Gastroenterologija

probava

rena

Poštovni molim vas pomozite savjetom, dakle otprilike 3 godine imam probleme sa probavom. Naime problemi su započeli sa laganom spasmičkom boli s desne i lijeve strane od pupka dakle silaznom i uzlaznom crijevu (debelom) ( nakon jednog stresnog razdoblja(teška bolest majke) nakon toga su počele neredovite stolice, nekoliko puta na dan rijetka, zatim bolovi u trbuhu (vjerojatno uzrokovani zrakom). Zatim prije 1 god. mi je pronađena heliobacter pylori, popila sam predviđenu terapiju (nisam išla na dodatnu kontrolu). Trenutno su prisutni problemi - puno zraka u crijevima koji uzrokuju bolove u trbuhu, zatim stolica je nekad u jednom danu po 3x a nekad 2 dana je nemam, ponekad ima u istoj nešto sluzi (to me zanima čega je to uzrok, da li vjetrova?). Zatim, dosta me često boli (peče) želudac, pa malo niže, malo više i više ne znam ni sama. Nakon što zrak uspijem "istjerati" iz crijeva lakše mi je, odnosno nemam bolnih grčeva.
Da li bi bilo dobro ako nemam 2-3 dana stolice da uzmem neki biljni čaj, i da li su mi ti problemi (zrak) uzrokovani neredovitom stolicom. Iako prije je stolica bila i više puta na dan pa sam imala slične tegobe.
Obavila sam preglede (doduše prije 2 godine) kolonoskopija, pasaša crijeva (prije 1 god.) i razne analize stolice i sve je o.k. eventualno se spominjao termin iritabilni kolon - što isto nije definitivno?
Što, kamo i kako dalje?
Hvala na odgovoru, pozdrav.

Doc.dr.sc.Žarko Babić

Svakako je potrebno učiniti kontrolu eradikacije infekcije Helicobacterom pylori. Također je potrebno započeti liječenje crijevnih tegoba. Preporučam hranu bogatu neprobavljivim vlaknima, te preparate Probavin, Fitolax i slično. Ako ste u dobi iznad 45 godina svakako ponovite kolonoskopiju, te učinite KKS,Fe,UIBC,SE. Doc.dr.sc.Žarko Babić