Gastroenterologija

probava

rina

Postovani, uo uvijek imam problema s probavom. To pokusavam rijesiti s pijenjem ppuno vode, acidofil, salate...
Medutim prije tri tjedna dobila sam otkaz s krajem mjeseca. Psihicki me dotiklo, a to primjecujem i na stolici. Naime vec tri tjedna ne mogu imati stolicu (mozda svakih 5-6 dana po malo).
Sva sam napuhnuta i bole me crijeva. Pila sam topli Donat i uzimala planinski caj (istobono) i opet nista.
Molim vas recite mi kako da potaknem crijeva na probavu jer ovo postaje nepodnosljivo. Najgore je i kad dobim neki refleks za praznjenje problem je u tome sto imamo jedan WC na cca 20-tak zena pa uvijek netko kuca i prekida.

Hvala!
Ujedno u nedoumici sam da li kupiti mikrovalnu ili ne. Imam dvoje male djece pa me zanima da li postoje neke nuspojave kod hrane koja je grijana u mikrovalnoj za razliku od hrave koja j grijana na obican nacin (sparet).

Doc.dr.sc. Žarko Babić

Preporučam primjenu hrane koja ima dosta neprobavljivih vlakana ili primjenu preparata koji su pripremljeni za to, kao npr. Probavin, te primjena suhih grožđica, smokava, svježih jabuka. Ako se stolica ne uspostavi tijekom par dana tada je potrebna gastroenterološka obrada (Se, krvan slika, željezo, glukoza u krvi, hormoni štitnjače, endoskopski pregled crijeva).
Doc.dr.sc.Ž.Babić