaše mišljenje.