Gastroenterologija

ezofagitis II stupnja

Saša

Poštovani,

na nedavnoj gastroskopiji i ezofagoskopiji postavljena mi je slijedeća dijagnoza:

u distalnom dijelu jednjaka u dužini od oko 3 cm, sluznica difuzno jače hiperemična, ostali dio jednjaka uredan. Kardija uredno funkcionira. Dijagnoza i terapija bile su slijedeće:
radi se o ezofagitisu II stupnja, te blažem antralnom gastritisu. Terapija: Controloc 1X40mg ujutro prije doručka s pola čaše vode.

Interesira me da li se slažete sa propisanom terapijom i što mi je činiti dalje pošto sam potrošio 28 tableta Controloca.

Saša

Doc.dr.sc. Žarko Babić

Terapija je adekvatna, ali ju treba provoditi dulje vremena (više mjeseci). Taj lijek blokira lučenje kiseline iz želuca i ima izvrsne rezultate. Ako se tegobe ne bi smirivale, a kontrolni nalaz endoskopije ne bi se popravljao za 6 tjedana, potrebno je započeti s hydrotalcitom (Rupurut) 1 tbl navečer i iza većeg obroka, jer štiti sluznicu od štetnog djelovanja alkalnog žućnog sadržaja ("alkalni refluks"blunk. Doc.dr.sc. Žarko Babić