Gastroenterologija

BRUH

Mihaela

Moj djed ima 81 godinu i nakon svih pregleda ustanovljeno je
da je operacija bruha (on naime ima bruh 20 godina, ali ga je tek sada pocelo boljeti) visoko rizična.

Kako je u jakim bolovima, molim Vas za savjet kako mu možemo pomoći da toliko ne pati i postoji li neki način da ga toliko ne boli.

Hvala.

dr sc Željko Krznarić

poštovani,
dob nije kontraindikacija za op. zahvat ukoliko je isti potreban (potrebna je jasno procjena s obzirom na postojanje drugih bolesti i sl.). Kako nemam uvid u dokumentaciju ne mogu Vam sa sigurnošću odgovoriti na Vaše pitanje. Kada hernija (bruh) uzrokuje bolove i tegobe, moguć je nastanak raznih komplikacija ( neke, akutne mogu biti po život ugrožavajuće) te je obavezno potrebna konzultacija abdominalnog kirurga.

ksenija

moj otac ima bruh na lijevoj strani dvadesetak godina sa povremenim bolovima .U posljednje vrijeme pojavio se i na desnoj .Bolovi su učestali.Inače je dobrog zdravlja.Da li preporučujete operaciju,koliko je ona opasna obzirom na godine,te da li zahtjeva opću anesteziju?
Unaprijed zahvaljujem.